Wybory prezesa Związku Piłki Ręcznej w Polsce odbyły się w sobotę 26 października. W głosowaniu delegatów Sławomir Szmal pokonał Damiana Drobika. Co ciekawe, tuż przed wyborami ze startu w wyścigu o prezesowski fotel wycofał się Bogdan Wenta, były selekcjoner naszej reprezentacji i prezydent Kielc. Udzielił on poparcia Drobikowi.
Sławomir Szmal prezesem!
- Podstawą dla nas będzie popularyzacja piłki ręcznej wśród dzieci i młodzieży. Chcę współpracować z Ministerstwem Edukacji, żeby piłkę ręczną przywrócić do programu lekcji WF. Chcę też pomóc klubom w organizacji materiałów szkoleniowych, żeby zajęcia dla dzieci były atrakcyjne. Jestem otwarty na wszelką współpracę z każdym środowiskiem. Nie będę chciał być prezesem siedzącym tylko w Warszawie. Będę jeździł po całej Polsce, słuchał problemów środowiska i proponował rozwiązania - powiedział Sławomir Szmal tuż po ogłoszeniu wyników wyboru (źródło: www.zprp.pl).
Co wiemy o nowym prezesie polskiego szczypiorniaka? Zobaczcie alfabet poniżej i ciekawostki związane z karierą oraz życiem rodzinnym słynnego bramkarza.
A jak Aneta
Żona Sławomira Szmala. Swego czasu grała w piłkę ręczną w Stali Zawadzkie, podobnie jak jej przyszły mąż. Ciekawostka, przed laty zadebiutowała też w drugiej lidze... piłki nożnej kobiet, jako reprezentantka podkieleckiego klubu Moravia Morawica.
B jak brąz
Nowy prezes ZPRP dwa razy stawał, razem z kolegami z reprezentacji Polski, na najniższym stopniu podium Mistrzostw Świata - kolejno w 2009 roku w Chorwacji oraz w 2015 w Katarze.
C jak cztery
Tyle rzutów karnych obronił w meczu z Rosją, w ćwierćfinale Mistrzostw Świata 2007 w Niemczech. Nasi szczypiorniści zwyciężyli 28:27 i dostali się do najlepszej czwórki turnieju.
D jak Dujszebajew
Pod wodzą tego szkoleniowca, pochodzącego z Kirgizji, obywatela Hiszpanii osiągnął największy klubowy sukces - wygraną w Lidze Mistrzów z Vive Kielce w 2016 roku. Szmal był też jego podopiecznym w reprezentacji Polski.
E jak Europa
Szmal z reprezentacją Polski rywalizował także kilka razy w Mistrzostwach Europy. W 2010 roku znalazł się w Drużynie Gwiazd turnieju. Polska przegrała wówczas bój o trzecie miejsce z Islandią.
F jak Filip
Syn Szmala. Obecnie ma dwadzieścia lat. Jako młody chłopiec zajął się sportem, ale on swych sił próbował - zresztą z powodzeniem i sukcesami - we wspinaczce sportowej, w barwach Świętokrzyskiego Klubu Alpinistycznego. Ćwiczył na ściance w klubie Exodus Bilcza.
G jak Goleniów
W tym mieście w Zachodniopomorskiem, w 1998 roku, Szmal zadebiutował w pierwszej reprezentacji Polski. Działo się to podczas towarzyskiego meczu z Litwą, który biało-czerwoni wygrali 31:20. Selekcjonerem naszej kadry był wówczas Zygfryd Kuchta.
H jak Hutnik
Mowa o Hutniku Kraków. To w barwach tego klubu Szmal zadebiutował pod koniec lat 90. w polskiej ekstraklasie piłkarzy ręcznych. Miał wówczas dziewiętnaście lat. Później drużyna rozpadła się i bramkarz znalazł zatrudnienie w Warszawiance.
I jak IHF
Międzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej. To ona nadała mu tytuł najlepszego piłkarza ręcznego świata w 2009 roku, w którym to Szmal z kolegami z reprezentacji Polski wywalczył wicemistrzostwo globu.
J jak Jerzy
Jerzy Eliasz, były trener reprezentacji Polski, później działacz, swego czasu jedyny Polak, który zasiadał w Komitecie Wykonawczym EHF (Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej). Szmal w wywiadach wspomina swoje ciężkie treningi z tym szkoleniowcem.
K jak Kasa
Pseudonim Sławomira Szmala, nawiązujący zresztą do jego nazwiska. Taką ksywkę miał nadać bramkarzowi Marcin Lijewski, jego kolega z dawnej kadry a dziś selekcjoner reprezentacji Polski piłkarzy ręcznych. Uwaga - pseudonimu "Kasa" używali swego czasu Niemcy, gdy Szmal występował w ich lidze.
L jak Liga Mistrzów
Szmal wygrał te prestiżowe rozgrywki w 2016 roku, jako bramkarz Vive Tauron Kielce! W finale na Lanxess Arenie w niemieckiej Kolonii wraz z kolegami pokonał węgierski Telekom Veszprem 39:38 po rzutach karnych. Trenerem kielczan był już wtedy Tałant Dujszebajew.
Ł jak ławka
Mowa o ławce rezerwowych. Przez lata to Szmal wiódł prymat wśród bramkarzy w kadrze i klubach, niemniej w początkach swojej reprezentacyjnej kariery był zmiennikiem bardziej doświadczonych kolegów: Andrzej Marszałka, Artura Górala czy Rafała Bernackiego.
M jak Mientus
Andrzej Mientus, wujek Szmala, który również był piłkarzem ręcznym, bramkarzem i byłym reprezentantem Polski. Na koncie ma brązowy medal Mistrzostw Świata w 1982 roku. Legenda Śląska Wrocław, po zakończeniu kariery pracował m.in. jako rehabilitant w Niemczech.
N jak Niemcy
W tym kraju Szmal występował przez osiem lat, najpierw w TuS Nettelstedt-Lübbecke, potem w Rhein-Neckar Löwen. Z tym drugim klubem wywalczył Mistrzostwo Niemiec i dwukrotnie puchar tego kraju.
O jak Order Odrodzenia Polski
To odznaczenie wręczył mu ówczesny prezydent Polski Bronisław Komorowski w 2015 roku, tuż po powrocie kadry z Mistrzostw Świata, gdzie biało-czerwoni zdobyli brąz.
P jak Piechula
Pierwszy trener "Kasy" w Stali Zawadzkie i zarazem nauczyciel wychowania fizycznego. Jerzy Piechula po raz pierwszy poprowadził obecnego prezesa ZPRP, gdy ten miał jedenaście lat. Był także dyrektorem Szkoły Podstawowej w Zawadzkiem. Zmarł w 1999 roku.
R jak Rio de Janeiro
W tym mieście, w 2016 roku, Szmal po raz drugi w karierze, zagrał w Igrzyskach Olimpijskich (wcześniej w Pekinie w 2008). Zajął z kadrą czwarte, najbardziej nielubiane przez sportowców miejsce i po tym turnieju pożegnał się z reprezentacją. Wystąpił w niej w sumie w 298 spotkaniach i rzucił trzy gole.
S jak srebro
Mowa o wicemistrzostwie świata z 2007 roku w Niemczech. Największy sukces Szmala w reprezentacyjnej karierze. W całym turniej obronił 111 rzutów rywali. Naszą kadrę prowadził wówczas Bogdan Wenta.
T jak Terzić
Mirsad, piłkarz ręczny rodem z Bośni i Hercegowiny. W finale Ligi Mistrzów w 2016 roku między Vive Kielce i Telekomem Veszprem, Szmal obronił jego rzut karny i przyczynił się tym samym do triumfu swej drużyny w Champions Leaugue.
U jak ulubiona dyscyplina sportu
Jako dziecko "Kasa" miał talent do różnych dyscyplin sportu, między innymi do piłki nożnej. Postawił jednak na szczypiorniaka i z nim jest związany do dziś.
W jak Wenta
Bogdan Wenta, legenda polskiego szczypiorniaka, były selekcjoner naszej reprezentacji. Obaj spotkali się w kadrze narodowej, później w Vive Kielce, przed wyborami prezesa Szmal był gotów nawet zachęcić byłego trenera do współpracy, ale ostatecznie w tej batalii stali się... rywalami.
Z jak Zawadzkie
Rodzinne miasto Sławomira Szmala na Opolszczyźnie. Tu stawiał swoje pierwsze kroki w piłce ręcznej, która była też jego rodzinną tradycją. "Kasa" jest wychowankiem miejscowej Stali.