W Świętokrzyskiem sadzą miododajne rośliny. By zwiększyć liczebność pszczół

i

Autor: Pexels / Pixabay Pierwsze rośliny wsadzili w skansenie w Tokarni. Więcej pszczół ma oznaczać większe i lepsze plony.

W Świętokrzyskiem sadzą miododajne rośliny. By zwiększyć liczebność pszczół

2020-11-04 17:50

Rozpoczęły się nasadzenia drzew i krzewów miododajnych, które umożliwią zwiększenie liczby pszczół i innych owadów zapylających. Inicjatorem projektu, promującego bioróżnorodność, produkcję żywności ekologicznej oraz poprawę jakości środowiska w naszym regionie są władze województwa. Pierwsze lipy wąskolistne zostały posadzone w skansenie w Tokarni.

Rozwój nowoczesnego rolnictwa to jedno z działań zawartych w celach operacyjnych Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego do 2020 roku. Zakłada ona m.in. wsparcie produkcji żywności ekologicznej. W tym celu konieczne jest stwarzanie warunków dla zwiększania populacji owadów zapylających – głównie pszczół. Ich liczebność wpływa na plonowanie roślin owadopylnych, a co za tym idzie – wielkość i jakość plonów.

Dlatego jeszcze latem, zarząd województwa przyjął uchwałę o rozpoczęciu projektu zmierzającego do zwiększenia liczby pszczół i innych owadów zapylających poprzez nasadzenia drzew i krzewów miododajnych.

– Jednym z głównych celów nowej Strategii jest odtworzenie zdegradowanych ekosystemów, między innymi poprzez zasadzenie na terenie Unii Europejskiej 3 miliardów drzew do 2030 roku. Włączamy się w projekt „Przywracania przyrody do naszego życia”– zaznacza Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.

Projekt nasadzenia drzew i krzewów miododajnych realizowany jest przez województwo świętokrzyskie wspólnie z 64 gminami, Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni, Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu oraz organizacjami pszczelarskimi.

– Wydatkując ponad 30 tysięcy złotych, zakupiliśmy i przekazaliśmy samorządom oraz instytucjom prawie 900 sadzonek drzew oraz ponad 1,3 tys. krzewów – informuje Andrzej Bętkowski.

Na terenie województwa świętokrzyskiego zostaną posadzone: lipa drobnolistna, klon pospolity, klon tatarski, jarząb pospolity, ewodia, surmia, jabłoń rajska, śnieguliczka biała, irga błyszcząca oraz budleja dawida.

Jest to projekt pilotażowy, który na większą skalę ma być uruchomiony w 2021 roku, przy udziale środków finansowych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Prehistoryczna wystawa w Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach