Galeria zdjęć

Ta góra ma zostać nowym rezerwatem! Od Kielc dzieli ją przysłowiowy "rzut beretem"

2025-02-19 16:22

W najbliższych tygodniach Ministerstwo Klimatu i Środowisko powinni zatwierdzić nowe rezerwaty w województwie świętokrzyskim. Wśród nich jest Góra Wierzejska. To miejsce znajduje się bardzo blisko Kielc. Z czego słynie?

Spis treści

  1. Nowe rezerwaty na 100-lecie Lasów Państwowych
  2. Przyrodnicze atuty Góry Wierzejskiej
  3. Chronione rośliny i zwierzęta
  4. Turystyczne atrakcje blisko Góry Wierzejskiej

Nowe rezerwaty na 100-lecie Lasów Państwowych

Zapoczątkowana w ubiegłym roku akcja "100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych" zbliża się powoli do finału. Ministerialne służby kończą analizować wnioski, dotyczące utworzenia siedmiu nowych rezerwatów w województwie świętokrzyskim. Niewykluczone, że konkretne decyzje zapadną w najbliższych tygodniach lub na przełomie marca i kwietnia tego roku.

Więcej o nowych rezerwatach w naszym regionie przeczytacie tutaj:

Przyrodnicze atuty Góry Wierzejskiej

Wśród propozycji, jakie zgłosili leśnicy, jest Góra Wierzejska, która znajduje się na terenie gminy Masłów, w Nadleśnictwie Kielce.

- Obszar ten znajduje się w kompleksie leśnym przy północnej granicy Kielc. Planowany rezerwat w znacznej części pokrywa się z obszarem Natura 2000 Ostoja Wierzejska i ma powierzchnię 204,41 hektara. Rezerwat chroni szczytową część wzniesienia Góra Wierzejska o wysokości 375,8 metrów nad poziomem morza - tak przyszły rezerwat opisuje świętokrzyska Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. 

Jeśli mówimy o wysokości wzgórza, dla porównania - najwyższy szczyt w Kielcach, Telegraf, liczy sobie 408 metrów n.p.m, zaś położona kilka kilometrów na zachód od niego Pierścienica - 367 m.

Górę Wierzejską porasta je kompleks leśny o znacznym stopniu naturalności, złożony głównie z jedlin i buczyn. W starszych drzewostanach jodłowych znajduje się stosunkowo duża liczba zamierających i martwych drzew stojących, jak również złomów i wywrotów.

Chronione rośliny i zwierzęta

Niewielkie powierzchnie projektowanego rezerwatu zajmują pozostałości działalności górniczej w postaci hałd, wyrobisk i łomików, które obecnie, na skutek naturalnej sukcesji zanikają. W latach 50 i 60. ubiegłego wieku odbywała się tu eksploatacja piaskowców. Na terenie projektowanego rezerwatu licznie występują chronione gatunki paproci - podrzenia żebrowca oraz mchu tujowca tamaryszkowatego.

- Część chronionych gatunków roślin związana jest z podmokłymi łąkami w północnej części obszaru. Są to rosiczka okrągłolistna, kruszczyk błotny. Góra Wierzejska jest ważną ostoją chrząszcza saproksylicznego - zgniotka cynobrowego, gatunku związanego z lasami o naturalnym charakterze, zasobnymi w zamierające i martwe drzewa. Nazwa gatunku pochodzi od cynobrowo-czerwonej wierzchniej części ciała. Chrząszcz ten jest silnie spłaszczony i stąd pochodzi nazwa tego rodzaju. Gatunek ten uważany jest za relikt lasów pierwotnych.

Obszar zamieszkują także:

  • rzekotka zielona,
  • traszka górska,
  • dzięcioł czarny,
  • dzięcioł zielonosiwy,
  • muchołówka mała,
  • puszczyk uralski,
  • sóweczka,
  • włochatka,
  • popielica.

Turystyczne atrakcje blisko Góry Wierzejskiej

W pobliżu Góry Wierzejskiej, w obrębie 5-15 kilometrów znajduje się wiele innych ciekawych miejsc przyrodniczych i zarazem atrakcji turystycznych. Są to między innymi:

  • Bukowa Góra (pogranicze powiatów kieleckiego i skarżyskiego),
  • Szklany Dom w Ciekotach w gminie Masłów,
  • Zalew w Wilkowie w gminie Bodzentyn,
  • Rezerwat Przyrody Barcza,
  • Góra Radostowa,
  • Kompleks rekreacyjny Świętokrzyska Polana w Chrustach (gmina Zagnańsk),
  • Chata Podróżnika w Klonowie w gminie Łączna.

Gdzie znajduje się Ostoja Wierzejska? Zobaczcie na mapie poniżej.

Kielce Radio ESKA Google News
Autor:
Świętokrzyskie. W Nowej Słupi powstanie Centrum Edukacyjne
QUIZ. Góry Świętokrzyskie - miejsca, ludzie i legendy. Czy znasz je dobrze?
Pytanie 1 z 10
Czy węgierski królewicz, Święty Emeryk, przebywający przed wiekami w Górach Świętokrzyskich, poznał osobiście polskiego króla Bolesława Krzywoustego?