Wideo i galeria zdjęć

Ta wieś leży u podnóża Gór Świętokrzyskich. Maleńka i zarazem magiczna!

2025-01-08 22:03

Niekiedy można odnieść wrażenie, jakby czas zatrzymał się tam w miejscu. Wokół pola, łąki, kiedy skierujesz wzrok na południowy wschód, widzisz malownicze pasmo Gór Świętokrzyskich. Maleńka wieś Kapkazy w gminie Bodzentyn może jawić się jako prawdziwe cudo. Znajduje się tutaj między innymi popularna Szkoła Wrażliwości.

Spis treści

  1. Kapkazy. Tu czas jakby się zatrzymał
  2. Bujna zieleń, drewniane chaty, Dzbaniska-Źródliska
  3. Szkoła Wrażliwości zaprasza
  4. Atrakcje turystyczne w pobliżu Kapkazów
  5. Malownicze Kapkazy. Jak tam dojechać?

Kapkazy leżą na pograniczu gmin Łączna i Bodzentyn, nieco ponad 20 kilometrów na północ od Kielc, podobna odległość dzieli osadę od leżącego na północ stąd Skarżyska-Kamiennej.

Kapkazy. Tu czas jakby się zatrzymał

Ktoś może odnieść pierwsze wrażenie, że czas jakby tu się zatrzymał, mimo, że stosunkowo blisko, bo kilka kilometrów dalej na zachód znajduje się tutaj trasa ekspresowa S7.

Kapkazy to niewielki przysiółek wsi Wzdół Wiącka w gminie Bodzentyn. Do Świętego Krzyża i Nowej Słupi mamy stąd około 20 kilometrów na południowy wschód. Kiedy aura jest słoneczna, można dostrzec charakterystyczną wieżę radiowo-telewizyjną na Łysej Górze. Chcesz dowiedzieć się o niej więcej? Polecamy reportaż: Legendarna wieża na Łysej Górze powstała 60 lat temu! Weszliśmy do środka

Bujna zieleń, drewniane chaty, Dzbaniska-Źródliska

Kapkazy a także sąsiednia Wiącka to miejsca wypraw wielu turystów, szczególnie tych, którzy chcą uciec jak najdalej od głównych szlaków.

- Startując z lotu ptaka, zobaczymy piękne panoramy tego regionu, z bujną zielenią pól i lasów oraz historycznymi, drewnianymi chatami, które dodają uroku tej spokojnej miejscowości. Dzbaniska-Źródliska: Centralnym punktem naszej podróży będą unikalne Dzbaniska-Źródliska, monumentalne ceramiczne dzbany, które stały się symbolem Kapkaz - tak osadę opisuje na Facebooku Michał Gajewski, nauczyciel ze Szkoły Podstawowej w Jastrzębiu w powiecie szydłowieckim, zapalony turysta i miłośnik Gór Świętokrzyskich.

Dalej przypomina, że dzieła te stworzyli ceramicy - Ewa Kosmalska-Skowerska oraz Mariusz Skowerski.

- Jeden dzban służy jako miejsce do siedzenia i kontemplacji nad wodą. Drugi umożliwia turystom zajrzenie do jego wnętrza. Trzeci leży na brzuchu w strumieniu, wprowadzając nas w relaksujący nastrój - opisuje Gajewski.

Na kanale YouTube zamieścił on też film, pokazujący Kapkazy z drona. Prezentujemy go w dalszej części reportażu.

Świętokrzyskie. W Nowej Słupi powstanie Centrum Edukacyjne

Szkoła Wrażliwości zaprasza

W tym rejonie Gór Świętokrzyskich nie brak gospodarstw agroturystycznych. Same Kapkazy słyną głównie ze Szkoły Wrażliwości, którą tworzą wspomniani: Ewa Skowerska i Mariusz Kosmalski. Organizują choćby warsztaty ceramiczne, spektakle artystyczne i koncerty, festiwale wędrowania, akademie ceramiki i wiele innych wydarzeń. Na bieżąco możecie śledzić je choćby na facebookowym profilu Kapkazy Szkoła Wrażliwości. 

Atrakcje turystyczne w pobliżu Kapkazów

W pobliżu niewielkich Kapkazów mamy wiele innych turystycznych atrakcji, miejsc znanych nie tylko przyrodnikom. Niektóre znajdują się prawie na przysłowiowe "wyciągnięcie ręki". W promieniu kilku czy też kilkunastu kilometrów od przysiółka znajdują się między innymi:

Kiedy gościmy w Kapkazach, mamy okazję podziwiać piękne, świętokrzyskie pejzaże, pola i łąki - charakterystyczne "pasiaki", które jednakże najlepiej podziwiać z lotu ptaka. Nasze emocje koi szum Puszczy Jodłowej.

Malownicze Kapkazy. Jak tam dojechać?

Jak na miejsce mogą dostać się niezmotoryzowani turyści? Istnieje kilka opcji, choć tylko dla tych, którzy czują się na siłach podołać pieszej wędrówce lub też cenią sobie rowerowe przejażdżki. 

  • pociągiem osobowym Regio z Kielc lub Skarżyska-Kamiennej do Łącznej (miejscowość ta leży pośrodku, przy trasie łączącej oba miasta). Wysiadając na łączyńskiej stacji najlepiej udać się (pieszo lub rowerem) na wschód, w kierunku wsi Podzagnańszcze i Zaskale, te drugie sąsiadują już z kapkaskim przysiółkiem, tu znajduje się granica gmin: Łączna i Bodzentyn,
  • busem relacji Skarżysko-Kamienna - Kielce, także do Łącznej, z której następnie kierujemy się pieszo na wschód,
  • busem relacji Skarżysko - Bodzentyn i Bodzentyn - Skarżysko, wtedy wysiadamy we Wzdole Wiącce i stamtąd kierujemy na zachód do Kapkazów.

Kapkazy - przysiółek wsi Wiącka, znajdują się w gminie Bodzentyn w powiecie kieleckim, blisko granicy z gminą Łączna w skarżyskim. Zobacz na mapie poniżej.

Kielce Radio ESKA Google News
Autor:
QUIZ. Góry Świętokrzyskie - miejsca, ludzie i legendy. Czy znasz je dobrze?
Pytanie 1 z 10
Czy węgierski królewicz, Święty Emeryk, przebywający przed wiekami w Górach Świętokrzyskich, poznał osobiście polskiego króla Bolesława Krzywoustego?