W Świętokrzyskich lasach wykorzystuje się urządzenia do bezobsługowej, automatycznej, elektronicznej rejestracji obrazów zwane fotopułapkami. Korzystanie z nich jest zgodne z prawem, a obrazy i dane uzyskane za pomocą fotopułapek służą wzbogacaniu wiedzy o przyrodzie, ochronie mienia oraz zwalczaniu przestępstw i wykroczeń w zakresie ochrony przyrody.
Regularnie w lasach ludzie tworzą wysypiska śmieci czy złomu, kradną drewno, wjeżdżają pojazdami mechanicznymi oraz przejawiają inne niewłaściwe zachowania. Każdy akt wandalizmu może być nagrany przez zamontowane fotopułapki, a następnie sprawca zostaje ukarany. Leśnicy obserwują także życie zwierząt i reagują w razie różnych zaistniałych sytuacji.
Jak informuje Paweł Kosin, rzecznik prasowy z Nadleśnictwa Daleszyce, w regionie świętokrzyskim bardzo często dochodzi do wykrywania karygodnych ludzkich zachowań, właśnie przy pomocy fotopułapek. Najczęściej spotykanymi aktami wandalizmu jest wyrzucanie śmieci, tworzenie dzikich wysypisk, a także kradzież drewna. Paweł Kosin dodaje, że nowoczesna technologia w świętokrzyskich lasach nie jest czymś nowym. Leśnicy korzystają już z dronów, systemów przeciwpożarowych czy właśnie fotopułapek.