Spis treści
- Kamienna Wola najdalej na północy
- Bliskie związki z Opocznem
- Rolnictwo tylko dla nielicznych
- "Czarci kamień" wita turystów
- Gowarczów miastem od ponad roku
- Plany na przyszłość: rowerem do Końskich i Sielpi
- Atrakcje turystyczne blisko Gowarczowa i Kamiennej Woli
Kamienna Wola najdalej na północy
Miasto i Gmina Gowarczów leży w powiecie koneckim, blisko granicy z województwem łódzkim. Miejscowość Kamienna Wola położona jest przy trasie wojewódzkiej numer 728, która łączy obrzeża Jędrzejowa na południu świętokrzyskiego z Drzewicą w łódzkim. Uwaga - nie mylcie jej z Kamienną Wolą położoną w innej gminie powiatu koneckiego - Stąporkowie.
Z pewnością atutem tej wsi jest samo jej położenie, trzeba dodać, że przez teren gminy biegnie też szlak kolejowy (odcinek ze Skarżyska-Kamiennej przez Końskie do Tomaszowa Mazowieckiego). Pochodzący stąd studenci mogą więc bez większych problemów dostać się na przykład do uczelni w Łodzi, nie są jedynie zdani na "podwózkę" ze strony rodziców.
Bliskie związki z Opocznem
Joanna Dołowska, burmistrz Gowarczowa przyznaje w rozmowie z serwisem kielce.eska.pl, że chciałaby, aby tereny, którymi zarządza nie były w przyszłości postrzegane jako peryferia, ale początek świętokrzyskiego.
- Część mieszkańców w jakimś stopniu utożsamia się z sąsiednim powiatem opoczyńskim. Pochodzący z tamtych okolic kupują też działki w Kamiennej Woli, będąc na emeryturze wracają do rodzinnych korzeni - mówi burmistrz Dołowska.
Rolnictwo tylko dla nielicznych
Kamienna Wola liczy obecnie około dwustu mieszkańców (w skład sołectwa wchodzi jeszcze przysiółek Stare Pole). Źródłem utrzymania dla zdecydowanej większości na pewno nie jest rolnictwo. Tutejsza ziemia posiada piątą lub szóstą klasę, w całej gminie są nieliczni rolnicy, którzy skupiają się na prowadzeniu gospodarstw.
Większość ludzi pracuje w zakładach w powiecie koneckim czy sąsiednim opoczyńskim w łódzkim, z którym wieś związana jest też historycznie (jeszcze w XIX wieku należała do parafii Petrykozy w gminie Strużno - źródło Wikipedia).
"Czarci kamień" wita turystów
Udając się do Kamiennej Woli, warto zobaczyć granitowy głaz narzutowy - jeden z największych tego typu w województwie świętokrzyskim. Nazywany jest "Czarcim kamieniem". Obelisk, który tam powstał znajduje się w rejestrze zabytków. Tędy biegnie turystyczny Piekielny Szlak, miejsce jest ogrodzone, ale można je oglądać.
Na zdjęciu poniżej "Czarci kamień".
- Właśnie ten Piekielny Szlak chcemy odnowić, bo zdajemy sobie sprawę z tego, że przez tyle lat na terenie naszej gminy nic nie działo się w tym temacie.
W Kamiennej Woli znajduje się budynek po dawnej szkole podstawowej. Obecnie stoi on pusty, władze gminy planują jednak zagospodarować pomieszczenia, niegdyś służące uczniom i nauczycielom. O szczegółach inwestycyjnych burmistrz nie chce jednak na razie mówić.
![Czarci kamień w Kamiennej Woli](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-yUAx-NAE5-ik5T_czarci-kamien-w-kamiennej-woli-664x442-nocrop.jpg)
i
Gowarczów miastem od ponad roku
Ponad rok temu, 1 stycznia 2024 Gowarczów oficjalnie stał się miastem. Czy przez kilkanaście miesięcy status ten wpłynął na rozwój miejscowości oraz gminy?
- Samo określenie "miasto" jest dużym słowem, mamy taką samą liczbę mieszkańców, jak wcześniej. Jesteśmy gminą miejsko-wiejską, planując inwestycje możemy też korzystać z programów dla gmin liczących poniżej pięciu tysięcy osób. Staramy się podejmować takie decyzje, aby mieszkańcy nie odczuli zmian na przykład w wysokości podatków czy różnych opłat. Powiększyliśmy je tylko uwzględniając wskaźnik inflacji, nie było diametralnych podwyżek. Chcemy utrzymać stawki na podobnym poziomie, więc nie mamy też zarazem większych wpływów do budżetu - zaznacza burmistrz Joanna Dołowska, która rządzi miastem i gminą od maja 2024 roku (jej poprzednikiem był Stanisław Pacocha).
Gowarczów nie zalicza się do szczególnie zamożnych, świętokrzyskich gmin, choć władze starają się namawiać potencjalnych inwestorów, aby tu prowadzili swoją działalność. - Na razie skutek jest, nazwijmy to, średni, ale mam nadzieję, że zmieni się to na korzyść w następnych latach. Jeśli chodzi o życie kulturalne, organizujemy już nie festyn, ale Dni Miasta i Gminy Gowarczów - przypomina burmistrz.
Plany na przyszłość: rowerem do Końskich i Sielpi
Samorząd stara się o dofinansowanie na termomodernizację różnych budynków użyteczności publicznej - szkoły, oczyszczalni ścieków, dwóch świetlic wiejskich. Jeśli uda się zdobyć pieniądze, inwestycja może ruszyć jeszcze w tym roku. Dobre wieści dla Gowarczowa płyną też z Zarządu Dróg Wojewódzkich, dotyczą modernizacji trasy wojewódzkiej 728.
- Ostatni odcinek w regionie, przebiegający przez naszą gminę, ma doczekać się realizacji, remont ma wystartować w tym roku. Powstać ma nie tylko nowa nawierzchnia, ale też ścieżka rowerowa, która połączy nas z Końskimi a dalej na południe z Sielpią - mówi Jolanta Dołowska.
Gowarczowski samorząd należy do Staropolskiego Związku Gmin i Miast, co też ułatwia mu ubieganie się o fundusze na niektóre inwestycje.
Atrakcje turystyczne blisko Gowarczowa i Kamiennej Woli
W pobliżu gminy Gowarczów i Kamiennej Woli (w promieniu kilku, kilkunastu czy najdalej 20 kilometrów) znajdują się też miejsca, atrakcyjne dla turystów. Warto tu wymienić:
- Stawy u źródeł rzeki Radomki (koło Ruskiego Brodu, na zachód od Kamiennej Woli),
- Chata Grzegorza w Korytkowie,
- Dworek Korytków,
- Agroturystyka Barycz w gminie Końskie,
- Piekielny szlak turystyczny,
- Zalew w Sielpi w gminie Końskie, zwany popularnie "Świętokrzyską Ibizą",
- Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu w gminie Ruda Maleniecka,
- Stajnia El Dorado w Stużni-Kolonii (powiat opoczyński).
Gdzie dokładnie leżą Kamienna Wola i Gowarczów? Sprawdź na mapie poniżej.
![Kielce Radio ESKA Google News](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-Q1Hw-mWsd-DDyS_kielce-radio-eska-google-news-664x442-nocrop.jpg)