Takie zmiany weszły w życie od początku lipca. W ten sposób Narodowy Fundusz Zdrowia będzie premiował finansowo te placówki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS), które będą odchodziły od skierowań wystawianych w formie papierowej na rzecz e-skierowań.
- Jak duże będą to pieniądze, zależy od samych placówek, ponieważ będzie to tzw. współczynnik korygujący, a on z kolei będzie zależał od procenta wydanych e-skierowań – mówi nam Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego NFZ-etu.
Beata Szczepanek zaznacza, że e-skierowania daje wiele korzyści dla wszystkich placówek medycznych, ale przede wszystkim dla pacjentów. - To jest niesamowicie wygodne rozwiązanie. Jeżeli nie muszę być u lekarza, to załatwię je sobie przez telefon. To jest tak, jak przy e-recepcie – podkreśla.
Tylko w Kielcach e-skierowania wystawia już dziesięć POZ-tów. Ich wykaz można znaleźć na stronie Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Teraz e-skierowania są jeszcze dobrowolne, ale do przyszłego roku będą obowiązkowe.