W tym roku wprowadzono kilka ważnych zmian. Jedna z nich dotyczy osób posiadających kategorie A, czyli zdolność do czynnej służby wojskowej.
Jeżeli komisja orzeknie, że dana osoba jest zdolna do służby i w ciągu trzech lat będzie chciała odbyć którąś z ochotniczych form służby wojskowej, nie będzie musiała ponownie przechodzić badań lekarskich i psychologicznych – wyjaśnia pułkownik Jarosław Molisak, szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji Ośrodka Zamiejscowego w Kielcach.
Ochotnicy do wojska
Kolejną zmianą jest koniec z wydawaniem książeczek wojskowych. Od tego roku, wydawane będą tylko oświadczenia. - To jest bardzo ważne, że osoby praktycznie do 60 roku życia obojga płci, mogą również wstępować do różnych formacji wojskowych - mówi wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.
W minionym roku przed komisjami lekarskimi stanęło ponad 90% uprawnionych do tego osób. Dzięki temu, nasze województwo dołączyło do regionów, które jak najlepiej przeprowadziło kwalifikacje wojskowe.
Świętokrzyskie w czołówce
- Ponad 90% otrzymało kategorię A. Jest to najwyższy wynik w Polsce. Trzeba to podkreślić, że na przestrzeni ostatnich lat województwo świętokrzyskie osiąga wysokie wyniki. Śmiało można powiedzieć, że młodzież jest przede wszystkim zdrowa, ale również przywiązuje wagę do obowiązku obrony ojczyzny - informuje Robert Sabat, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Kielcach.
Kwalifikacje wojskowe w naszym regionie potrwają do 13 lipca, a stawienie się przed komisją lekarska jest obowiązkowe.