galeria

Rynek w Ćmielowie z wielkimi filiżankami! To prawdziwy hit! Zobacz jak będzie wyglądać

2023-08-22 9:57

Wyjątkową inwestycję szykuje gmina Ćmielów w powiecie ostrowieckim. Pojawią się tam ławki w kształcie... filiżanek!

Gmina Ćmielów od lat słynie z przemysłu ceramicznego. Tradycje garncarstwa sięgają XVIII wieku. Działa tu jedna z najstarszych w Europie fabryk porcelany, istnieje od ponad dwustu lat.

Ławeczki-filiżanki to hit w Ćmielowie!

Aktualnie gmina kończy rewitalizację rynku w Ćmielowie. To ma być reprezentacyjne miejsce z oryginalnymi ławeczkami. Nawiązywać będzie do tego, z czego słynie miejscowość. W rynku, według koncepcji, pojawią się ławeczki w kształcie filiżanek!

Fontanna w rynku ma przypominać... serwis do kawy. Z pewnością wzbudzi ciekawość zarówno mieszkańców oraz turystów, którzy odwiedzają tę miejscowość. Zamontowanych zostanie ponad 20 ławeczek w kształcie filiżanek. Będzie także jedna cukiernica oraz filiżanka, do której poleje się woda z imbryczka.

Unikatowy rynek w Ćmielowie

Obecnie trwają odbiory techniczne, filiżanki pojawią się w tym miejscu w najbliższych tygodniach. Na razie znajdują się w Radomiu, gdzie lakieruje je specjalistyczna firma. Dzięki temu zyskają połysk. Jak poinformowała nas Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa, otwarcie inwestycji nastąpi w sierpniu tego roku, szczegółowa data nie jest jeszcze znana.

- Chcemy dopełnić wszelkich procedur. Filiżanki stworzyła firma, która na co dzień wykonuje kadłuby do statków. Stosuje tworzywo na tyle trwałe, że jest odporne na wgniecenia. Najtrudniejsze było wykonanie samego imbryku, który będzie wisiał w powietrzu i z niego do fontanny będzie lała się woda. Szczegółowe wyliczenia zrealizował tu projektant Artur Wieczorek. Innowacyjny jest również system nawodnienia. Inwestycja musiała spełnić wiele różnych wymogów technicznych, aby była po prostu bezpieczna - wyjaśnia burmistrz Joanna Suska.

Obiekty małej architektury na podstawie umowy licencyjnej mają wygląd produktów katalogowych Polskich Fabryk Porcelany "Ćmielów" i "Chodzież" - Empire Belweder G362 o właściwych parametrach geometrycznych wraz ze zdobieniem oraz logotypem stanowiących zarejestrowany Wzór Wspólnoty.

Wzór filiżanek z czasów Mościckiego

Filiżanki, które pojawią się w Ćmielowie, zostały wykonane zgodnie ze wzorem, który powstał jeszcze przed II wojną światową, na zlecenie ówczesnego prezydenta Rzeczpospolitej Ignacego Mościckiego.

Pomysł takiego urządzenia rynku jest bardzo oryginalny. Jako rodowita mieszkanka Ćmielowa zawsze chciałam w ten sposób zaakcentować dorobek i tradycje gminy w produkcji porcelany. Turysta będzie mógł obejrzeć na żywo i w wielkim formacie to, z czego słyniemy. Dla samych mieszkańców tworzymy też miejsce wypoczynku, relaksu, spędzania wolnego czasu - mówi burmistrz Ćmielowa.

Rynek w Ćmielowie z Polskiego Ładu

Na inwestycję gmina Ćmielów pozyskała pięć milionów złotych z rządowego programu Polski Ład, to pozwoliłoby pokryć 95 procent kosztów. Resztę wydatków samorząd uiści z własnego budżetu. Ze wspomnianej puli dofinansowania gmina wykonała jeszcze boisko wielofunkcyjne przy Szkole Podstawowej numer 1 w Ćmielowie (kosztowało 1,3 miliona złotych).

Świętokrzyskie W Nowej Słupi powstał nowoczesny Park Legend