Prequel to opowieść, która nawiązuje do wydarzeń wcześniejszych, niż te opisane w pierwowzorze. Przypomnijmy, kultowa komedia "Sami swoi" w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego doczekała się premiery w 1967 roku. Opowiada historie rodzin Pawlaków i Karguli, które po II wojnie światowej przybywają z Kresów Wschodnich na tak zwane ziemie odzyskane na zachodzie Polski. Zamieszkują we wsi Krużewniki.
"Sami swoi" w Tokarni koło Kielc
Seniorzy - Kazimierz Pawlak i Władysław Kargul (w tych rolach wystąpili nieżyjący już Wacław Kowalski oraz Władysław Hańcza) są ze sobą wiecznie skonfliktowani, ale ich losy oraz rodzin krzyżują się wzajemnie. Słynne powiedzenie "Kargul, podejdź no do płota" znają pokolenia widzów.
Film doczekał się kontynuacji, bowiem w latach 70. powstały jeszcze dwie części - "Nie ma mocnych" oraz "Kochaj albo rzuć". Mimo upływu dziesiątek lat niezmiennie bawi, śmieszy, często wzrusza. Widzów z pewnością zainteresuje fakt, że "Sami swoi" powrócą do kin i na szklany ekran.
Nowa opowieść właśnie powstaje, choć szczegóły są owiane tajemnicą. Reprezentująca producenta Joanna Jakubik zdradza jedynie, że reżyserem prequelu jest Artur Żmijewski. To popularny i ceniony aktor, znany szerszej widowni choćby z tytułowej roli w serialu "Ojciec Mateusz", którego akcja toczy się w Sandomierzu. Więcej o tej produkcji piszemy tutaj: "Ojciec Mateusz" wrócił do Sandomierza. Filmowcy i aktorzy kręcili kolejne sceny serialu. Kiedy emisja odcinków?
Poniżej polecamy nasz quiz - co wiesz o rodzinach Karguli i Pawlaków? Znasz filmowe historie oraz słynne powiedzonka bohaterów? Sprawdź swoją wiedzę.
Dla mieszkańców, miłośników "Samych swoich" oraz kinomanów z województwa świętokrzyskiego ważna wiadomość jest taka, że sceny do nowego filmu kręcone są między innymi w Parku Etnograficznym - Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni w gminie Chęciny. Według nieoficjalnych informacji płynących z mediów, to miejsce ma być w filmie Krużewnikami, wsią, w której po II wojnie światowej osiedliły się zwaśnione rodziny.
Artur Żmijewski reżyserem
Katarzyna Korus, zastępca kierownika Parku Etnograficznego, która współpracuje z ekipą filmową, potwierdziła, że zdjęcia kręcono w Tokarni, filmowcy przebywali tu od lutego bieżącego roku. Więcej szczegółów nie zdradza. Joanna Jakubik potwierdza tylko nazwisko reżysera, nie wymienia natomiast aktorskiej obsady oraz innych kulis powstawania produkcji. Wedle nieoficjalnych jeszcze informacji, w filmie wystąpią też m.in. Mirosław Baka, Zbigniew Zamachowski czy Anna Dymna, odtwórczyni roli Ani, wnuczki Pawlaka i Kargula w dwóch częściach produkcji Sylwestra Chęcińskiego "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć".
Więcej informacji mamy poznać w maju, kiedy planowane jest spotkanie przedstawicieli producenta oraz twórców filmu z mediami.
Nieoficjalnie wiemy, że premiera filmu ma nastąpić w 2024 roku.
Polecany artykuł: