- Od strony naukowej te projekty zostały już opracowane. Natomiast żeby one mogły być wdrożone do przemysłu, to jest potrzebny ten pośredni krok. Te granty służą temu, aby laureaci pozyskane środki, mogli wykorzystać na przystosowanie opracowanych projektów w laboratoriach do wymagań przemysłowych - mówi profesor Marek Iwański z Politechniki Świętokrzyskiej.
Dofinansowanie otrzymał między innymi profesor Łukasz Bąk na komercjalizację projektu "Niskospadowa mikroelektrownia wodna". - Opracowaliśmy na dzień dzisiejszy prototyp mikroelektrowni wodnej, która będzie mogła być wykorzystywana przy niewielkich spadach i niewielkich przepływach tam, gdzie energetyka komercyjna nie znajduje zastosowania. Jest to źródło czystej, zielonej energii i co najważniejsze stabilnej - mówi Łukasz Bąk. Grant będzie przeznaczony na testy terenowe i ewentualne zmiany w konstrukcji lub technologii.
Wśród nagrodzonych znalazł się również doktor Tomasz Bucki. Jego projekt to "Wytwarzanie kompozytów na bazie stopów aluminium z wypełniaczem mineralnym o strukturze porowatej". - Umożliwia obniżenie masy i wytworzenie lekkiego kompozytu, który może być stosowany w wielu obszarach przemysłu, na przykład motoryzacyjnym, lotniczym czy zbrojeniowym. W ostatnich latach widać silną potrzebę wytwarzania takich materiałów. Nasz materiał będzie też stosunkowo tani - tłumaczy Tomasz Bucki.
Trzecim wygranym projektem jest "Silnik z magnesami trwałymi o rozruchu bezpośrednim", którego twórcą jest dr Jarosław Rolek.