Bogoria odzyskała prawa miejskie
Bogoria w powiecie staszowskim jest jedną z dwóch miejscowości w województwie świętokrzyskim, które 1 stycznia 2024 roku, otrzymały prawa miejskie. Druga to Gowarczów koło Końskich. Bogoria jako miejscowość liczy około 1,1 tysiąca mieszkańców, natomiast cała gmina 7,2 tysiąca osób. Wójt Marcin Adamczyk od nowego roku jest już burmistrzem. Bogoria odzyskała prawa miejskie po 154 latach, była jedną z tych miejscowości, które je utraciły po upadku Powstania Styczniowego.
Kordian wystąpił w Bogorii. Galeria zdjęć
Taneczny Sylwester "pod gwiazdami", który odbył się na stadionie przy ulicy Kolejowej, miał też w sobie oficjalny akcent. 1 stycznia Bogoria oficjalnie stała się miastem. Artystyczną gwiazdą wydarzenia był wokalista Kordian Cieślik, który w swoim repertuarze łączy disco polo z muzyką góralską.
- Zabawę na bogoryjskim stadionie rozpoczęto o godz. 20:00 muzycznymi dedykacjami i konkursami, a dwie godziny później wójt gminy Marcin Adamczyk powitał gości i mieszkańców obecnych na sylwestrze. Główną atrakcją tej części programu był koncert ,,Kordiana” – gwiazdy wieczoru. Podczas tak ważnego dla Bogorii wieczoru, nie mogło zabraknąć rysu historycznego poświęconego odzyskaniu praw miejskich oraz odczytania, przez prowadzącego imprezę Wita Chamerę, preambuły do aktu nadania praw miejskich Bogorii - tak wydarzenie relacjonował Jan Mazanka na facebookowej stronie Starostwa Powiatowego w Staszowie.
Burmistrz Bogorii z kluczami do bram miasta
Burmistrz Marcin Adamczyk odebrał symboliczny klucz do bram miasta od sołtysa Bogorii Jacka Adamusa oraz starosty powiatu staszowskiego Józefa Żółciaka. Gratulacje i życzenia noworoczne przekazali także: członek zarządu województwa świętokrzyskiego Marek Jońca i wiceprzewodniczący Rady Powiatu Staszowskiego Stanisław Batóg.
Burmistrz Adamczyk oraz przewodnicząca Rady Miasta i Gminy Bogoria Jolanta Wyrzykowska podziękowali wszystkim za obecność i złożyli noworoczne życzenia mieszkańcom i gościom. - Następnie odbył się widowiskowy pokaz sztucznych ogni, a potem pod kierunkiem prowadzącego imprezę Wita Chamery, zgromadzeni przed sceną odtańczyli poloneza do muzyki Wojciecha Kilara z filmu ,,Pan Tadeusz”. Ostatnim punktem sylwestra była dyskoteka prowadzona przez Marcina Janaszka - relacjonuje Starostwo Powiatowe w Staszowie.
Czytaj również:
Tak mieszkańcy miast w Świętokrzyskiem witali nowy rok - zobacz galerię zdjęć poniżej.