Galeria zdjęć

Dymarki 2024 w Nowej Słupi z atrakcjami i gwiazdami. Znamy termin imprezy, kto wystąpi?

2024-07-22 8:40

Dymarki w Nowej Słupi w powiecie kieleckim to jedna z najsłynniejszych, plenerowych imprez, jakie odbywają się co roku w naszym regionie. Kolejne takie wydarzenie u stóp Świętego Krzyża już w połowie sierpnia. Nie zabraknie atrakcji!

Spis treści

 1. Gwiazdy 56. Dymarek w Nowej Słupi
 2. Dymarki w Nowej Słupi. Co można obejrzeć?
 3. Ceny biletów na Dymarki 2024

56. Dymarki w Nowej Słupi odbędą się od 9 do 11 sierpnia 2024 roku. Tradycyjnie główną areną wydarzeń będzie plac obok Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego (przy ulicy Świętokrzyskiej 59A), część koncertów (zespołów ludowych, pieśni i tańca, kapel, solistów) odbędzie się na scenie sąsiedniego Parku Legend (przy ulicy Benedyktyńskiej 6). To malownicze miejsca, znajdujące się w pobliżu drogi królewskiej na Święty Krzyż.

Gwiazdy 56. Dymarek w Nowej Słupi

W ramach 56. Dymarek w Nowej Słupi odbędą się:

 • IX Świętokrzyski Festiwal Kultury Ludowej
 • Festiwal Archeologiczny "Ludzie Ognia i Żelaza"
 • Kiermasz twórców ludowych

Wśród innych atrakcji będą m.in. igrzyska gladiatorskie, pokaz mody starożytnej, potyczka Barbarzyńców z Rzymianami. Nie zabraknie muzycznych akcentów. Jak poinformował nas Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Rudkach, jeden z organizatorów imprezy. odbędą się także koncerty różnych artystów, zespołów obrzędowych i śpiewaczych. Gwiazdami 56. Dymarek w Nowej Słupi będą zespoły: 

 • Zakopower (zagra w sobotę 10.08, godzina 20.30)
 • Pectus (niedziela 11.08, 20.30)

Ich koncerty odbędą się na Scenie pod Lasem. Tuż po otwarciu imprezy, w piątek wystąpi na scenie obok Parku Legend wystąpi natomiast Marek Piekarczyk (21.30).

Pierwsza z wymienionych grup wykonuje muzykę pop i rock, powstała w 2005 roku w Rzeszowie. Nazwa zespołu Pectus pochodzi z łaciny, członkowie wybrali ją gdyż kojarzy im się z „siłą woli, hartem ducha i uporem w dążeniu do celu”. Poniżej jeden z bardziej znanych utworów tej kapeli.

Grupa Zakopower istnieje od 2005 roku, wykonuje muzykę folkową z elementami rocka i jazzu. Zespół założył skrzypek Sebastian Karpiel-Bułecka. Poniżej słynna piosenka tej kapeli.

Dymarki w Nowej Słupi. Co można obejrzeć?

Dymarki w Nowej Słupi to coroczna impreza historyczno-archeologiczna, podczas której można obserwować pokaz wytopu żelaza w piecach ziemnych metodą sprzed 2000 lat. Zawsze gromadzi tysiące osób z regionu, kraju, przyjeżdżają także goście z zagranicy. W piątek 9 sierpnia o godzinie 20.30 z rynku w Nowej Słupi na teren starożytnej osady przy ulicy Świętokrzyskiej wyruszą tradycyjnie grupy rekonstrukcyjne, będzie można oglądać teatr ognia.

O godzinie 21 odbędzie się oficjalne otwarcie wydarzenia. O godzinie 21.30 na scenie przy Parku Legend rozpocznie się koncert znanego polskiego muzyka, wokalisty zespołu rockowego TSA Marka Piekarczyka. Ciąg dalszy imprez i pokazów odbędzie już w sobotę i niedzielę 10-11 sierpnia - od 10.00.

Ceny biletów na Dymarki 2024

Wejściówki na imprezę można kupić m.in. za pośrednictwem strony internetowej ekobilet.pl.

 • Bilet normalny (dzienny) 25 złotych
 • ulgowy (dzienny) 20 złotych
 • dla mieszkańca Miasta i Gminy Nowa Słupia 15 złotych (dzienny, za okazaniem dokumentu ze zdjęciem, wydanego przez wójta/burmistrza)

Poniżej znajdziecie galerię zdjęć z ubiegłorocznej imprezy w Nowej Słupi.

QUIZ. Góry Świętokrzyskie - miejsca, ludzie i legendy. Czy znasz je dobrze?

Pytanie 1 z 10
Czy węgierski królewicz, Święty Emeryk, przebywający przed wiekami w Górach Świętokrzyskich, poznał osobiście polskiego króla Bolesława Krzywoustego?
Listen on Spreaker.