Obwodnica Wąchocka - umowa podpisana

i

Autor: GDDKiA

Umowa na obwodnicę Wąchocka - podpisana. Mieszkańcy czekali na nią od lat

2020-12-22 16:16

Dzięki powstaniu obwodnicy Wąchocka ruch tranzytowy zostanie w końcu wyprowadzony z miasta, przez co poprawi się bezpieczeństwo oraz komfort życia mieszkańców. Zgodnie z umową wykonawca będzie miał maksymalnie 43 miesiące na zrealizowanie inwestycji.

Rusza pierwsza w województwie świętokrzyskim inwestycja w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic. GDDKiA podpisała umowę na projekt i budowę obwodnicy Wąchocka w ciągu drogi krajowej nr 42. Wartość kontraktu to blisko 284 mln zł.

- Droga o długości blisko12 km będzie przebiegać nowym śladem od granicy Skarżyska-Kamiennej do granicy Starachowic, omijając miejscowość Parszów po stronie północnej i Wąchock po stronie południowej.  Dzięki inwestycji ruch tranzytowy zostanie wyprowadzony z miasta, przez co poprawi się bezpieczeństwo uczestników ruchu oraz komfort życia mieszkańców Wąchocka. Łatwiejsza będzie również obsługa ruchu turystycznego na słynącym z zabytków i atrakcji terenie. Równocześnie znacznie skróci się czas podróżowania drogą krajową nr 42, komunikującą między innymi węzeł drogi ekspresowej S7 w Skarżysku-Kamiennej z drogą krajową nr 9 w kierunku Ostrowca Świętokrzyskiego, Opatowa i woj. podkarpackiego - mówi Małgorzata Pawelec- Buras, rzecznik GDDKiA w Kielcach.   

W ramach inwestycji planowane jest wybudowanie dwujezdniowej drogi klasy GP (główna ruchu przyspieszonego), czterech skrzyżowań oraz 11 obiektów inżynierskich.

Zgodnie z umową wykonawca będzie miał maksymalnie 43 miesiące na zrealizowanie inwestycji z wyłączeniem 3-miesięcznych okresów zimowych w trakcie robót budowlanych.

W rządowym Programie budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030 zapisane zostały w sumie cztery inwestycje na terenie województwa świętokrzyskiego:   

·         obwodnica Wąchocka w ciągu drogi krajowej nr 42,   

·         obwodnica Starachowic w ciągu drogi krajowej nr 42,   

·         obwodnica Chmielnika w ciągu dróg krajowych nr 73 i 78,   

·         obwodnica Osieka w ciągu drogi krajowej nr 79.   

Obecnie trwają prace przygotowawcze do budowy obwodnic Chmielnika i Osieka. Toczy się procedura przetargowa mająca na celu wyłonienie wykonawcy dokumentacji  dla obwodnicy Starachowic - informuje GDDKiA w Kielcach.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Świąteczne Kielce

Wigilia 2020 coraz bliżej! Sprawdź, co zaskoczy Cię w te święta [QUIZ]

Pytanie 1 z 8
Która okazja do świętowania jest najlepsza?