Spis treści
- Wieś Szałas w Świętokrzyskiem. Gdzie leży?
- Krwawa odwet za pomoc Hubalowi!
- Co dalej z budynkiem po szkole?
- Potrzebna kładka dla pieszych
- Ciekawe miejsca w pobliżu Szałasu. Warto je odwiedzić
- Bruśna Góra i raj dla grzybiarzy
Wieś Szałas w Świętokrzyskiem. Gdzie leży?
Ta wieś leży na północny zachód od Kielc, blisko niej przebiega granica gmin Zagnańsk i Bliżyn a zarazem powiatów kieleckiego i skarżyskiego. To idealne miejsce na piesze, czy rowerowe wędrówki. Miejscowość Szałas z każdej strony otoczona jest lasami. Do stolicy województwa można tam dostać się drogą powiatową Samsonów - Odrowąż. W sąsiedztwie znajdują się równie malownicze, otoczone Puszczą Świętokrzyską wsie, między innymi Długojów (powiat kielecki) czy Kopcie i Kucębów (skarżyski).
Krwawa odwet za pomoc Hubalowi!
W historii Szałasu nie brakuje tragicznych rozdziałów. Przypomina o nich choćby strona internetowa Powiatu Kieleckiego.
- We wrześniu 1939 roku uciekający przed Niemcami żołnierze polscy ukryli w okolicy duże ilości broni i amunicji. Za namową nadleśniczego z Szałasu Wacława Biedrzyckiego mieszkańcy zaczęli ją magazynować. Nadleśniczy utworzył także organizację konspiracyjną, za co w grudniu 1939 roku został wraz żoną aresztowany. Obydwoje zostali zamordowani w kieleckim więzieniu. Kolejne wydarzenia wiążą się z 1 i 8 kwietnia 1940 roku, kiedy doszło do dwóch napaści na mieszkańców Szałasu. Miał to być odwet Niemców za pomoc udzieloną oddziałowi majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, który zatrzymał się tutaj na postój. 1 kwietnia Niemcy rozpoczęli obławę, „Hubalczykom” udało się uciec do lasu. W zaciętych walkach przebijali się przez okrążenie. Nie wszystkim to się udało. Kilkunastu zginęło, kilku wpadło w ręce oprawców. Następnie na polecenie dowodzącego operacją Friedricha Wilhelma Krugera Szałas wytypowano do akcji odwetowej wobec ludności cywilnej. Tego dnia żandarmi niemieccy aresztowali w Szałasie Komornikach 28 mężczyzn. Kilka dni później, 8 kwietnia z rąk Niemców zginęło 64 mężczyzn. Niemcy spędzili do szkoły mężczyzn i rozstrzeliwali ich. Część ciał spłonęła wraz z zabudowaniami wsi - wspomina strona Powiatu Kieleckiego.
Mieszkańcy każdego roku upamiętniają pomordowanych, w Szałasie odbywają się uroczystości. 8 kwietnia tego roku odbędą się obchody 85 rocznicy tragicznych wydarzeń.
Czytaj również:
Co dalej z budynkiem po szkole?
Szałas liczy około 450 mieszkańców. Sołtysem i zarazem radną gminy Zagnańsk, reprezentującą tę miejscowość i sąsiedni Długojów jest Elżbieta Gębska. W sołectwie działają:
- Koło Gospodyń Wiejskich "Szałasianki"
- Ochotnicza Straż Pożarna
- Niepubliczne Przedszkole
W Szałasie jest kościół pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego, to część Parafii pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego w pobliskim Odrowążku. Nie działają już Szkoła Podstawowa oraz Niepubliczne Przedszkole. Budynek po nich obecnie stoi pusty i czeka na zagospodarowanie. W planach gminy Zagnańsk jest organizacja tam dziennego domu opieki dla seniorów, ale wszystko zależy od tego, czy uda się pozyskać pieniądze na ten cel.
Do dyspozycji w Szałasie jest boisko przy strażnicy oraz plac zabaw (obok budynku dawnej szkoły), który jednak wymaga odnowy. Część wsi stanowią przysiółki: Komorniki, Stary Szałas, Wilczy Bór (osada leśna) oraz Zaupuście (źródło Wikipedia).
Potrzebna kładka dla pieszych
- Nasi mieszkańcy pracują głównie w Kielcach a także okolicznych zakładach w powiatach skarżyskim czy koneckim. Młodzież dojeżdża do szkół głównie do Kielc. Połączenie komunikacyjne w stronę tego miasta jest lepsze niż w przeciwnym kierunku na północ, w kierunku gmin Bliżyn, Skarżysko czy Stąporków. Dziś komunikację do naszego sołectwa zapewniają tylko busy z prywatnej firmy przewozowej. Autobus kieleckiej linii 32 dojeżdża tylko do Samsonowa, swój końcowy przystanek ma około pięć kilometrów przed naszą miejscowością - opowiada Elżbieta Gębska, sołtys i radna z Szałasu.
Drogami w Szałasie zarządza Powiat Kielecki. Na głównej trasie Samsonów - Odrowąż ma wybudować kładkę dla pieszych, która poprawiłaby bezpieczeństwo w tej części sołectwa. Ta inwestycja wciąż jednak opóźnia się w czasie.
- Szczególnie w niedziele, kiedy działa giełda w Miedzianej Górze, ruch samochodów jest bardzo duży, znacznie większy niż w dni robocze. Ciężko jest momentami przejść na drugą stronę drogi, na przykład do kościoła - zaznacza Gębska.
Ciekawe miejsca w pobliżu Szałasu. Warto je odwiedzić
W pobliżu Szałasu nie brakuje znanych miejsc, które są celem wypraw wielu turystów ale też miłośników rowerowych czy nawet konnych eskapad. Do tych najbardziej popularnych, położonych w promieniu 10-15 kilometrów, należy wymienić:
- Rezerwat Świnia Góra - Nadleśnictwo Suchedniów, gmina Bliżyn,
- Dąb Bartek w Zagnańsku - najsłynniejsze drzewo w województwie świętokrzyskim,
- Zabytkowa Huta "Józef" w Samsonowie, gmina Zagnańsk,
- Dęby na Stawiskach między Szałasem a Kopciami
- Zalew Umer koło Tumlina, również gmina Zagnańsk,
- Góra Kamieniec między Kołomanią a Mniowem (powiat kielecki),
- Zalew w Kaniowie, gmina Zagnańsk,
- Rezerwat przyrody Górna Krasna, gmina Stąporków w powiecie koneckim,
- Osieczyńska Góra w Nadleśnictwie Suchedniów, w rejonie gminy Łączna (powiat skarżyski).
Sprawdź:
Bruśna Góra i raj dla grzybiarzy
Między Szałasem a Samsonowem znajduje się Bruśna Góra, licząca ponad 300 metrów nad poziomem morza, to jeden z najwyższych szczytów w tej części województwa. Przepływa tędy rzeka Krasna, która jest dopływem Czarnej Koneckiej. To rejony, które późną wiosną, latem i jesienią uwielbiają grzybiarze. Można tu wzbogacić się o dorodne okazy, aczkolwiek to miejsca dla wytrwałych wędrowców. Przemierzanie leśnych gęstwin jest z pewnością wyzwaniem, ale trzeba też odpowiednio gospodarować siłami.
- W ubiegłym roku ludzie wynosili z lasów pełne wiadra czy nawet wanienki grzybów. Pojawiło się natomiast znacznie mniej jagód niż w poprzednich latach, mamy nadzieję, że teraz będzie większy urodzaj - opowiada Elżbieta Gębska.
Przez Szałas i jego okolice przebiegają świętokrzyskie szlaki turystyczne:
- żółty - z Końskich do Serbinowa,
- czerwony - biegnący z rezerwatu Diabla Góra w Łódzkiem do Łącznej.
Gdzie dokładnie znajduje się Szałas? Sprawdźcie na mapie poniżej.
Polecany artykuł: