Muzeum Wsi Kieleckiej przekazało informację, że premiera filmu "Sami swoi. Początek" odbędzie się w piątek 16 lutego.
"Sami swoi. Początek". Reżyserem Artur Żmijewski
- Ekipa filmowa spędziła z nami ponad 40 dni - przypomniało muzeum z Tokarni. Reżyser Artur Żmijewski, znany i ceniony polski aktor, nagrał tak zwany prequel "Samych swoich", czyli opowieść, która nawiązuje do wydarzeń wcześniejszych, niż te opisane w pierwowzorze. Kultowa komedia "Sami swoi" w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego doczekała się premiery w 1967 roku. Opowiada historie rodzin Pawlaków i Karguli, które po II wojnie światowej przybywają z Kresów Wschodnich na tak zwane ziemie odzyskane na zachodzie Polski. W latach 70. powstały kolejne dwie części trylogii - "Nie ma mocnych" oraz "Kochaj albo rzuć". Wszystkie części do dziś cieszą się dużą popularnością wśród widzów.
O czym opowiada film "Sami swoi. Początek"?
"Sami swoi. Początek" to z kolei film, który opowiada o losach Pawlaków i Karguli jeszcze z czasów, kiedy rodziny mieszkały w Krużewnikach na Kresach Wschodnich, nawiązuje do lat przed II wojną światową. Kiedy wiosną 2023 roku serwis eska.pl gościł na planie w Muzeum Wsi Kieleckiej, kręcono akurat sceny hucznej zabawy po zwycięstwie Polaków nad bolszewikami w 1920 roku.
Reportaż z dnia na planie "Samych swoich. Początku" możecie przeczytać tutaj: "Sami swoi. Początek" w Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni. Skansen zamienił się w... filmowe Krużewniki.
Obsada aktorska nowej wersji "Samych swoich"
W role Kazimierza Pawlaka oraz Władysława Kargula wcielą się odpowiednio: Adam Bobik i Karol Dziuba, zdolni polscy aktorzy młodego pokolenia. W prequelu Żmijewskiego występuje też plejada innych znanych odtwórców, m.in.:
- Paulina Gałązka
- Weronika Humaj
- Zbigniew Zamachowski
- Katarzyna Krzanowska
- Mirosław Baka
- Wojciech Malajkat
- Anna Dymna
- Janusz Chabior
- Adam Ferency.
Żmijewski: nowa, uniwersalna opowieść
„Sami swoi. Początek” to barwna opowieść, w której drobne złośliwości przeplatają się z życiowymi kamieniami milowymi. Charakterne postaci w połączeniu z wielką historią w tle zabiorą widza w sentymentalną, ale też porywającą i pełną humoru podróż.
- – Chcę zrobić film, który będzie zrozumiały dla współczesnego widza, który wytłumaczy genezę sporu Pawlaków i Karguli oraz opisze świat, w którym żyli przed przybyciem na Ziemie Odzyskane. Chcę, żeby była to zupełnie nowa, uniwersalna opowieść o nas – takich, jakimi jesteśmy na co dzień, z wszystkimi wadami i zaletami. Niezależnie od miejsca, w którym żyjemy – mówił reżyser Artur Żmijewski.
Muzeum Wsi Kieleckiej jako Krużewniki!
Dlaczego ekipa filmowa wybrała Muzeum Wsi Kieleckiej jako miejsce kręcenie zdjęć? Mikołaj Fajks, przedstawiciel producenta, przyznał w rozmowie z serwisem eska.pl, że skansen w Tokarni bardzo przypomina Krużewniki, wieś, która faktycznie znajduje się na Ukrainie, na terenie dawnych kresów polskich. W prace nad filmem zaangażowanych było kilkaset osób, większość statystów pochodziło z Kielc, powiatu kieleckiego i województwa świętokrzyskiego. Sceny w więzieniu kręcono w innej części regionu, na terenie klasztoru na Świętym Krzyżu.
Jaki był efekt? O tym będzie można przekonać się już 16 lutego, bo wtedy będzie można po raz pierwszy obejrzeć film w kinach.
Co wiesz o rodzinach Pawlaków i Karguli, jak dobrze znasz dotychczasowe filmy Sylwestra Chęcińskiego? Polecamy quiz poniżej.