Galeria zdjęć

Rezerwat w sercu Puszczy Świętokrzyskiej idealny na wycieczkę i biwak. Są tu pamiątki po "Hubalu"!

2024-06-21 8:07

W samym sercu Puszczy Świętokrzyskiej, na pograniczu gmin Bliżyn, Suchedniów i Zagnańsk oraz powiatów skarżyskiego i kieleckiego znajduje się słynny Rezerwat Świnia Góra. Chcecie zaliczyć dłuższą rowerową, pieszą czy nawet konną wycieczkę? To miejsce jest idealne!

Spis treści

  1. Świnia Góra w Świętokrzyskiem. Co tam znajdziemy?
  2. Zwierzęta, gady i płazy na Świniej Górze
  3. Słynna bitwa niedaleko Świniej Góry
  4. "Pamiątki" po wojnie
  5. Na Świniej Górze naładujemy akumulatory

Świnia Góra znajduje się na terenie Nadleśnictwa Suchedniów, administracyjnie w gminie Bliżyn (powiat skarżyski), ale w jej okolicach znajduje się już gmina Zagnańsk. To malownicze miejsce w samym sercu Puszczy Świętokrzyskiej. Leśnymi drogami możemy tu dojechać do Bliżyna, Suchedniowa (do leśnictwa Kruk), Sorbina czy Odrowążka (na powiatową trasę Samsonów - Odrowąż), Szałasu a także do Jasiowa w gminie Zagnańsk. Kiedy dojedziemy do tej ostatniej miejscowości, mamy okazję zobaczyć kolejną atrakcję - Dęba Bartka.

Świnia Góra w Świętokrzyskiem. Co tam znajdziemy?

Świnia Góra znajduje się ponad 20 km od Skarżyska-Kamiennej i około 30 km od Kielc. Najlepiej na wycieczkę udać się tutaj rowerem, ale są też tacy, którzy preferują konne wyprawy. Świnia Góra ma swój urok o każdej porze, zarówno latem jak i zimą.

Rezerwat zajmuje powierzchnię ponad 50 hektarów, został utworzony w 1953 roku. Rosną tu liczne drzewa pomnikowe i rośliny rzadkie i prawnie chronione, między innymi:

  • goryczka wąskolistna
  • pełnik alpejski
  • kostrzewa czerwona
  • kosaciec syberyjski
  • "Wielka Jodła" o obwodzie 4,15 metra, która zwyciężyła w „Konkursie na najgrubsze drzewo Lasów Państwowych u progu XXI wieku”
  • klon jawor (duże odnogi o obwodzie 6,20 m)
  • buki pospolite (o obwodzie 3,75 m i 3,16 m)
  • modrzew polski (o obwodzie 4,28 m) 

Zwierzęta, gady i płazy na Świniej Górze

Jeśli chodzi o zwierzęta, gady czy płazy występują tu m.in. kukułki, dzięcioły, bociany czarne, żaby, ropuchy, rzekotki drzewne, jaszczurki zwinki i żyworodne, zaskrońce, padalce i żmije zygzakowate. Występują tu rzadko spotykane motyle – pokłonnik osiniec, mieniaki i szlaczkoń torfowiec.

Świętokrzyskie. Rajski Ogród i Arka Noego powstają w Skarżysku-Kamiennej

Słynna bitwa niedaleko Świniej Góry

To miejsce ma też swoją historię, między innymi właśnie tutaj, na przełomie 1939 i 1940 roku stacjonowali partyzanci z oddziału majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala". Ponad 84 lata temu, pod sąsiednimi Rosochami, stoczyli oni zwycięską bitwę z żołnierzami niemieckiego Wehrmachtu. W odwecie okupant dokonał strasznej pacyfikacji wsi Szałas. Do tamtych wydarzeń nawiązuje zresztą coroczny piknik kawaleryjski, który na Świniej Górze odbywa się zawsze wiosną.

"Pamiątki" po wojnie

"Pamiątek" po II wojnie światowej jeszcze przed laty było tam wiele. Mowa na przykład o niewybuchach. Jeśli takowe znajdziemy w czasie naszej wyprawy na Świnią Górę, należy niezwłocznie powiadomić o tym służby, nigdy nie próbować przy nich majstrować i rozbrajać.

Na Świniej Górze naładujemy akumulatory

Świnia Góra to nie tylko atrakcje przyrodnicze i turystyczne, ale również pomniki historyczne. Lubicie błogą ciszę? Koniecznie musicie odwiedzić to miejsce, ale samochód najlepiej zostawić w którejś z pobliskich miejscowości (Bliżynie, Zagnańsku). W pobliżu leśniczówki znajduje się rozwidlenie dróg, na zachód w kierunku Jastrzębi i Bliżyna, na północ w stronę Sorbina, zachód do Odrowążka i na południe do Jasiowa i Zagnańska. Nieopodal niej jest miejsce biwakowe, gdzie można odpocząć i - jak zwykło się potocznie mówić - naładować akumulatory.

Czytaj również:

Jak dotrzeć do Rezerwatu Świnia Góra? Zobaczcie na mapie poniżej.