Rajd rowerowy Kielce

i

Autor: M.Cieślikiewicz

​Rajd rowerowy upamiętni kielczan, którzy walczyli w obronie Westerplatte

2021-08-31 14:53

Grupa cyklistów - przedstawicieli różnych środowisk i zawodów wyruszyła z Kielc, na rowerach, w trasę liczącą blisko 550 kilometrów, by 4 września dotrzeć do Westerplatte. To jedna z inicjatyw, upamiętniających bohaterskich żołnierzy z Kielc, organizowanych przez Społeczny Komitet „Pamiętamy o Westerplatczykach”.

W I Rajdzie Rowerowym im. Westerplatczyków bierze udział 15 osób.

Jedziemy na Westerplatte, by uczcić pamięć 80 żołnierzy, którzy wyruszyli z Kielc w marcu 1939 roku na Westerplatte, by tam bronić, tego półwyspu przed najeźdźcą niemieckim. Prawie połowa załogi żołnierzy ze składu na Westerplatte wywodziła się z kieleckiego 4. Pułku Piechoty Legionów, którzy stacjonowali na Bukówce, tutaj ćwiczyli, przygotowywali się na wyprawę na Westerplatte. Dlatego ta pamięć o żołnierzach z Kielecczyzny jest bardzo ważna - mówi Grzegorz Skiba, jeden z uczestników rajdu, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Gminy Górno.

Kielczanie z 4. Pułku Piechoty Legionów zostali wysłani przez generalne dowództwo do obrony składnicy wojskowej na Westerplatte, gdzie walczyli od 17 marca do 15 kwietnia 1939 roku. Po zakończeniu walk większość z nich trafiła do niemieckich obozów jenieckich, gdzie przebywali do 1945 roku. Rok później do Kielc wrócił m.in. porucznik Leon Pająk, który zmarł w latach 90. Ostatni z Westerplatczyków, jaki pochodził z naszego regionu, to Ignacy Skowron, który zmarł w 2012 roku.

Rajd rowerowy to jeden z elementów projektu „Pamiętamy o Westerplatczykach”, powstałego z inicjatywy Społecznego Komitetu, w skład którego weszli: Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach, Kuria Diecezjalna w Kielcach, Wojewódzki Dom Kultury, Ochotnicze Hufce Pracy, 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej, marszałek województwa świętokrzyskiego, wojewoda świętokrzyski, prezydent Kielc oraz Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty.

Zamojska ścieżka rowerowa w rankingu The Worst Cycle Lain in the Word

Quiz. Najważniejsze wydarzenia w Polsce po 2000 roku. Pamiętasz je?

Pytanie 1 z 15
Papież Jan Paweł II zmarł w 2005 roku. Pamiętasz w jaki dzień?