Wideo i galeria zdjęć

W modlitwie i zadumie wędrowali na Święty Krzyż. W Wielki Piątek z Nowej Słupi wyruszyła wyjątkowa Droga Krzyżowa

2024-03-30 8:55

Zmęczenie, modlitwa, zaduma - to wszystko towarzyszyło uczestnikom drogi krzyżowej, która w Wielki Piątek wyruszyła z Nowej Słupi na Święty Krzyż.

To był piękny Wielki Piątek, choć oczywiście tylko pod względem pogody, która 29 marca nadała Górom Świętokrzyskim szczególnego blasku. W sercach wiernych gościła głównie modlitwa, zaduma, wspomnienia. To nie był radosny czas, to dzień ukrzyżowania Chrystusa.

Maszerujący z Nowej Słupi do sanktuarium, położonego na wysokości 595 metrów nad poziomem morza, musieli zmierzyć się z trudami wędrówki, zmęczeniem. Szlak jest kamienisty, wymagający, po opadach deszczu w nocy z czwartku na piątek, w wielu miejscach ziemia była mokra i błotnista. 

Modlitwa w czasie wędrówki na Święty Krzyż

Uczestnicy Drogi Krzyżowej tradycyjnie wyruszyli o godzinie 12 sprzed kościoła parafialnego Świętego Wawrzyńca. Stamtąd ruszyli w kierunku Świętego Krzyża. Maszerowali duchowni, młodzi, starsi, maluchy, całe rodziny, strażacy, miejscowi włodarze. Z modlitwą na ustach i śpiewem, zaś kiedy już byli na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego, w ciszy i zadumie.

14 stacji drogi krzyżowej

Uczestnicy zatrzymywali się przy 14 stacjach drogi krzyżowej. Trzy znajdują się jeszcze w Nowej Słupi (obok kościoła, przy Domu Opata i Muzeum Starożytnego Hutnictwa), kolejne siedem przy drogi królewskiej, zaś cztery ostatnie na polanie obok klasztoru na Świętym Krzyżu.

To jedna z najstarszych dróg krzyżowych w kraju. Autorem drewnianych stacji jest Aleksander Kucharski, nawiązują one do ciesielki regionu świętokrzyskiego. Zostały one odnowione w 2007 roku, dzięki staraniom Miasta i Gminy Nowa Słupia.

Misterium Męki Pańskiej oraz historia Polski

Duchowni przedstawiali w trakcie wędrówki na Święty Krzyż Mękę Chrystusa, ale zatrzymując się przy poszczególnych stacjach przypominali też ważne wydarzenia z historii Polski i Nowej Słupi oraz regionu świętokrzyskiego. Jeszcze przed wymarszem sprzed kościoła Świętego Wawrzyńca wierni modlili się m.in. w intencji zakończenia wojny na Ukrainie. W drodze krzyżowej wzięła udział grupa Ojców Oblatów, pełniących posługę w tym kraju.

Zwieńczeniem bliski 3-kilometrowego marszu były uroczystości Misterium Męki Pańskiej w Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, które rozpoczęły się o godzinie 15.00. W drodze krzyżowej oraz nabożeństwie wzięły udział setki mieszkańców Nowej Słupi i okolicznych miejscowości, nie brakowało także turystów, zwiedzających tego dnia Góry Świętokrzyskie.

QUIZ. Wielkanocne zwyczaje w Świętokrzyskiem. Sprawdź, jak dobrze je znasz

Pytanie 1 z 10
Na czym polega zwyczaj "bziukania", który od lat kultywują strażacy z Koprzywnicy koło Sandomierza?