Cytomammobus Świętokrzyskiego Centrum Onkologii wyrusza w wiosenną trasę

i

Autor: Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach / materiały prasowe

Cytomammobus Świętokrzyskiego Centrum Onkologii wyrusza w wiosenną trasę

2021-03-01 14:59

Cytomammobus Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach wyrusza w wiosenną trasę. W pierwszym tygodniu marca odwiedzi Morawicę, Chmielnik i Kije. Zapraszamy panie na bezpłatne i bezpieczne badania cytologiczne i mammograficzne.

Badania będą wykonywane w ramach realizowanych przez ŚCO projektów, dotyczących wsparcia profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy, przeznaczonych dla mieszkanek województwa świętokrzyskiego. Z bezpłatnych badań mammograficznych i cytologicznych może skorzystać ponad 18,7 tys. kobiet w wieku 25 – 59 lat (cytologia) i 50 – 69 lat (mammografia).

Badania profilaktyczne są bezpieczne

Jak zapewnia dr n.med. Leszek Smorąg, ginekolog onkolog, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej ŚCO, diagnostyka w cytomammobusie ŚCO jest całkowicie bezpieczna.

– Nasz personel został już zaszczepiony przeciwko COVID-19, przestrzegamy wszystkich zaleceń przeciwepidemicznych, mamy środki ochrony indywidualnej, maseczki, płyn do dezynfekcji, po każdym badaniu sprzęt jest dezynfekowany. Umawiamy pacjentki na konkretną godzinę, żeby nie musiały czekać w kolejce – wyjaśnia.

Z bezpłatnej mammografii zgodnie z Programem Wczesnego Wykrywania Raka Piersi mogą skorzystać panie w wieku 50 – 69 lat. Badanie należy wykonywać co dwa lata.

Z bezpłatnego badania cytologicznego na zasadach Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy mogą skorzystać panie w wieku 25-59 lat. Zgodnie z wytycznymi programu badanie należy powtarzać co trzy lata. W cytomammobusie ŚCO wykonywane są dwa rodzaje badania cytologicznego: cytologia konwencjonalna i na podłożu płynnym, co zapewnia bardzo dokładną diagnostykę i umożliwia wykrycie większej ilości nieprawidłowych komórek.

Aktualna trasa cytomammobusa ŚCO

  • 1-2 marca – Morawica, przy Urzędzie Miasta i Gminy
  • 3- 4 marca – Chmielnik, przy Urzędzie Miasta i Gminy
  • 5-6 marca – Kije, przy Urzędzie Gminy.

Onkolodzy alarmują: rak nie poczeka na koniec pandemii

Na badanie należy zabrać ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL. Badania są wykonywane w godzinach 10.00-16.00. Uwaga! Konieczna jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna: 661 911 300. Ze względu na bezpieczeństwo epidemiologiczne panie wchodzące do cytomammobusa powinny zasłaniać usta i nos maseczką, przed wejściem obowiązuje dezynfekcja rąk i pomiar temperatury.

Onkolodzy alarmują, że podczas pandemii pacjenci, w obawie przed zarażeniem koronawirusem, przestali zgłaszać się na badania dostępne w ramach programów profilaktycznych, ukierunkowanych na wczesne wykrywanie nowotworów.

– Rak nie poczeka na koniec pandemii. Jeśli nie będziemy prowadzić profilaktycznej diagnostyki , nie odzyskamy już tych pacjentów – mówi dr Leszek Smorąg.

Rocznie w województwie świętokrzyskim notuje się ponad 600 (w 2018 roku - 631) nowych zachorowań na raka piersi (to najczęstszy nowotwór dotykający kobiety). W 2018 roku z powodu raka piersi zmarło w naszym regionie 190 kobiet. Na raka szyjki macicy zachorowało w 2018 roku 112 kobiet z województwa świętokrzyskiego, 47 zmarło.

Iluminacje w Gdańsku w geście solidarności z osobami i rodzinami dotkniętymi chorobami rzadkimi
Sonda
Czy kiedykolwiek dzwoniłeś pod numer alarmowy?