Polityka

Troje ministrów ze świętokrzyskiego w rządzie Donalda Tuska. Czekają na zaprzysiężenie. Kim są? Galeria zdjęć

2023-12-11 22:44

Trzy osoby z województwa świętokrzyskiego mają objąć stanowiska ministrów w nowym rządzie Donalda Tuska. Na razie są to jeszcze informacje nieoficjalne, czekamy na ich zaprzysiężenie. Jakie resorty obejmą?

Poniedziałek 11 grudnia 2023 roku to dla polskiej polityki historyczna data. Doszło do zmiany władzy, miejsce rządu Mateusza Morawieckiego z Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy zajęła ekipa Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi (Polskie Stronnictwo Ludowe i Polska 2050) oraz Nowej Lewicy. Na jej czele stanął Donald Tusk, przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Kiedy zaprzysiężenie rządu Tuska?

W poniedziałek większość sejmowa nie dała votum zaufania premierowi Morawieckiemu oraz jego rządowi, który został powołany dwa tygodnie wcześniej. Obdarzyła takowym Donalda Tuska. Nowy szef Rady Ministrów wraz ze swoimi ministrami czeka na zaprzysiężenie przez prezydenta Andrzeja Dudę. Ma to nastąpić w środę 13 grudnia o godzinie 9.00 w Pałacu Prezydenckim.

Nowi ministrowie pochodzący ze Świętokrzyskiego

Już od pewnego czasu wiadomo, kto obejmie ministerialne stanowiska w rządzie Tuska. Nazwiska podał niedawno TVN24. Są w tym gronie reprezentanci województwa świętokrzyskiego:

  • Marzena Okła-Drewnowicz (Platforma Obywatelska) - ma zostać ministrem do spraw polityki senioralnej
  • Czesław Siekierski (Polskie Stronnictwo Ludowe, Trzecia Droga) - minister rolnictwa i rozwoju wsi
  • Bartłomiej Sienkiewicz (Platforma Obywatelska) - minister kultury i dziedzictwa narodowego

Marzena Okła-Drewnowicz w Sejmie od 16 lat

Marzena Okła-Drewnowicz ma 51 lat, pochodzi z gminy Bliżyn, obecnie mieszka w Skarżysku-Kamiennej. Jest wiceprzewodniczącą Platformy Obywatelskiej.

Jest absolwentką socjologii na Wydziale Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Katolickiego, ukończyła także studia podyplomowe z organizacji pomocy społecznej w Wyższej Szkole Handlowej w Kielcach. W latach 1998-2007 była zastępczynią dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Skarżysku-Kamiennej. Kierowała tamtejszym oddziałem Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, była społeczniczką.

Do polityki lokalnej trafiła w 2006 roku, kiedy została radną sejmiku województwa świętokrzyskiego. Rok później trafiła do Sejmu. Przez wiele lat stała na czele świętokrzyskich struktur Platformy Obywatelskiej, potem na stanowisku przewodniczącego partii w regionie zastąpił ją Artur Gierada. Okła-Drewnowicz jest posłanką nieprzerwanie od 2007 roku. Była wiceprzewodniczącą Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz wiceprzewodniczącą Komisji Polityki Senioralnej.

Czytaj również: Majątek posłanki Marzeny Okły-Drewnowicz. Jakie ma dochody, oszczędności, samochód i mieszkanie? Zobacz oświadczenie.

Bartłomiej Sienkiewicz. Prawnuk pisarza w rządzie

Bartłomiej Sienkiewicz ma 62 lata, urodził się w Kielcach. Jest prawnukiem pisarza-noblisty Henryka Sienkiewicza. W latach 80. współpracował z opozycją antykomunistyczną, należał m.in. do Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Ukończył studia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

W późniejszych latach pracował w Urzędzie Ochrony Państwa (UOP), doczekał się stopnia podpułkownika. W latach 2013-14 był ministrem spraw wewnętrznych oraz koordynatorem służb specjalnych. W poprzedniej kadencji 2019-23 był posłem z okręgu świętokrzyskiego, mandat ponownie zdobył jesienią tego roku, startując z listy Koalicji Obywatelskiej. Sienkiewicz jest nie tylko politykiem, ale również publicystą i historykiem.

Czesław Siekierski. 15 lat w Brukseli

Najstarszym z grona świętokrzyskich ministrów jest Czesław Siekierski, polityk związany z Polskim Stronnictwem Ludowym, w ostatnich wyborach startujący z listy Trzeciej Drogi. Ma 71 lat, urodził się w Stopnicy (obecnie w powiecie buskim). Ukończył studia na Wydziale Rolniczym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, na tej samej uczelni na Wydziale Ekonomiki Rolnictwa uzyskał stopień doktora w zakresie ekonomii. Od 1971 do 1977 działał w Związku Młodzieży Wiejskiej. W 1997 pierwszy raz został posłem na sejm z ramienia PSL.

W okresie 2001-03 był już wiceministrem rolnictwa. W 2004 zdobył mandat do Parlamentu Europejskiego, reprezentując okręg krakowsko-świętokrzyski. Eurodeputowanym był w sumie przez piętnaście lat, do 2019 roku. W Brukseli pełnił najpierw stanowisko wiceprzewodniczącego a następnie przewodniczącego komisji rolnictwa i rozwoju wsi. W poprzedniej kadencji był posłem na Sejm z ramienia PSL, reelekcję uzyskał po ostatnich wyborach 15 października

Jarosław Kaczyński po exposé premiera Morawieckiego