Aplikacja Airly na specjalnej mapie wskazuje, jaki jest poziom zanieczyszczenia powietrza w poszczególnych miastach, gminach czy powiatach w kraju. Platforma określa wskaźniki pyłów PM 2,5 i PM 10.
PM 2,5 to pyły zawieszone, których średnica nie przekracza 2,5 mikrometra. To właśnie one trafiają do krwiobiegu i mogą powodować szereg poważnych schorzeń. PM 10 to pyły o średnicy nie większej niż 10 mikrometrów, one z kolei powodują podrażnienia dróg oddechowych.
W piątek 16 grudnia o godzinie 10.00 najwyższe wskaźniki zanieczyszczenia powietrza - ug/m3 (ilość miligramów substancji w jednym metrze sześciennym objętości gazu) występowały w Kielcach (ulica Jacka Malczewskiego w Dąbrowie), Skarżysku-Kamiennej (ulice Niepodległości, Legionów, 11 Listopada i 1 Maja), Starachowicach (Iłżecka, Jana Pawła II, Moniuszki, Złota), Morawicy (Spacerowa) i Chęcinach (Radkowska, Szkolna), Wolicy (Szkolna) i Szydłowie (Krakowskie Przedmieście).
Jakość powietrza w tych rejonach określono jako średnią, wskaźniki zanieczyszczenia zbliżają się tam do poziomu określanego jako wysoki.
Mapę z dokładnymi wskaźnikami zanieczyszczenia powietrza w województwie i całym kraju znajdziecie tutaj Mapa Airly: stan zanieczyszczenia i poziom jakości powietrza w Polsce