Imponujące muzeum pod Kielcami już gotowe

i

Autor: Muzeum Wsi Kieleckiej / materiały prasowe Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie

Imponujące muzeum pod Kielcami już gotowe. Mamy dla was zdjęcia i film

2020-10-26 12:23

Zakończyły się roboty budowlane w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. We wnętrzach obiektu trwają zaawansowane prace nad przygotowaniem ekspozycji stałej. Zajmie ona powierzchnię około 1,7 tys metrów kwadratowych. Dodatkowo, prawie 300 mkw. przeznaczonych zostanie na ekspozycje czasowe.

Projekt autorstwa Nizio Design International już w 2009 roku zdobył pierwszą nagrodę w konkursie ogłoszonym przez Muzeum Wsi Kieleckiej. Jego ideą było stworzenie warunków do upamiętnienia ofiar pacyfikacji wsi polskich. Michniów jest symbolem wszystkich pacyfikacji i represji, jakie dotknęły polskie wsie w czasie II wojny światowej oraz niemieckiej okupacji.

Budowa ośrodka łączącego ważny przekaz z rewelacyjną architekturą rozpoczęła się już w 2010 roku. Celem twórców było połączenie programu funkcjonalno-użytkowego architektury z wyrazistą rzeźbiarską formą i symboliczną wymową muzeum-pomnika pamięci.

Mauzoleum w Michniowie - międzynarodowe uznanie

Projekt został doceniony w środowisku specjalistów. W międzynarodowej prasie branżowej Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie było wskazywane jako jeden z najciekawszych projektów architektonicznych realizowanych na świecie.

- Unikatową monolityczną bryłę budynku Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie tworzy 11 segmentów: 5 zamkniętych i 6 otwartych, poprzecinanych pęknięciami. Kolejne segmenty ulegają stopniowej deformacji i rozpadowi. Pełna ekspresji architektura i celowa postępująca degradacja kolejnych elementów bryły to symbol eskalacji wojennych represji wobec mieszkańców wsi – wyjaśnia Beata Ryń z Muzeum Wsi Kieleckiej, któremu podlega Mauzoleum w Michniowie.

Polecany artykuł:

Nie igraj z lekami – apel NFZ

Ennio Morricone, John Williams, a może Vangelis - kto jest najlepszym kompozytorem muzyki filmowej? [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
Który z kompozytorów jest znany ze współpracy z reżyserem Sergiem Leonem?

Materiałami, które dominują we wnętrzu i stają się nośnikiem treści są beton, drewno oraz czarna stal walcowana na gorąco. Ich faktury, barwy oraz zapach oddziałują na zmysły zwiedzających. Na powierzchni betonu odwzorowano odcisk drewna.

Cała inwestycja pochłonęła ponad 40 milionów złotych. Po wielu staraniach nadszedł czas na otwarcie obiektu. Pierwotnie miało się ono odbyć w listopadzie. Jednak zostało przesunięte na początek przyszłego roku. Muzealnicy liczą, że do tego czasu sytuacja związana z koronawirusem poprawi się na tyle, by możliwe było huczne otwarcie Mauzoleum i jego prezentacja.