Galeria zdjęć

Dawna huta - magiczne miejsce 20 kilometrów od Kielc! To miejsce lubią turyści i... nowożeńcy

2024-10-07 14:22

W podkieleckiej gminie Zagnańsk nie brakuje miejsc atrakcyjnych dla turystów. Kilka kilometrów na zachód od słynnego Dęba Bartka znajdują się ruiny dawnej Huty "Józef". Nie tylko turyści lubią to miejsce!

Spis treści

  1. Huta "Józef" dziś zaprasza turystów
  2. Historia Samsonowa
  3. Ważne daty w historii Huty "Józef" i Samsonowa
  4. Gmina planuje inwestycje, co się zmieni?
  5. Czytaj również:

Kilka kilometrów na zachód od słynnego Dęba Bartka, przy drodze wojewódzkiej numer 750 w stronę Ćmińska, znajdziemy magiczne miejsce, które być może dla wielu turystów czy podróżników stanowi jeszcze pewną zagadkę. Warto bliżej poznać to miejsce.

Huta "Józef" dziś zaprasza turystów

Ruiny dawnej Huty "Józef" znajdują się w Samsonowie (gmina Zagnańsk) w powiecie kieleckim. Jeśli ktoś odwiedzi wspomnianego Bartka, bądź też uda się nad zalewem Umer w pobliskim Tumlinie, z pewnością może zatrzymać się także w tym miejscu. Malownicze położenie, perspektywa odpoczynku na łonie natury i powrót do historii sprzed setek lat. Perspektywa kusząca! Ruiny huty uwielbiają także... młodzi małżonkowie, którzy robią sobie tutaj ślubne sesje zdjęciowe.

Ruiny wielkiego pieca w Samsonowie to pozostałości po Staropolskim Zagłębiu Przemysłowym. Przed wiekami właśnie tu rozwijało się hutnictwo, górnictwo, powstawały zakłady przerobu żelaza.

Historia Samsonowa

- Pierwsze informacje o Samsonowie pochodzą z czasów panowania Krzywoustego. Został założony przez rycerza Marka herbu Topór. Rycerza nazywano ze względu na siłę Samsonem i od jego przydomku wzięła się nazwa wsi. Tradycje przemysłowe są tu bardzo dawne. Zanim powstał pierwszy wielki piec przerabiano rudę w dymarkach. Po wytopie otrzymywano blok gąbczastego żelaza, które przerabiano dalej przez długie przekuwanie. W 1598 roku powstał w Samsonowie pierwszy w Polsce wielki piec typu bergamowskiego. Konstruktorem pieca był specjalista z Włoch - Hieronim Caccio - podaje strona internetowa Gminy Zagnańsk.

Ważne daty w historii Huty "Józef" i Samsonowa

Na przełomie kolejnych stuleci przemysł w Samsonowie rozwijał się coraz mocniej.

  • W latach 1641-44 nastąpiła przebudowa pieca i uzyskano pierwszą płynną surówkę.
  • W początkach XVIII w piec był zrujnowany. Właścicielami huty byli biskupi krakowscy. Powstał nowy wielki piec, zaś w roku 1789 huta przeszła na własność Państwa.
  • Huta powstała z inicjatywy Stanisława Staszica w latach 1818-23. Na przestrzeni kolejnych lat została rozbudowana i przebudowywana.
  • W 1824 roku ukończono budowę odlewni, natomiast w 1835 zmodernizowano piec.
  • Zakład działał do 1866 roku, kiedy to zniszczył ją pożar. Huty nie odbudowano, ponieważ jej zniszczenie zbiegło się z postępującym kryzysem całego Zagłębia.
  • W kolejnych latach nastąpił kryzys spowodowany był wyczerpywaniem się złóż rudy i zniszczeniem lasów przez rabunkowy wyrąb przy produkcji węgla drzewnego.

Źródło: www.zagnansk.pl. 

Gmina planuje inwestycje, co się zmieni?

Wojciech Ślefarski, wójt gminy Zagnańsk, w rozmowie z serwisem kielce.eska.pl, informował kilka miesięcy temu, że samorząd pozyskał milion złotych i 150 tysięcy na zagospodarowanie terenu wokół dawnej huty. - W porozumieniu z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Kielcach ustaliliśmy, że w pierwszym etapie wykonany nowe ogrodzenie, ścieżkę dydaktyczną dookoła ruin, pokazującą historię tego miejsca. To miejsce będzie oświetlone. W drugim etapie, na projekt którego zabezpieczyliśmy 150 tysięcy złotych, chcemy utworzyć parking, izbę pamięci z pamiątkami oraz eksponatami od Towarzystwa Ziemi Samsonowskiej - zapowiada wójt Ślefarski. Wspomniane inwestycje mogą doczekać się realizacji w najbliższych 2-3 latach.

Czytaj również:

Świętokrzyskie. 56. Dymarki w Nowej Słupi z wieloma atrakcjami

QUIZ. Jak dobrze znasz Końskie? Sprawdź co wiesz o historii miasta, znanych osobach i miejscach?

Pytanie 1 z 10
Jak nazywał się biskup krakowski, który w osadzie Końskie wybudował kościół w XIII wieku?