niemowlę

i

Autor: Getty images

Fizjoterapia dzieci. Kiedy skorzystać z porad eksperta?

2021-11-10 10:00

Kiedy udać się z dzieckiem do fizjoterapeuty? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców. Eksperci radzą, że taka kontrolna wizyta może się odbyć nawet przed ukończeniem trzeciego miesiąca życia malucha. Zwracają też uwagę na sygnały, które mogą nas zaniepokoić i powinny przyspieszyć spotkanie ze specjalistą.

Takich objawów może być sporo.

- Na pewno nieustanny, częsty płacz dziecka to wskazanie do sprawdzenia tego. Ale również kolki, brak apetytu, a czasem nieumiejętność ssania lub zbyt krótki sen - wylicza kielecki fizjoterapeuta Tomasz Szmalec, który dodaje, że niepokojące u dziecka jest także zaciskanie obu rączek czy nadmierne odginanie główki lub całego ciała do tyłu.

- Czasem dziecko układa głowę tylko w jedną stronę. To też może sugerować pewien problem mięśniowo-powięziowy w ciele takiego malucha. Trudności w podporze, brak zainteresowania otoczeniem to też są sygnały do kontrolnej wizyty u fizjoterapeuty - dodaje Tomasz Szmalec.

Eksperci radzą, by nie bagatelizować żadnych objawów. Wszystko, co nas niepokoi u dzieci, warto skonsultować ze specjalistą.

Jakie akcesoria do picia dla niemowląt są rekomendowane?

Czy masz niedobór witaminy A?

Pytanie 1 z 7
Czy zauważyłeś, że twoja skóra w ostatnim czasie stała się wyjątkowo sucha (szorstkie łokcie, kolana, a także ramiona i uda)?