Galeria zdjęć

Dymarki 2024 w Nowej Słupi z atrakcjami i gwiazdami. Znamy termin imprezy, kto wystąpi?

2024-07-09 8:18

To jedna z najsłynniejszych imprez, jakie odbywają się co roku w naszym regionie. Już w połowie sierpnia odbędą się 56. Dymarki w Nowej Słupi w powiecie kieleckim. Nie zabraknie atrakcji!

56. Dymarki w Nowej Słupi odbędą się od 9 do 11 sierpnia 2024 roku. Tradycyjnie główną areną wydarzeń będzie plac obok Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego (przy ulicy Świętokrzyskiej 59A). To malownicze miejsce, znajdujące się w pobliżu drogi królewskiej na Święty Krzyż.

Gwiazdy 56. Dymarek w Nowej Słupi

W ramach 56. Dymarek w Nowej Słupi odbędą się:

  • IX Świętokrzyski Festiwal Kultury Ludowej
  • Festiwal Archeologiczny "Ludzie Ognia i Żelaza"
  • Kiermasz twórców ludowych

To nie jedyne atrakcje, jakie będą czekały uczestników imprezy. Jak poinformował nas Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Rudkach, odbędą się także koncerty różnych artystów, zespołów obrzędowych i śpiewaczych, natomiast gwiazdami 56. Dymarek w Nowej Słupi będą zespoły Pectus i Zakopower.

Pierwsza z wymienionych grup wykonuje muzykę pop i rock, powstała w 2005 roku w Rzeszowie. Nazwa zespołu Pectus pochodzi z łaciny, członkowie wybrali ją gdyż kojarzy im się z „siłą woli, hartem ducha i uporem w dążeniu do celu”. Poniżej jeden z bardziej znanych utworów tej kapeli.

Grupa Zakopower istnieje od 2005 roku, wykonuje muzykę folkową z elementami rocka i jazzu. Zespół założył skrzypek Sebastian Karpiel-Bułecka. Poniżej słynna piosenka tej kapeli.

Dymarki w Nowej Słupi. Co można obejrzeć?

Dymarki w Nowej Słupi to coroczna impreza historyczno-archeologiczna, podczas której można obserwować pokaz wytopu żelaza w piecach ziemnych metodą sprzed 2000 lat. Zawsze gromadzi tysiące osób z regionu, kraju, przyjeżdżają także goście z zagranicy. W piątek 9 sierpnia z rynku w Nowej Słupi na teren starożytnej osady przy ulicy Świętokrzyskiej wyruszą tradycyjnie grupy rekonstrukcyjnej, będzie można oglądać teatr ognia. Ciąg dalszy imprez i pokazów odbędzie się już w sobotę i niedzielę 10-11 sierpnia.

Program 56. Dymarek w Nowej Słupi oraz ważne informacje dotyczące tej imprezy będziemy podawali na bieżąco w kolejnych tygodniach.

Poniżej znajdziecie galerię zdjęć z ubiegłorocznej imprezy w Nowej Słupi.

QUIZ. Góry Świętokrzyskie - miejsca, ludzie i legendy. Czy znasz je dobrze?

Pytanie 1 z 10
Czy węgierski królewicz, Święty Emeryk, przebywający przed wiekami w Górach Świętokrzyskich, poznał osobiście polskiego króla Bolesława Krzywoustego?
Listen on Spreaker.