Las

i

Autor: Pixabay

Z regionu

Lasy Państwowe w Świętokrzyskiem korzystają z nowości. Systemy pożarowe wykrywają zagrożenia

2023-03-30 14:03

Pożary lasów w województwie świętokrzyskim to odwieczny problem, który nadal istnieje. Ich najczęstszą przyczyną jest nieodpowiedzialne zachowanie społeczeństwa, a cierpi na tym przede wszystkim przyroda. Leśnicy korzystają już z nowoczesnego systemu antypożarowego, który pomaga wykrywać zagrożenia.

Lasy Państwowe w Świętokrzyskiem posiadają około 25 wież do obserwacji i wykrywania zagrożenia pożarowego z wysokości ponad 30 metrów. Aktualnie trwa modernizacja, która ma na celu zastąpienie ich nowoczesnymi kamerami. Montaż sprzętu poprzedzony został programem pilotażowym, który potwierdził skuteczność kamer. Posiadają one niezbędne narzędzie wspomagające wykrywanie zagrożenia pożarowego - możliwość zbliżania i cofania obrazu, a także wyposażone są w detektory dymu, które poinformują leśników, o potencjalnym pożarze. Leśnicy nie będą pracować już na wieżach obserwatorskich, a w pomieszczeniach przyziemnych, w bardziej komfortowych warunkach, przy monitorach.

Leśnicy i Straż Pożarna apeluje o odpowiedzialne zachowanie w lesie. Przede wszystkim o niepalenie traw oraz innych nieużytków, ponieważ jest to najczęstsza przyczyna występowania pożarów w lesie. Cierpi na tym przyroda, ale również istnieje niebezpieczeństwo dla życia ludzi i zwierząt.

Świętokrzyskie. Policyjny pościg z finałem w... psiej budzie