MSPO 2023 w Targach Kielce. Sprzęt dla Ukrainy

i

Autor: Materiały prasowe Targów Kielce Spotkanie przedstawicieli firm z Polski i Ukrainy w Targach Kielce miało miejsce w środę 6 września.

Wojsko

31. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach. Przekazali zbiornik przeciwwybuchowy dla Ukrainy

2023-09-07 9:36

Uroczystość przekazania zbiornika przeciwwybuchowego miała miejsce podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Targach Kielce. W przedsięwzięcie zaangażowane były polskie firmy Jakusz, Zasław TSS, Targi Kielce oraz ukraińska spółka KRZ - Kijowski Radiozawod.

Przeciwwybuchowy pojemnik WIKTORIA przeznaczony jest do izolacji i bezpiecznego przewożenia niewybuchów i niewypałów zawierających równoważnik do 10 kg trotylu oraz pocisku artyleryjskiego 152 mm / 155 mm NATO, podejmowanych przez wojskowe patrole oczyszczania terenu lub inne pododdziały. Skutecznie chroni ludzi i otoczenie przed rażeniem odłamkami w przypadku niekontrolowanego wybuchu. Pojemnik zamontowany na przyczepie Zasław może być użytkowany w różnych warunkach atmosferycznych i klimatycznych.

Cenny sprzęt dla Ukrainy

- Odkąd zaczęła się wojna, staraliśmy pomóc naszym ukraińskim przyjaciołom. Obserwując sytuację, wiemy, że rozminowywanie to jest coś, co nie może czekać na zakończenie wojny, a musi się dziać teraz.  Następstwem tej konkluzji jest przekazanie pojemnika naszym przyjaciołom z Ukrainy. To rozwiązanie służy polskim saperom i mam nadzieję, że będzie elementem ratowania życia w Ukrainie – mówił Bartosz Jakusz, prezes firmy Jakusz z Kościerzyny.

Potrzebny specjalistyczny sprzęt

Jak podkreślała wiceprezes Marta Rados–Jakusz, zaszczytem dla firmy Jakusz jest projektowanie i dostarczanie sprzętu służbom, które dbają o bezpieczeństwo.

– Mam tu na myśli saperów wojskowych, pirotechników policyjnych, straż graniczną i żandarmerię wojskową. Dziękuję wszystkim współdarczyńcom pojemnika przeciwwybuchowego, bez Państwa nie byłoby tego wydarzenia – zaznaczyła.

Zwróciła się do przedstawicieli policyjnych pirotechników z Ukrainy: - Większość z nas wróci za chwilę do codziennego życia. Panowie wrócą do ciężkiej służby. Zdajemy sobie sprawę, że pojemnik to kropla w morzu potrzeb, mamy nadzieję, że ta inicjatywa to początek drogi wyposażenia służb pirotechnicznych w specjalistyczny sprzęt – mówiła Marta Rados–Jakusz.

Firma z tradycją pomaga Ukrainie

Pojemnik przeciwwybuchowy Wiktoria osadzony jest na podwoziu Zasław. - To polska firma z bogatą tradycją sięgającą 70 lat. Dostarczamy na rynek polski i europejski przyczepy, naczepy, przyczepki i przyczepy towarowe. Doświadczenie oraz nowoczesne zaplecze pozwala nam dostarczać pojazdy specjalistyczne, w tym pojazdy wojskowe – mówił Paweł Pilch, prezes firmy Zasław TSS.

– Szczególnie cieszy nas ta inicjatywa. Kiedy Pani Prezes zgłosiła się do nas z propozycją, nie zastanawialiśmy się długo. Więc dziś mamy przyjemność przekazać naszym sąsiadom podwozie firmy Zasław zabudowane pojemnikiem przeciwwybuchowym Wiktoria wyprodukowanym przez firmę Jakusz. Szczególnie cieszę się, że pojazd może zapewnić zwiększenie bezpieczeństwa w trudnych warunkach w Ukrainie oraz pirotechnikom, podejmującym się zadania rozminowania terenu. Dziękuję za możliwość wzięcia udziału w tej szczytnej inicjatywie.

Dramatyczny głos z Ukrainy

Prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń zwrócił uwagę, że przekazanie jednego pojemnika na jednej przyczepie ma znaczenie symboliczne.

- Mając na uwadze, że odbywa się w czasie targów MSPO, a na Kielce zwrócone są oczy części Europy zainteresowanej kwestiami obronnymi, wydarzenie nabiera wagi. Z Kielc płynie głos do kręgów opiniotwórczych w Polsce, do rządu, do rządów krajów Unii Europejskiej i władz Unii. Ten głos z targów MSPO to dramatyczny sygnał: Ukraina potrzebuje takich urządzeń. Mam nadzieję, że zostanie on usłyszany – mówił prezes Targów Kielce.

- Wierzę, że produkt uratuje wiele żyć. To był najważniejszy cel, który postawiliśmy przy realizacji projektu – zaznaczył Mykhailo Kostiuk, wiceprezes KRZ – Kijowskij Radiozawod. Ta ukraińska spółka jest jednym z fundatorów produktu.

W uroczystości udział wziął także Ambasador Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej Wasyl Zwarycz.

- Dzisiaj jedna trzecia terytorium Ukrainy jest zaminowana przez Rosjan, dlatego kwestia rozminowywania jest szczególnie ważna  dla skuteczności naszej kontrofensywy. A jeszcze ważniejsze jest to, że te zaminowane pola stwarzają zagrożenie dla cywilów, dla matek i dzieci - mówił ambasador.

- Bardzo dziękuję firmie Jakusz i wszystkim fundatorom tego kontenera i wierzę, że uratuje on niejedno życie. Bardzo wymowna jest nazwa „Wiktoria”. Mam nadzieję, że wkrótce nastąpi wiktoria dla całej naszej Ukrainy. Dziękuję Polsce, Sława Ukrainie.

Świętokrzyskie. 31. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Targach Kielce