Uniwersytet Jana Kochanowskiego i Świętokrzyskie Centrum Onkologii współpracują ze sobą od lat, ale teraz jeszcze bardziej zacieśnią relacje. Jak poinformował prof. profesor Stanisław Góźdź, dyrektor ŚCO, taka współpraca jest niezbędna do dalszego rozwoju obu instytucji.
- Nasz Zakład Diagnostyki Molekularnej stanie się częścią Instytutu Biologii naszego uniwersytetu. To ma niesamowity potencjał możliwości diagnostycznych, a zarazem terapeutycznych dla każdego naszego pacjenta – zaznacza prof. Góźdź. - Dzisiejszy postęp i rozwój medycyny bierze się tylko ze ścisłej współpracy z naukami podstawowymi, takimi jak chemia, biologia czy fizyka – dodaje.
Taka współpraca jest wzorowana na zwyczajach do tej pory powszechnych w Stanach Zjednoczonych. Dzięki niej łatwiej będzie pracować m.in. nad nowymi lekami.
- Chcemy zintegrować nasze wysiłki po to, żeby efekt był piorunujący, nie tylko w skali regionu, ale również międzynarodowej. Chodzi też o to, żeby nie tylko implementować nowoczesne metody diagnostyczne i terapii, ale żeby szukać rozwiązań, które będą naszymi produktami eksportowymi – podkreśla prof. Jacek Semaniak, rektor UJK w Kielcach.