Potencjalnym Dawcą szpiku może zostać każdy zdrowy człowiek, w wieku 18-55 lat, ważący nie mniej niż 50 kg, ale też bez znaczącej nadwagi. Niestety, choroby takie jak cukrzyca, nadczynność tarczycy, wirusowe zapalenie wątroby typu B i C, astma, niektóre choroby autoimmunologiczne czy choroby nowotworowe wykluczają z bycia dawcą.
W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach funkcjonuje Ośrodek Dawców Szpiku. To właśnie w tym miejscu, może się zgłosić każdy chętny.
- Każdy może zostać dawcą. Rejestrujemy najchętniej, tu nie ukrywam, ludzi młodych, gdyż okres pomiędzy przebadaniem, czyli zgłoszeniem się do oddania komórek macierzystych, bądź szpiku dla osób oczekujących na przeszczep bywa czasem 10, 20-letni. Dlatego młodzi ludzie są tu najbardziej pożądani, ale nie rezygnujemy z osób dorosłych - mówi dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach, Jerzy Stalmasiński.
Jak zostać dawcą szpiku?
Rekrutacja potencjalnych kandydatów na dawców szpiku przebiega w 3 etapach:
- Rejestracja. Osoba zgłaszająca się do ODS wypełnia Ankietę Stanu Zdrowia Dawcy Szpiku oraz Kartę Zgłoszeniową Honorowego Dawcy Szpiku.
- Badanie lekarskie. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do możliwości zostania potencjalnym dawcą szpiku zostaną onewyjaśnione przez lekarza podczas kwalifikacyjnej konsultacji medycznej
- Pobranie próbek krwi.
info: RCKiK w Kielcach/DKMS