Galeria zdjęć

Grzyby w Polsce i Świętokrzyskiem. Niektóre okazy można znaleźć już w maju!

2024-05-14 8:28

Wiosna to dla zapalonych grzybiarzy czas przygotowań do sezonu. Im bliżej lata, tym większa szansa na znalezienie w lasach różnych okazów. Niektóre są dostępne już teraz, w pełni wiosny, zarówno w lasach świętokrzyskich jak też innych częściach kraju.

Sezon na grzyby "rozkręca" się zwykle dopiero pod koniec czerwca, na początku wakacji, jego kulminację mamy jesienią. Niektóre okazy można jednak zbierać już wiosną. Jeśli więc już teraz wybierzemy się do lasu, niewykluczone, że spotka nas "grzybowa" niespodzianka.

Sezon na smardze już się kończy

Wiesław Kamiński, znany polski ekspert do spraw grzybów, założyciel serwisu internetowego nagrzyby.pl, przyznaje, że obecnie właśnie kończy się sezon na smardze. W rozmowie z portalem kielce.eska.pl wspominał, że ten gatunek grzybów zbierał ostatnio na Słowacji, w kraju naszego południowego sąsiada.

- Szczyt na smardze mieliśmy kilka tygodni temu, już na początku kwietnia a nawet w marcu. Obecnie jest ich już coraz mniej. Ostatnio na Słowacji znajdowaliśmy je jedynie na wysokości powyżej tysiąca metrów nad poziomem morza - relacjonował Wiesław Kamiński. 

W Polsce smardze może zbierać tylko na terenach podmiejskich czy ogródkach działkowych. Te rosnące w lasach znajdują się już pod prawną ochroną.

Grzyby popularne wiosną

Z innych grzybów, które wiosną możemy znaleźć w lasach, należy wymienić:

  • gęśnicę wiosenną, zwaną także "majówką"
  • borowiki ceglastopore
  • koźlarze
  • maślaki
  • żółciaki siarkowe (rosnące na drzewach)

- Możemy spodziewać się teraz w lasach coraz więcej borowików ceglastoporych, choć ostatnio było trochę sucho, więc ich przyrost nieco zastopował. Widziałem jednak, że zbierają je obecnie np. mieszkańcy województwa świętokrzyskiego czy też Śląska - dodaje Wiesław Kamiński.

Urodzaj grzybów jest uzależniony od pogody. Kiedy jest bardzo zimno, one przestają rosnąć. Taka sama sytuacja jest w okresie suszy. Więcej grzybów może pojawić się po opadach deszczu.

Popularne grzyby w Świętokrzyskiem

Czy pod względem urodzaju grzybowego województwo świętokrzyskie wyróżnia się na tle innych regionów Polski?

- Bywa tak, że sezon startuje tutaj szybciej niż na przykład w sąsiednim Podkarpaciu. W tym roku już pojawia się coraz więcej borowików ceglastoporych - mówi ekspert.

- W czasie Wielkanocy miałem okazję gościć w Górach Świętokrzyskich. W okolicach Parku Narodowego, po około 20 latach, właśnie na tym terenie, znalazłem pniarka lekarskiego. To bardzo rzadki grzyb, znajdujący się pod ochroną, rośnie wyłącznie na bardzo starych modrzewiach. Nie jest łatwo go znaleźć - przypomina Wiesław Kamiński.

Rzadkie okazy na Konecczyźnie

Ceniony polski grzyboznawca dodaje również, że obfitujące w różne okazy są też lasy w rejonie Stąporkowa na Konecczyźnie, na północy województwa świętokrzyskiego. - Właśnie tam już pojawiły się rzadsze grzyby, choćby kielonka błyszcząca. W tym roku pokazało ich się wyjątkowo dużo, sam miałem okazję znaleźć je również w górach - wspomina Wiesław Kamiński.

Planujecie już wyprawę na grzyby w kolejnych tygodniach, może latem? Sprawdźcie, które miejsca w województwie świętokrzyskim warto odwiedzić. Polecamy: Grzyby w Świętokrzyskiem i okolicach. Gdzie można znaleźć ich najwięcej? Mapy najpopularniejszych miejsc

Świętokrzyskie. Dawne więzienie na Świętym Krzyżu. Jak dziś wygląda?

QUIZ. Góry Świętokrzyskie - miejsca, ludzie i legendy. Czy znasz je dobrze?

Pytanie 1 z 10
Czy węgierski królewicz, Święty Emeryk, przebywający przed wiekami w Górach Świętokrzyskich, poznał osobiście polskiego króla Bolesława Krzywoustego?