Brama Krakowska w Szydłowie

i

Autor: P. Walczak / szydlow.pl

Tajemnice średniowiecznego Szydłowa. Archeolog opowiada w internecie o uroczym miasteczku

2020-06-04 14:40

„Polskie Carcassonne” poznamy nie ruszając się sprzed ekranu komputera. W serwisie YouTube ukazują się krótkie filmy, w których archeolog Tomasz Olszacki opowiada o wyjątkowych zabytkach Szydłowa. Dowiemy się z nich co nieco o średniowiecznej rezydencji królewskiej.

Szydłów to bardzo klimatyczne, wyjątkowe świętokrzyskie miasteczko. Można rzec, że to perła architektury średniowiecznej w naszym regionie. O tym przekonuje archeolog Tomasz Olszacki od pierwszego odcinka miniserii filmów. - Szydłów to niezwykła miejscowość. Z wielu przyczyn. Mamy tu dobrze zachowane mury obronne z okresu dawnego Królestwa Polskiego, miejscowość jest urokliwie położona, otoczona sadami śliwkowymi. Są tu niezwykłe zabytki: synagoga, kościół fundacji Kazimierza Wielkiego, kościół Świętego Ducha – wyliczał w pierwszym z filmów Tomasz Olszacki.

Jak zaznaczył badacz, królewskie siedziby znajdowały się w wielu miejscowościach na terenie kraju. Jedne już zniknęły, inne były przebudowywane, a Szydłów zachował swój średniowieczny charakter i na tym polega jego wyjątkowość. - Tak się składa, że jedyna rezydencja królów Polski z czasów średniowiecza, którą możemy dziś zwiedzić, to pałac królewski na zamku w Szydłowie – zwrócił uwagę archeolog Tomasz Olszacki.

Niedawno zabytki w Szydłowie zostały dokładniej zbadane i odremontowane, więc jest o czym opowiadać. - Zebrało nam się sporo „nowości”. Dotarliśmy do informacji, których wcześniej nie znaliśmy. Jeśli chodzi o niektóre obiekty, to wiedza o Szydłowie bardzo się zmieniła – powiedziała nam Maria Stachuczy, dyrektorka Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Szydłowie. - Teraz wszyscy przechodzimy na te łącza internetowe. Pan Tomasz zgodził się opowiedzieć o zamku w taki przystępny sposób i właśnie stopniowo publikujemy te materiały w sieci – dodawała Maria Stachuczy.

Jak do tej pory, w serwisie YouTube ukazały się cztery filmy. W sumie będzie ich osiem.