Galeria zdjęć

W tej świętokrzyskiej wsi mieszkali zbóje i rabusie! Dziś gmina Zagnańsk jest turystyczną atrakcją

2024-10-15 16:24

Niezwykłe są dzieje powstania wielu świętokrzyskich miejscowości, dzisiejszych gmin. Na teren dzisiejszego Zagnańska zsyłano przed wiekami pospolitych złoczyńców. Obecnie to jedna z.... turystycznych perełek regionu, bynajmniej nie związana z dawnymi zbójami.

Spis treści

  1. Tu zagnano zbójców świętokrzyskich
  2. Hutnicze tradycje gminy Zagnańsk
  3. Przyrodnicze atrakcje nad Bobrzą
  4. Inwestują w turystykę
  5. "Królowie" powrócą

Położona na północ od Kielc, granicząca bezpośrednio ze stolicą województwa świętokrzyskiego, raj dla grzybiarzy, rzeka Bobrza i ziemia, na której wyrósł słynny, choć dziś już sędziwy "staruszek" Dąb Bartek. Zagnańsk ma turystyczny potencjał i różne znane miejsca. Historia powstania tej miejscowości jest jednak mocno intrygująca!

Tu zagnano zbójców świętokrzyskich

- Legendy podają, że nazwa osady Zagnańsk wywodzi się od... zagnania tu ludzi w rozległe ongiś lasy, aby tu karczowano drzewa a na wykarczowanej ziemi grunta urządzali i małą osadę utworzyli. Złodziei, rabusiów i zbójców świętokrzyskich zagnano do miejscowości zwanej z tej przyczyny Zagnańskiem, a dla umoralnienia ich obyczajów na wzgórzu Chełm zbudowano drewnianą modrzewiową kaplicę...". Kiedy Zagnańsk stał się już sporą osadą, biskup krakowski Andrzej Trzebicki w 1664 roku erygował parafę Zagnańsk i zarządził budowę kościoła pod wezwaniem św. Rozalii i św. Marcina. W latach 1953-1957 kościół został rozbudowany. Przechowywana jest w nim chorągiew z okresu powstania styczniowego - czytamy w historycznym opisie miejscowości na stronie internetowej gminy Zagnańsk.

Hutnicze tradycje gminy Zagnańsk

Przyrodnicze walory i malownicze położenie to jedno, ale już przed wiekami w Zagnańsku i okolicach kwitł przemysł hutniczy. Pod koniec XVI wieku powstały tu zakłady przerabiające żeliwo i stal. Jak podają gminne kroniki, w 1598 roku powstał w Samsonowie pierwszy w Polsce wielki piec typu bergamowskiego. Konstruktorem pieca był specjalista z Włoch - Hieronim Caccio Przełom osiemnastego i dziewiętnastego stulecia to z kolei rozwój hutnictwa w pobliskim Samsonowie. Nowa huta powstała z inicjatywy Stanisława Staszica w latach 1818-23. Na przestrzeni kolejnych lat została rozbudowana i przebudowywana. W 1824 roku ukończono budowę odlewni, natomiast w 1835 zmodernizowano piec. Zakład działał do 1866 roku, kiedy to zniszczył ją pożar. Dziś ruiny przemysłowej dumy Samsonowa są atrakcją turystyczną, choć jeszcze nie dla wszystkich odkrytą.

Przyrodnicze atrakcje nad Bobrzą

Letnimi wizytówkami gminy Zagnańska są zalewy w Kaniowie i Umrze. Okoliczne lasy uwielbiają grzybiarze. Kilka kilometrów na północ, już na terenie gminy Bliżyn w powiecie skarżyskim znajduje się rezerwat Świnia Góra, też jedna z przyrodniczych atrakcji. W Chrustach, miejscowości przyległej do Zagnańska działa rozrywkowy i wypoczynkowy kompleks Świętokrzyska Polana.

Dąb Bartek w Zagnańsku to słynna atrakcja turystyczna - zobacz galerię zdjęć poniżej.

Inwestują w turystykę

Obecnie z Kielc do Bartka w Zagnańsku można już przejechać bezpośrednio rowerem. Władze gminy, razem z wojewódzkimi starają się obecnie o budowę w najbliższych latach ścieżki rowerowej z Zagnańska do Ćmińska, która będzie przebiegała wzdłuż drogi wojewódzkiej, przez Janaszów, Samsonów, Tumlin.

Obok Bartka także trwa duża gminna inwestycja, powstaje tam budynek o powierzchni ponad 500 metrów kwadratowych, gdzie prowadzona będzie obsługa turystów.

- Znajdzie się tam między innymi sklep z pamiątkami, restauracja, być może uda się zorganizować Punkt Informacji Turystycznej. Będą także toalety - informował w rozmowie z serwisem kielce.eska.pl Wojciech Ślefarski, wójt gminy Zagnańsk.

"Królowie" powrócą

Urząd będzie chciał wydzierżawić budynek prywatnemu przedsiębiorcy, jak dodaje włodarz, już teraz widać zainteresowanie firm, które czekają na koniec budowy i ogłoszenie przetargu.

Nowością ma być tężnia solankowa oraz cztery posągi królów polskich. Legenda głosi, że w tutejszych lasach na grubego zwierza polowali nasi średniowieczni monarchowie - Bolesław Chrobry i Bolesław Krzywousty.

Budynek, tężnia oraz wyżej wymienione atrakcje pochłoną w sumie niespełna osiem milionów złotych. Ma być oddany do użytku wiosną 2025 roku, na rozpoczęcie kolejnego sezonu turystycznego.

Zobacz poniżej galerię zdjęć ruin Huty "Józef" w Samsonowie.

Jak dobrze znasz osiedla w Kielcach? Quiz nie tylko dla "Scyzoryków"!

Pytanie 1 z 10
Na którym kieleckim osiedlu znajduje się ulica Jana Karskiego?