- W ramach inwestycji powstanie budynek, który będzie budynkiem energetycznie dodatnim, czyli produkującym więcej energii, niż zużywa. Tego typu budownictwo odgrywa kluczową rolę łączącą zaawansowane technologie energetyczne z troską o środowisko naturalne i bioróżnorodność - informuje grupa Industria S.A na swoim profilu na Facebooku.
"Odczarować" zalew w Sukowie
Jak poinformował Szczepan Ruman, prezes Grupy Industria, która jest właścicielem zalewu, celem inwestycji jest "odczarowanie" tego miejsca.
- Chcemy, aby służyło szerokiemu gronu użytkowników. Naszą ideą jest je udostępnić i umożliwić bezpieczne obcowanie z naturą – zapowiedział Ruman.
Koncepcję rewitalizacji zbiornika przedstawiła architekt Dominika Skulska z pracowni Prosta Kreska. Na zalewie zaplanowano utworzenie kilkunastu wysepek, na których mają znaleźć się place zabaw i miejsca do wypoczynku. Wysepki zostaną połączone siecią kładek.
Inwestycje w Sukowie. Co powstanie?
Po wschodniej stronie akwenu ma powstać strefa kąpielisk. Przewidziano także utworzenie parku linowego, tężni solankowych, czy wieży widokowej połączone z parkiem linowym. Wejście na teren kompleksu ma prowadzić przez marinę, z przystanią dla żaglówek i kajaków. Zaplanowano tam także restaurację.
Przy zalewie powstanie również nowa siedziba Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria. Budynek położony przy północnym brzegu zalewu ma swoją architekturą nawiązywać do kopalni odkrywkowej i składać się z kilku poziomów ułożonych kaskadowo.
Obiekt ma także służyć do organizacji konferencji, szkoleń, spotkań i koncertów. Wokół zalewu przewidziano ścieżki spacerowe i drogę rowerową połączoną z istniejącą trasą Green Velo. Natomiast w północno-zachodniej części zalewu ma powstać elektrownia fotowoltaiczna i wiatrowa.
Nowe miejsce do pracy i rekreacji. Kiedy powstanie?
Burmistrz podkieleckich Daleszyc Dariusz Meresiński zwrócił uwagę, że kilkadziesiąt lat temu zalew – choć nie był do tego przeznaczony - był popularnym miejscem wypoczynku. Samorządowiec zapowiedział, że gmina jest otwarta na współpracę ze spółką i pomoc w kwestiach formalnych.
Spółka rozpoczęła proces przygotowywania dokumentacji i uzyskiwania niezbędnych pozwoleń na realizacje inwestycji. Konieczne są m.in. zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Szacowany koszt prac może wynieść około 150 milionów złotych. Projekt ma zostać zakończony w ciągu sześciu - ośmiu lat.