Galeria zdjęć

Dwa rynki w świętokrzyskim mieście i dużo atrakcji w pobliżu. Poznaj to miejsce!

2025-04-23 9:33

W sercu Świętokrzyskiego znajduje się miasto Bodzentyn, które zaskakuje swoim unikatowym układem – posiada aż dwa rynki! Odkryj historię tego niezwykłego miejsca i dowiedz się, z czego słynęło przed laty.

Spis treści

  1. Muzyk śpiewał o "latających siekierach"
  2. Tu rządzi komisarz
  3. Jedno miasteczko - dwa rynki!
  4. Historia Bodzentyna
  5. Atrakcje turystyczne - co warto zobaczyć w okolicach Bodzentyna

Muzyk śpiewał o "latających siekierach"

Popularny muzyk z Kielc Stan Tutaj w jednej ze swoich piosenek żartobliwie określił Bodzentyn i okolice "krainą latających siekier". Niektórzy kojarzą miasteczko z Górami Świętokrzyskimi oraz pięknym, malowniczym położeniem, inni ze słynnymi winami, jakie kiedyś produkowała tutaj kielecka Spółdzielnia Pracy Zakładu Owocowo-Warzywnego OWIN. Wielu starszych rolników, także tych mieszkających poza ziemią bodzentyńską, z rozrzewnieniem wspomina jeszcze swoje wizyty na popularnym targu, gdzie można było kupić i sprzedać konia do pracy w gospodarstwie.

Tu rządzi komisarz

Ludziom sportu i kibicom Bodzentyn kojarzy się zapewne z klubem piłkarskim Łysica (nazwa pochodzi o pobliskiego, najwyższego świętokrzyskiego szczytu), pochodzący z innych części Polski usłyszeli o tym mieście być może dopiero pod koniec ubiegłego roku, kiedy szerokim echem odbiła się polityczna wojenka burmistrza z radnymi. Efekt jest taki, że od stycznia 2025 miastem i gminą zarządza rządowy komisarz.

W Bodzentynie zbiegają się ze sobą drogi do różnych innych miast - Kielc, Suchedniowa i Skarżyska, Starachowic, wreszcie do Nowej Słupi.

Gdzie leży to miasteczko? Zobaczcie na mapie poniżej. 

Jedno miasteczko - dwa rynki!

Bodzentyn, co w świętokrzyskim jest raczej rzadkością, posiada... dwa rynki! Do tak zwanego Dolnego dotrzemy pieszo, dojedziemy autem albo rowerem ulicami: Kielecką (od południa), 3 Maja, Opatowską (od wschodu), Langiewicza (od zachodu) i Armii Krajowej (z północy). Można powiedzieć, że jest to takie komunikacyjno-handlowe centrum miasta. Stąd w różnych kierunkach odjeżdżają ze swoich stanowisk busy - między te do Nowej Słupi, kursujące wokół Gór Świętokrzyskich, gdzie przejazd od 1 kwietnia do końca października kosztuje symboliczną złotówkę.

Tu znajduje się najwięcej sklepów, są lokale gastronomiczne, z Rynku Dolnego blisko także do kościoła pod wezwaniem Świętego Ducha. Tablica informacyjna, mapa miasta i różne tabliczki czy kierunkowskazy pomagają przyjezdnym lepiej zorientować się w położeniu. Rynek Dolny jest też takim zwyczajowym miejscem spotkań mieszkańców.

Rynek Górny znajduje się kilkaset metrów na zachód od Dolnego, najlepiej dotrzeć tam ulicą Langiewicza. To miejsce służy np. do organizacji różnych imprez, wystaw. Wielu starszych mieszkańców z rozrzewnieniem wspomina, że przed rewitalizacją było tutaj więcej zieleni. W pobliżu Rynku Górnego znajdują się choćby:

  • kościół Świętego Stanisława Męczennika,
  • Szkoła Podstawowa imienia Antoniego Wacińskiego,
  • siedziba Ochotniczej Straży Pożarnej.

Kierując się z Rynku Górnego ulicą Słoneczną na zachód dotrzemy do ruin dawnego Pałacu Biskupiego. To zabytek, który od lat czeka na modernizację. Aktualnie turyści mogą oglądać go jedynie z zewnątrz. Kilka tygodni temu komisarz rządowy Miasta i Gminy Bodzentyn Anna Leżańska podpisała umowę z Przedsiębiorstwem Budowlanym Rystal-Bud na wykonanie prac konserwatorskich i restauratorskich. Galerię zdjęć ruin możecie zobaczyć poniżej.

Czytaj więcej:

W pobliżu ruin pałacu znajduje się plac zabaw, gdzie wolny czas spędzają najmłodsi mieszkańcy. Dodajmy, że kilkaset metrów od tego miejsca znajdują się tereny rekreacyjne nad rzeką Psarką. Także tu przyjezdnych wita duży, biały napis "Bodzentyn", znajdujący się obok Ronda imienia Żołnierzy "Ponurego" i "Nurta". Warto dodać, że w Bodzentynie, przy ulicy Suchedniowskiej, mieści się siedziba Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Naprzeciwko ulicy mamy Urząd Miasta i Gminy.

Panoramę miasta możemy znakomicie podziwiać, docierając na sam szczyt ulicy Podgórze, położonej na południu Bodzentyna. Stąd, leśnymi ścieżkami u podnóża Łysicy (614 metrów nad poziomem morza), dojdziemy choćby do słynnej, turystycznej miejscowości - Świętej Katarzyny.

Historia Bodzentyna

Wspomniany pałac biskupi (dziś już pozostałości po nim) to nieodłączny element bodzentyńskiej historii a ta, w przypadku miasteczka, jest bardzo bogata. Osada Bodzentyn powstała na gruntach sąsiedniego Tarczka, prawa miejskie uzyskała w 1355 roku i posiadała je do 1870. Wtedy utraciła je po decyzji cara, który w tej sposób ukarał wiele polskich miejscowości za pomoc powstańcom styczniowym. Bodzentyn stał się miastem ponownie w 1994 roku.

Na przełomie wieków słynął z:

  • jarmarków,
  • różnego rodzaju rzemiosła,
  • kuźnic,
  • cegielni.

W XVIII i XIX wieku działały tu nawet zakłady, gdzie produkowano porcelanę i lustra. Co ciekawe, na początku dwudziestego stulecia Bodzentyn miał więcej mieszkańców niż obecnie - około 3,3 tysiąca, z czego 40 procent ogółu stanowili Żydzi. W czasie II wojny światowej miasto wspierało partyzantów, głównie tych walczących w okolicznych lasach pod dowództwem Jana Piwnika "Ponurego". Niemcy chcąc ukarać mieszkańców, w 1943 roku przeprowadzili pacyfikację miejscowości. W Bodzentynie działało też getto dla miejscowych Żydów ale również tych z Kielc, Łodzi czy Płocka (źródło: Wikipedia).

Obecnie samo miasto liczy około dwa tysiące mieszkańców, razem z sołectwami gminnymi - w granicach 10 tysięcy (dane: Polska w liczbach).

Na zdjęciu poniżej Rynek Dolny w Bodzentynie.

Bodzentyn - miasto w powiecie kieleckim

i

Autor: Piotr Stańczak Rynek Dolny.

Atrakcje turystyczne - co warto zobaczyć w okolicach Bodzentyna

W gminie Bodzentyn czy też w obrębie 10-20 kilometrów znajduje się wiele znanych miejsc oraz atrakcji. Do tych najpopularniejszych należą:

Bodzentyn i podległe mu wsie graniczą z gminami: Bieliny, Górno, Masłów, Nowa Słupia (powiat kielecki), Łączna i Suchedniów (pow. skarżyski) oraz Wąchock (starachowicki).

Kielce Radio ESKA Google News
Świętokrzyskie. W Nowej Słupi powstanie Centrum Edukacyjne
QUIZ. Góry Świętokrzyskie - miejsca, ludzie i legendy. Czy znasz je dobrze?
Pytanie 1 z 10
Czy węgierski królewicz, Święty Emeryk, przebywający przed wiekami w Górach Świętokrzyskich, poznał osobiście polskiego króla Bolesława Krzywoustego?