Galeria zdjęć

"Świętokrzyska Białowieża" zostanie największym rezerwatem w regionie. To unikat w skali kraju!

2025-04-14 10:36

To będzie największy rezerwat przyrody w województwie świętokrzyskim i jeden z nielicznych tego typu w Polsce! Bliżyńskie Lasy Naturalne to unikat w skali kraju. Przyrodnicy, którzy wnioskowali o jego utworzenie, porównują go do Białowieży!

Spis treści

  1. Pozytywna decyzja Rady Ochrony Przyrody
  2. Poparcie dla Bliżyńskich Lasów Naturalnych
  3. Unikatowe miejsce w Polsce
  4. Przyrodnicy: za rezerwatem "idą pieniądze"
  5. Będzie dostępny dla turystów i mieszkańców
  6. "Świętokrzyska Białowieża"

Pozytywna decyzja Rady Ochrony Przyrody

Regionalna Rady Ochrony Przyrody w Kielcach po wizji terenowej pozytywnie zaopiniowała utworzenie rezerwatu Bliżyńskie Lasy Naturalne. Będzie miał powierzchnię niemal trzech tysięcy hektarów! O jego utworzenie zabiegali przyrodnicy, wniosek w ubiegłym roku złożyła Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot, była to inicjatywa Stowarzyszenia Przyrodników Ostoja, które działa między innymi w województwie świętokrzyskim.

O planach tych informowaliśmy tutaj:

Poparcie dla Bliżyńskich Lasów Naturalnych

- Wniosek o powołanie rezerwatu poparły 92 organizacje społeczne. Również 150 ludzi nauki, 27 sierpnia 2024 roku, wystosowało list do Ministry Klimatu i Środowiska, postulujący utworzenie rezerwatu „Bliżyńskie Lasy Naturalne” (początkowo jego nazwa miała brzmieć "Suchedniowskie Lasy Naturalne" - przyp. PSta). Naukowcy podkreślili, że w dobie wzrostu średniej temperatury na Ziemi, drastycznego zaniku bioróżnorodności, takie lasy z udziałem starych drzew o charakterze zbliżonym do naturalnego jak Lasy Suchedniowskie są naszym sprzymierzeńcem w łagodzeniu skutków katastrofy klimatyczno-ekologicznej. Dlatego też należy zmienić sposób gospodarowania tym terenem - mówi Radosław Ślusarczyk z Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot.

Unikatowe miejsce w Polsce

Jak podają przyrodnicy, obszar projektowanego rezerwatu Bliżyńskie Lasy Naturalne to unikat w skali kraju. Stanowi on fragment Puszczy Świętokrzyskiej, tworzony m.in. przez bardzo rzadki w Polsce wyżynny bór jodłowy. Takie lasy stanowią zaledwie 0,2% powierzchni gruntów leśnych w Polsce!

Świętokrzyskie. W Nowej Słupi powstanie Centrum Edukacyjne

- To korzyść dla przyrody, bo to bardzo cenny las, porównywalny z Puszczą Białowieską, ale również niemal milionowe wpływy do budżetu gmin oraz trampolina do rozwoju turystyki. Po decyzji rady czekamy teraz na zarządzenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Kielcach – komentuje Radosław Ślusarczyk z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot. 

Przyrodnicy: za rezerwatem "idą pieniądze"

Jak tłumaczą wnioskodawcy, powstanie rezerwatu to nie tylko korzyści przyrodnicze, ale również konkretne wpływy finansowe. Dzięki subwencji ekologicznej (wprowadzonej ustawą o dochodach jednostek samorządu terytorialnego weszła w życie 25 października 2024 roku), istniejące oraz powoływane nowe formy ochrony przyrody takie jak rezerwaty (ale także parki narodowe czy obszary Natura 2000) umożliwiają transfer pieniędzy za ochronę przyrody do samorządów.

- Trzy gminy – Bliżyn, Łączna oraz Suchedniów – na terenie których leży projektowany rezerwat Bliżyńskie Lasy Naturalne otrzymają co roku łącznie 919 150 złotych subwencji ekologicznej. Co istotne, pieniądze te samorządy mogą wykorzystać na dowolny cel - dodaje Radosław Ślusarczyk.

Będzie dostępny dla turystów i mieszkańców

Wielu mieszkańców, szczególnie gminy Bliżyn, na wieść o planowanym utworzeniu rezerwatu, miało wiele obaw. Czy możliwy będzie wstęp do lasu na grzyby czy jagody? To był jedno z pytań, jakie zadawali. Drugie dotyczyło obaw o miejsca pracy dla ludzi, zajmujących się na co dzień wyrębem drewna na tym terenie.

- Należy podkreślić, że rezerwat będzie otwarty dla mieszkańców i turystów. Jest to możliwe dzięki jego dużej powierzchni (2965 ha), która umożliwia pogodzenie wymogów ochrony przyrody z pełnym udostępnieniem tego obszaru społeczeństwu. To nowoczesne podejście do ochrony przyrody zyskuje na popularności w całej Europie. W lutym 2025 roku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zakończyła konsultacje społeczne zarządzeń udostępniających teren rezerwatu do ruchu pieszego, rowerowego i konnego oraz do zbioru jagód i grzybów. 

"Świętokrzyska Białowieża"

- My jesteśmy zachwyceni tymi lasami i one zaskakują nas za każdym razem, jak tam jesteśmy. Faktycznie są porównywane z Puszczą Białowieską, która jest bardzo dobrze rozpoznawalnym obszarem w środowisku przyrodniczym, ale nie tylko Białowieską, bo również Puszczą Karpacką, która z kolei na południu Polski jest kwintesencją dzikości i obszarem dobrze zachowanej przyrody, o wysokim stopniu naturalności Mówimy, że to jest ta trzecia puszcza - tak o Bliżyńskich Lasach Naturalnych mówi z kolei Tomasz Figarski, leśnik, wiceprezes Stowarzyszenia Przyrodników Ostoja, cytowany przez serwis internetowy Zielone Wiadomości.

Konkretną decyzję w sprawie powołania rezerwatu podejmie Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Przypomnijmy, w tym roku powstały już cztery nowe rezerwaty w województwie świętokrzyskim, o utworzenie których zabiegali leśnicy w ramach ogólnopolskiej akcji "100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych", rozpatrywane są wnioski w sprawie innych miejsc.

Czytaj również:

Kielce Radio ESKA Google News
QUIZ. Z czego słyną miasta i gminy w Świętokrzyskiem? Wskazujemy atrakcje i ciekawostki, ty podajesz miejsce!
Pytanie 1 z 10
Żeliwny grzejnik jest symbolem...