Spis treści
- Podziwiamy Góry Świętokrzyskie
- Jezioraneczki i Smaki życia
- Ważne inwestycje dla Jeziorka
- Planują potańcówkę
- Tragiczne karty historii
- Atrakcje turystyczne w pobliżu Jeziorka
Podziwiamy Góry Świętokrzyskie
Malownicze tereny, lasy i pola, które wyglądają niczym "pasiaki" - takie krajobrazy ujrzymy jedynie z lotu ptaka bądź na przykład wieży widokowej na Świętym Krzyżu. Znajdując się "na dole" możemy natomiast podziwiać pasmo łysogórskie. Najlepiej widać je, kiedy podróżujemy autem z Bodzentyna do Nowej Słupi (odcinek trasy wojewódzkiej numer 751).
Około 15 kilometrów odległości możemy pokonać samochodem, rowerem, bardziej wytrwali nawet pieszo, choć w tym ostatnim przypadku trzeba zarezerwować sobie minimum dwie-trzy godziny. Nawet, jeśli dopadnie nas zmęczenie, to piękne widoki wiele nam wynagrodzą.
Jezioraneczki i Smaki życia
Jak przekazuje nam Zdzisław Dudzic, dyrektor Szkoły Podstawowej imienia św. Eugeniusza de Mazenoda w Jeziorku i zarazem przewodniczący Rady Miasta i Gminy Nowa Słupia, miejscowość ta liczy obecnie około 950 mieszkańców. Należy ona, podobnie jak Wola Szczygiełkowa, do parafii pod wezwaniem Świętego Mikołaja w pobliskim Dębnie. We wspomnianej szkole w Jeziorku (klasach 1-8 i trzech oddziałach przedszkolnych) uczy się 190 dzieci, głównie z Jeziorka, Dębna, ale także Woli Szczygiełkowej, Grabkowa, Baszowic czy Mirocic.
W Jeziorku nie ma jednostki ochotniczej straży pożarnej, działają natomiast:
- koło gospodyń wiejskich Jezioraneczki, które nie tylko prezentują swoje kulinarne wyroby, ale też występują, śpiewają na różnych imprezach, festynach czy pokazach. Preferują tradycyjne pieśni ludowe
- klub seniora Smaki życia
Miejscem spotkań dla mieszkańców czy stowarzyszeń jest sala tradycja, która mieści się w szkole.
Ważne inwestycje dla Jeziorka
- Jeśli chodzi o inwestycje, w ostatnich latach najważniejsze było dla nas wykonanie boiska o sztucznej nawierzchni przy szkole, termomodernizacja tej placówki, przed nami natomiast budowa drogi powiatowej, która biegnie przez Jeziorko - wylicza Zdzisław Dudzic.
- Mamy także kanalizację, oczyszczalnia ścieków znajduje się wprawdzie w pobliskich Mirocicach, ale ona zbiera nieczystości także z Jeziorka, Dębna i części wspomnianych Mirocic. To była wielomilionowa inwestycja, możliwa do realizacji także dzięki funduszom z Unii Europejskiej oraz rządowego Polskiego Ładu - dodaje przewodniczący Rady Miejskiej w Nowej Słupi.
Gdzie leży wieś Jeziorko? Zobacz na mapie poniżej.
Planują potańcówkę
Dorośli mieszkańcy pracują głównie w Kielcach, Starachowicach, większych miastach, które znajdują się najbliżej. Część utrzymuje się z gospodarstw agroturystycznych, choć w Jeziorku jest ich mniej niż w miejscowościach oddalonych od większych tras. Stąd pochodzą natomiast właściciele słynnego ośrodku Binkowski Resort w Kielcach z hotelem i basenami tropikalnymi. Resztę stanowią emeryci i renciści.
- Co roku organizujemy festyn rodzinny na terenie szkoły. Planujemy także zapoczątkować w czerwcu potańcówkę dla seniorów. Mogliby wziąć w niej udział nie tylko nasi mieszkańcy, ale również ci z innych części gminy Nowa Słupia - zapowiada Zdzisław Dudzic.
Tragiczne karty historii
Jeśli chodzi o miejsca pamięci historycznej, w Jeziorku obok budynku szkoły znajduje się pomnik poświęcony powstańcom styczniowym. Właśnie tutaj, 29 października 1863 roku odbyła się bitwa oddziałów polskich z Rosjanami, niestety zakończyła się przegraną powstańców. Przepiękne widoki dookoła zachęcą każdego, kto chce odpocząć na łonie przyrody. Warto, bo Jeziorko to jedna z tych wsi, którą "kołysze" Puszcza Jodłowa.
1 maja 1943 dowodzona przez Alberta Schustera żandarmeria niemiecka z Nowej Słupi spacyfikowała wioskę. W czasie pacyfikacji żandarmi zamordowali 11 mężczyzn (źrodło Wikipedia).
Atrakcje turystyczne w pobliżu Jeziorka
Oczywiście w obrębie kilku czy kilkunastu kilometrów od Jeziorka znajduje się wiele słynnych, świętokrzyskich atrakcji turystycznych. Są to między innymi:
- Święty Krzyż i Łysa Góra,
- Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi,
- Park Legend w Nowej Słupi,
- Dom Opata w Nowej Słupi,
- Osada Średniowieczna i Zagroda Harmonia w Hucie Szklanej (gmina Bieliny),
- Ruiny zamku w Bodzentynie,
- Święta Katarzyna,
- Główny Szlak Turystyczny imienia Edmunda Massalskiego.
