Urząd Miasta Kielce

i

Autor: Monika Cieślikiewicz Urząd Miasta Kielce

Władze Kielc mają plany co do "deszczówki". Szykują program dopłat dla mieszkańców

2020-05-07 9:51

Kielce kontra susza. Władze miasta nie chcą marnować "deszczówki" i przygotowały pilotażowy projekt dotyczący tak zwanej małej retencji. Ostatecznie na jego wdrożenie muszą jeszcze zgodzić się radni.

- Zdaniem ekspertów, Polsce grozi rekordowa susza. Podjęcie działań ekologicznych w tym zakresie jest koniecznością. Dostrzegamy dużą potrzebę oszczędzania wody, dlatego przygotowaliśmy pilotażowy projekt dotyczący ochrony zasobów wodnych i zatrzymywania wód opadowych na terenie naszego miasta – poinformował Bogdan Wenta, prezydent Kielc.

Bogdan Wenta przyznaje, że to reakcja na propozycje radnej Agaty Wojdy z Koalicji Obywatelskiej. Dlatego w budżecie miasta zarezerwowano środki na ten cel. W ramach systemu dotacyjnego, mieszkańcy mogliby otrzymać dofinansowanie na wiele inwestycji.

Chodzi m.in. o: zakup i montaż zbiorników naziemnych do zbierania wód opadowych czy roztopowych, wykonanie studni chłonnych, skrzynek retencyjno-rozsączających, systemów rozsączających, wykonanie ogrodów deszczowych, budowę zbiornika odkrytego (np. oczka wodnego) wraz z systemem zbierającym wodę opadową i roztopową z terenu nieruchomości, zasilającym ten zbiornik, a także zakup i montaż systemu doprowadzenia wody do zbiornika, odcięcia dopływu wody do zbiornika w momencie jego przepełnienia oraz urządzeń umożliwiających pobór wody ze zbiornika.

- Realizacja tych zadań będzie ważnym krokiem do zwiększenia odporności miasta na ekstremalne zjawiska meteorologiczne i hydrologiczne. Retencjowaną wodę można wykorzystać np. do podlewania ogródków przydomowych, co pozwoli zaoszczędzić wodę pitną. Jest to uzasadnione zarówno ekologicznie, jak i ekonomicznie – podkreśla Bogdan Wenta.

Głosowanie nad projektem tej uchwały odbędzie się na sesji Rady Miasta 14 maja.