Galeria zdjęć

Uczniowie ze Skarżyska-Kamiennej jako statyści w "Ojcu Mateuszu"! To była ogromna niespodzianka

2024-04-17 16:52

Grupa uczniów Zespołu Szkół Technicznych imienia Armii Krajowej w Skarżysku-Kamiennej, podczas swojego pobytu w Sandomierzu, niespodziewanie wcieliła się w role statystów na planie serialu "Ojciec Mateusz". Jak do tego doszło?

Zespół Szkół Technicznych w Skarżysku-Kamiennej uczestniczy w projekcie Politechniki Świętokrzyskiej oraz Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach pod nazwą "Dziś Uczeń - Jutro Student". Kilka dni temu 15-osobowa grupa uczniów klasy czwartej technikum, w ramach projektu, miała lekcje rysunku w plenerze, utrwalali oni słynną Starówkę w Sandomierzu.

"Ojciec Mateusz". Młodzież ze Skarżyska jako statyści

- Spotkała nas niespodzianka. Kiedy przebywaliśmy na sandomierskim Rynku, akurat wtedy filmowcy kręcili zdjęcia do serialu "Ojciec Mateusz". Powstawała scena z udziałem tytułowego bohatera, którego gra Artur Żmijewski. Nasza młodzież rysowała na kartonach pod opieką pań, które ich uczyły. Mieliśmy już opuścić plan, ale reżyser powiedział, że młodzi "Van Goghowie" mogą zostać, spodobał mu się widok młodych artystów ze sztalugami - wspomina z uśmiechem Aneta Świtowska, nauczycielka z Zespołu Szkół Technicznych w Skarżysku, opiekunka grupy, która uczestniczy w projekcie "Dziś Uczeń - Jutro Student".

Młodzi rysowali, Żmijewski jeździł dookoła rynku

Młodzież pozostała więc na ławkach, zaś filmowcy kręcili sceny. - "Ojciec Mateusz" w najlepsze jeździł sobie dookoła rynku. Już po wszystkim mieliśmy jeszcze okazję zrobić sobie wspólne zdjęcie z Arturem Żmijewskim, który też podziękował nam za pomoc w pracy. Zanotowaliśmy więc taki bardzo mały, ale wdzięczny serialowy epizod. Oczywiście wiedzieliśmy, że będą wtedy kręcone sceny, ale nie spodziewaliśmy się, że w końcu i nasza grupa zostanie zaangażowana - opowiada Aneta Świtowska.

Uczniowie, którzy spotkali się z "Ojcem Mateuszem" na co dzień uczą się w klasie czwartej, na kierunkach technik fotografii i multimediów, programista oraz informatyk i elektryk.

Quiz: co wiesz o "Ojcu Mateuszu"

"Ojciec Mateusz" jest nierozerwalnie związany z Sandomierzem. Na przełomie już ponad piętnastu lat (od grudnia 2008 roku) w serialu, oprócz wspomnianego Artura Żmijewskiego pojawiło się wielu znakomitych polskich aktorów. 

Jak dobrze znasz serial "Ojciec Mateusz"? Możesz sprawdzić swoją wiedzę w quizie poniżej. Uwaga - składa on się z siedmiu pytań, w każdym do wyboru są cztery odpowiedzi ale tylko jedna jest prawidłowa.

Startujemy!

QUIZ. Co wiesz o serialu "Ojciec Mateusz". Czy znasz aktorów, ich role, miejsca gdzie kręcono sceny? Sprawdź swą wiedzę

Pytanie 1 z 7
Jakie nazwisko nosi Ojciec Mateusz, tytułowy bohater serialu?

Zobacz największe atrakcje Sandomierza w galerii zdjęć poniżej.

Świętokrzyskie. Lokomotywa stanęła przy nowym rondzie w Skarżysku-Kamiennej