Święto Kielc 2024

i

Autor: Piotr Stańczak

Impreza

Święto Kielc 2024. Szykuje się biała noc pełna atrakcji! Co będzie można zwiedzić? Program wydarzeń

2024-06-20 8:00

Trwa odliczanie dni do tegorocznego Święta Kielc. Mieszkańcy oraz turyści będą mieli okazję skorzystać z różnych atrakcji - także po zmroku, w czasie tak zwanej białej nocy!

Święto Kielc 2024 rozpocznie się oficjalnie w piątek 21 czerwca w Pałacyku Zielińskich przy ulicy Zamkowej. Już od początku przyszłego tygodnia czynny będzie natomiast Jarmark Kielecki na ulicy Sienkiewicza. Kulminacja obchodów Święta Kielc nastąpi w weekend 22-23 czerwca (sobota i niedziela).

W piątek 21.06 można będzie skorzystać z atrakcji, które oferują miejskie instytucje. Oto program wydarzeń:

  • Biuro Wystaw Artystycznych. Tradycyjnie już w tym okresie BWA organizuje Interdyscyplinarny Konkurs Plastyczny Województwa Świętokrzyskiego. W piątek, 21 czerwca placówka zaprasza na uroczystość wręczenia nagród laureatom połączoną z wernisażem wystawy pokonkursowej 47. Przedwiośnie 2024. Tego samego dnia w Galerii Małej zostanie otwarta wystawa obrazów Ewy Hapek-Rejmer i Alexa MacDonalda (Anglia).
  • Dom Środowisk Twórczych. O godz. 19:00 na scenie letniej Pałacyku Zielińskiego odbędzie się uroczystość wręczenie Nagród Prezydenta Miasta Kielce za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania kultury za 2023 rok. Wydarzenie uświetni występ zespołu Czeremszyna. Wstęp wolny.
  • Galeria Współczesnej Sztuki Sacrum "Dom Praczki". O godz. 18:00 odbędzie się wernisaż wstawy Huberta Dolinkiewicza. Goście będą mogli zwiedzać placówkę do godz. 23:00. Wstęp wolny.
  • Muzeum Hammonda. Zaprasza od godz. 15:00 do 23:00 za bezpłatne zwiedzanie stałej ekspozycji.
  • Galeria Sztuki Współczesnej "Oranżeria:. Podczas Białej Nocy, od godz. 15:00 do 23:00 będzie można zwiedzać wystawę malarstwa Jarosława Jończyka „Poza…”.
  • Dom Kultury "Zameczek". Artystyczny Piknik z Zameczkiem rozpocznie się o godzinie 16. Na atrakcje będzie można liczyć do godz. 22:00. W programie m.in. degustacja kawy, koncert podopiecznych Zameczkowego Studia Piosenki i gitarzystów Piotra Resteckiego pod tytułem: „Z piosenką w stronę lata”. Na scenie zaprezentują się także tancerze z Zameczkowej Szkoły Tańca – Zumba. Goście będą mogli podziwiać także dokonania artystyczne dzieciaków i młodzieży z zameczkowej sekcji fotograficznej i sekcji plastycznych. Nie zabraknie wspólnych gier i zabaw oraz słodkiego poczęstunku.
  • Energetyczne Centrum Nauki Industria. 21 czerwca zaprasza do bezpłatnego zwiedzania wystawy, na której można poeksperymentować na 28 interaktywnych urządzeniach. Ekspozycja podzielona jest na trzy strefy „Ogień i Ziemia”, „Powietrze i Woda” oraz „Człowiek” i opowiada o energii. Wystawę będzie można zwiedzać od 18:00 do 24:00.
  • Geonatura Kielce - Centrum Geoedukacji. Od godz. 19:00 do 23:00 (ostanie wejście o 22:00) placówka przygotowała szereg atrakcji. Podczas prezentacji popularnonaukowej „Góry Świętokrzyskie – życie zaklęte w kamieniu” odkryjecie tajemnice naszego regionu. Dostępna będzie wystawa fotograficzna „Miedzianka – góra skarbów”, pokaz skamieniałości „Zoom na dewońskie kreatury” i przestrzeń paleo-plastyczna dla najmłodszych. Oczywiście chętni będą mogli zajrzeć na stałą wystawę „Chronos” z kinem-kapsułą czasu. Wstęp bezpłatny.
  • Geonatura Kielce – Ogród Botaniczny. W piątek, 21 czerwca rozpocznie się V Kieleckie Święto Róż. Tego dnia Ogród będzie czynny od 10:00 do 23:00. Dla chętnych, którzy przyjdą z własnym prowiantem będzie rozpalone ognisko. Co ważne wstęp do Ogrodu od 21 do 23 czerwca w okresie Święta Kielce 2024 będzie wolny.
  • Kielecki Teatr Tańca. Od godz. 20:00 do godz. 23:00 zaprasza na zwiedzania sal baletowych oraz wystawy fotograficznej zdjęć ze spektakli z repertuaru KTT. Atrakcją tego wieczoru będzie przymierzanie kostiumów ze spektakli familijnych: „Dziadek do orzechów”, „Alicja w Krainie Czarów”, „Kopciuszek”, „Syrenka Ariel”.
  • Kieleckie Centrum Kultury. O godz. 18:00 na Małej Scenie zaplanowano koncert Studium Gitary Klasycznej Jerzego Pikora. O godz. 20:00 na Dużej Scenie im. Wiesława Gołasa odbędzie się kolejny koncert w ramach cyklu „Podsłuchy” (wydarzenie biletowane).
  • Galeria Sztuki Współczesnej „Winda”. Zaprasza od godz. 19:00 do 24:00 na wystawę „Kolory życia”. To 70 dzieł autorstwa 9 znakomitych polskich malarzy XX i XXI w., a wszystkie prace pochodzą z bogatej kolekcji sztuki Marii i Marka Pileckich, składającej się z malarstwa, grafiki, rzeźby i innych gatunków sztuk plastycznych, stale rozwijającej się, od niemal czterdziestu lat.
  • Muzeum Historii Kielc. Od godz. 19:00 do 24:00 chętni będą mogli zwiedzić wszystkie obecnie prezentowane wystawy: stałą ekspozycję historyczną „Z dziejów Kielc”, wystawę czasową „Kielce i region w obiektywie Władysława Kosterskiego -Spalskiego” oraz wystawę rysunku Aleksandry Wiater, absolwentki Instytutu Sztuk Wizualnych UJK. Podczas przemierzania Kielce warto zwrócić uwagę na wystawy plenerowe przygotowane przez MHKi: „Kielce w PRL-u”, „Kielce – wizerunek miasta” na Placu Artystów, „Kielce w obiektywie Jerzego Piątka” w Parku Miejskim.
  • Muzeum Zabawek i Zabawy. Stałą ekspozycję można będzie zwiedzać od 18:00 do 23:00. Wstęp wolny. Dodatkowe atrakcje będą czekać na dziedzińcu Muzeum. Od 18:00 do 21:00 – Zabawa z żywiołami. A od 21:00 do 23:00 chętni będą mogli oglądać bajki w kinie plenerowym.
  • Teatr Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach im. Stefana Karskiego. To będzie wyjątkowa Biała Noc. Placówka zaprasza na ostatnie przedstawienie w starej siedzibie przy ul. Dużej 9. Widzowie zobaczą spektakl „Pod adresem marzeń”. Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie Teatru na godzinę przed spektaklem (maksymalnie 3 na jedną osobę).
  • Wzgórze Zamkowe. Od godz. 18:00 do 23:00 chętni będą mogli za darmo zwiedzić Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej oraz Instytut Dizajnu.
  • Miejska Biblioteka Publiczna. W Poczytalni na dVoRcu o godz. 17:30 odbędzie się spotkanie z Magdaleną Rigamonti dziennikarką radiową i prasową, autorką takich książek jak „Śmierć warta zachodu” czy „Niewygodni”, które poprowadzi Jarosław Gugała. Wstęp wolny.
  • Fundacja Pojednanie. O godz. 18:00 w budynku dawnej synagogi odbędzie się pokaz tradycyjnych tańców żydowskich, będzie posłuchać klasycznej muzyki klezmerskiej i degustacja potraw kuchni żydowskiej. Gościem wieczoru będzie zespół Jarmuła Band z Krakowa. Wstęp wolny.
  • PTTK Oddział Świętokrzyski. O godz. 18:00 zaprasza na wieczorne zwiedzanie Wzgórza Zamkowego i okolic. Wycieczkę poprowadzi wybitny krajoznawca, autor wielu pozycji książkowych m.in. Kanonu Krajoznawczego Województwa Świętokrzyskiego, współautor ponad 800 audycji radiowych Moc Historii – dr Cezary Jastrzębski.

- Na Święto Kielc warto wybrać się rowerem miejskim. Od 21 do 23 czerwca za wypożyczenie jednośladu zapłacimy tylko złotówkę. Dodatkowo 21 czerwca uruchomione zostaną tymczasowe stacje przy Muzeum Zabawek i Zabawy, Muzeum Historii Kielc oraz przy Ogrodzie Botanicznym. 22 i 23 czerwca tymczasowe stacje będą działać przy scenach na Rynku, Placu Artystów i w Parku Miejskim - zachęca Urząd Miasta Kielce na swojej stronie internetowej.

Czytaj również:

Świętokrzyskie. Targi NECROEXPO i Mistrzostwa w kopaniu grobów na czas w Kielcach

QUIZ. Jak dobrze znasz historię Kielc i województwa świętokrzyskiego? Sprawdź!

Pytanie 1 z 10
Skąd, według legend, wzięła się nazwa rzeki "Silnica", która przepływa przez Kielce?