Galeria zdjęć

10 pomysłów na jesienną wycieczkę 30 kilometrów od Kielc. Co warto zobaczyć?

2024-11-26 7:24

Jesień to znakomity czas na wycieczki w Górach Świętokrzyskich. Tylko w odległości 25-30 kilometrów od Kielc znajduje się wiele miejsc, które warto odwiedzić o tej porze roku. Jak przygotować się do wyprawy? Cenne rady przekazuje znany w regionie przewodnik turystyczny.

Spis treści

  1. Jesienna wycieczka w Górach Świętokrzyskich
  2. Jak zaplanować wyprawę?
  3. ABC każdego turysty. Przewodnik radzi
  4. Jesień ma swoje plusy

Lato się kończy, ale wcale nie oznacza to, że musimy zrezygnować z aktywności, wypraw i wycieczek. Góry Świętokrzyskie to piękne miejsce, które warto odwiedzić także jesienią, kiedy liście spadają z drzew zaś dotąd oblegane zalewy czy ośrodki wypoczynkowe pustoszeją.

Jesienna wycieczka w Górach Świętokrzyskich

Sprawdziliśmy, które miejsca, oddalone około 30 kilometrów od Kielc, warto odwiedzić również jesienią. Jednym z najbardziej znanych punktów, praktycznie obowiązkowym dla każdego piechura, jest klasztor na Świętym Krzyżu, który znajduje się na szczycie Łysej Góry. Ona jest nieco mniejsza od Łysicy, liczy 595 metrów nad poziomem morza. Najstarsza droga na Święty Krzyż prowadzi od strony wschodniej. Zwana jest królewską. Przejście tego szlaku do Nowej Słupi zajmuje średnio około pół godziny.

Główny Szlak Turystyczny imienia Edmunda Massalskiego, przebiegający przez Góry Świętokrzyskie liczy 105 kilometrów. Taka odległość dzieli Gołoszyce (gmina Baćkowice w powiecie opatowskim) od Kuźniaków (gmina Strawczyn na zachodzie powiatu kieleckiego). Wiedzie m.in. przez wzgórza:

  • Klonówka
  • Sosnowica
  • Radostowa
  • Łysica
  • Skałę Agaty
  • Wymyśloną
  • Szczytniak
  • Wesołówkę

Jak zaplanować wyprawę?

Jeśli chodzi o miejsca na południe od Kielc, miłośników turystyki kusi piękne i malownicze Ponidzie, z kolei na północy warto udać się na przykład w Lasy Suchedniowskie, obfitujące w grzyby. Trasę z Kielc na północ do pobliskiego Zagnańska bardziej wytrwali mogą pokonać rowerem.

Kiedy planujemy taką jesienną wycieczkę, należy wziąć pod uwagę różne opcje - gdzie zaparkować samochód lub np. jakim pociągiem dojechać do najbliższej stacji, aby stamtąd udać się na miejsce. Ważne jest oczywiście odpowiednie ubranie (ponieważ pogoda często płata figla, warto zabrać ze sobą płaszcz przeciwdeszczowy). Nieodzowny jest także prowiant z jedzeniem i piciem, telefon komórkowy, warto zabrać ze sobą małą apteczkę. Jeśli udajemy się w samotną wyprawę, poinformujmy rodzinę, znajomych, które miejsce planujemy odwiedzić. Te zasady są bardzo istotne tak naprawdę o każdej porze roku.

ABC każdego turysty. Przewodnik radzi

Cenne wskazówki przekazuje w rozmowie z serwisem kielce.eska.pl także Dominik Kowalski, znany świętokrzyski przewodnik turystyczny.

- Warto przed wyprawą sprawdzić prognozy pogody, można skorzystać z uniwersalnej aplikacji meteo.pl. Jeśli udajemy się np. do Nowej Słupi, Świętej Katarzyny, Bielin czy jeszcze w inne rejony Gór Świętokrzyskich, trzeba sprawdzić, czy mogą wystąpić opady deszczu. Wtedy będziemy wiedzieli, czy do plecaka powinniśmy włożyć więcej rzeczy czy mniej. Obowiązkowo musimy mieć naładowaną baterię w telefonie, wodę do picia, termos z ciepłym napojem, odpowiednie buty, dzięki który bezpiecznie zejdziemy z górskiego szlaku w dół. Warto mieć papierową mapę ale można też korzystać z aplikacji "Świętokrzyskie Szlaki Turystyczne PTTK" - radzi Dominik Kowalski. - Warto ochronić szyję, bowiem jesienią w Górach Świętokrzyskich są mocniejsze porywy wiatru

Nasz rozmówca przypomina, że jeszcze do końca września można skorzystać z darmowego autobusu z Kielc na Święty Krzyż a także busów za złotówkę, kursujących na trasie Bodzentyn - Nowa Słupia przez gminy Górno czy Bieliny.

Jesień ma swoje plusy

- Warto też przed wyprawą sprawdzić informacje o dostępności danych miejsc jesienią. Wejście do Jaskini Raj trzeba na przykład rezerwować wcześniej, ale już na przykład pobliski Zamek w Chęcinach można zwiedzać od rana do późnego popołudnia. Pociągiem relacji Kielce - Częstochowa chętni mogą udać się do Wiernej Rzeki, a tam zacząć spacer tak zwanym żółtym szlakiem. Jesień ma swoje plusy, kiedy opadają liście z drzew, przejrzystość jest większa, można podziwiać widoki - przypomina Dominik Kowalski.

Grzybiarzom poleca z kolei aplikację "Baza danych o lasach", która pozwala znaleźć dane miejsce i uniknąć ryzyka zabłądzenia. Przypomina również, że grzybów nie można zbierać na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Gdzie warto wybrać się na jesienną wycieczkę w Świętokrzyskiem? Ciekawe miejsca prezentujemy w galerii zdjęć.

Świętokrzyskie. 56. Dymarki w Nowej Słupi z wieloma atrakcjami

QUIZ. Jak dobrze znasz Chęciny w Świętokrzyskiem? Sprawdź swoją wiedzę

Pytanie 1 z 10
W którym powiecie znajduje się obecnie gmina Chęciny?