Spis treści
- Cedzyna jak "Świętokrzyska Madera"
- Zagrożenie dla wałów na zalewie!
- W tym roku bez kąpieliska?
- Turystyczne atrakcje w Masłowie i okolicach
Cedzyna jak "Świętokrzyska Madera"
Zalew w Cedzynie należy do najpopularniejszych zbiorników w województwie. Wiele osób symbolicznie nazywa go "Świętokrzyską Maderą". Znajduje się już w gminie Masłów, tuż za wschodnią granicą Kielc. Latem, kiedy sprzyja pogoda, odwiedzają go tłumy mieszkańców stolicy regionu, okolicznych miejscowości, ale także turyści z innych części województwa czy nawet kraju. Atutem jest z pewnością malownicze położenie i dogodny dojazd (choćby trasą ekspresową S74).
Powierzchnia wody wynosi tutaj 65 hektarów. Długość plaży wschodniej liczy około 180 metrów, plaży zachodniej około 50 metrów plus plaża z boiskiem około 20 metrów. Do dyspozycji są tam dwa kąpieliska - zachodnie (od strony Cedzyny) oraz wschodnie (od Leszczyn).
Zagrożenie dla wałów na zalewie!
Niestety, kilka miesięcy temu pojawiły się problemy. Pojawiło się zagrożenie, że woda przeleje się wewnątrz wałów, które przylegają bezpośrednio do tamy. Badania nie dawały pewności, że obecne wały wytrzymają nacisk wody. Służby spuściły ją ze zbiornika.
O problemach tych pisaliśmy o nich już wcześniej:
- Konieczny jest remont tamy na zalewie. Realizuje go państwowe przedsiębiorstwo Wody Polskie, zlewnia w Kielcach. Zadanie jest na etapie bardzo zaawansowanym, opracowano dokumenty techniczne, niebawem będzie inwestor ogłosi przetarg. Naprawa ma polegać na tak zwanych działaniach iniekcyjnych, tak potocznie określa się "zastrzyki z betonu". One wzmocnią wał w okolicy tamy. Wody Polskie powinny ogłosić przetarg w ciągu najbliższego miesiąca. Jest szansa, że w tym roku zalew zostanie uzupełniony i ponownie wypełniony wodą - powiedział w rozmowie z serwisem kielce.eska.pl Tomasz Lato, wójt gminy Masłów.
W tym roku bez kąpieliska?
Trudno dziś wskazać konkretny termin oraz kiedy letnicy, turyści czy też sami mieszkańcy będą mogli kąpać się w zalewie bądź uprawiać tam sporty wodne. Wójt wskazuje, że w czasie tegorocznych wakacji będzie to raczej niemożliwe. - Najpierw Wody Polskie muszą podjąć działania i zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom, którzy w sąsiedztwie, poniżej tamy, mają swoje domy - dodaje wójt Masłowa.
W czasie sezonów letnich zalew w Cedzynie tętni życiem - zobacz galerię zdjęć poniżej.
- Informacje, które docierają do nas, są bardziej optymistyczne, niż na samym początku, kiedy realizowano pierwszy etap spuszczania wody. Wtedy specjaliści mówili nawet o trzech, czterech, pięciu latach realizacji tych napraw. W tej chwili jest nadzieja, że prace skończą się w tym roku - dodaje wójt Lato.
Turystyczne atrakcje w Masłowie i okolicach
Oczywiście nadal można korzystać z atrakcyjnych terenów wokół zalewu, spacerować, jeździć na rowerze, korzystać z terenu, który Masłów zagospodarował razem z sąsiednią gminą Górno w ramach Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego. Niestety, zdarzają się tam również dewastacje i akty wandalizmu. Gmina Masłów planuje wyłonić firmę, która za około 200 tysięcy złotych przeprowadzi remont bieżący pomostów spacerowych i miejsc do wypoczynku.
Tomasz Lato zaznacza:- Wprawdzie jako gmina nie posiadamy drugiego zbiornika, w którym moglibyśmy zorganizować kąpielisko, ale atrakcji turystycznych na naszym terenie i tak nie brakuje - są to między innymi wzgórza - Klonówka, Radostowa, Centrum Edukacji i Kultury Szklany Dom z dworem Stefana Żeromskiego w Ciekotach. Można oglądać lotnisko, z którego korzysta dziś Aeroklub Kielecki. Posiadamy dużo terenów do spacerów czy rowerowych wypraw.
Czytaj również:
- Klimatyczne Kielce. Oto trzy osiedla idealne do "slow life" według sztucznej inteligencji
- To świętokrzyskie miasto ma... dwa rynki! Nie uwierzycie, z czego słynęło przed laty
- Nieoczywiste miejsca na turystyczną wyprawę 15 kilometrów od Kielc. Koniecznie musisz je poznać!
