Wakacje 2024

Świętokrzyska Madera w Cedzynie koło Kielc szykuje się do sezonu. Jakie atrakcje będą nad popularnym zalewem

2024-06-20 8:01

Zalew w podkieleckiej Cedzynie to jedno z najpopularniejszych miejsc do letniego wypoczynku w województwie świętokrzyskim. Sezon letni już wystartował! Jakie atrakcje czekają na mieszkańców i turystów? Nowości nie zabraknie.

Odliczamy już dni do tegorocznych wakacji, szukamy miejsc, gdzie latem możemy odpocząć nad wodą. W województwie świętokrzyskiego nie brakuje takich atrakcji. Popularna wśród letników jest Cedzyna w gminie Górno i tamtejszy zalew. Można go odwiedzić nawet korzystając z innych, okolicznych atrakcji.

Cedzyna jak Świętokrzyska Madera

To miejsce wielu nazywa potocznie Świętokrzyską Maderą. Atutem jest niewątpliwie położenie. Blisko stąd do Gór Świętokrzyskich, z drugiej strony dogodny jest także dojazd, bo Cedzyna mieści się przy trasie krajowej numer 74. Tamtejszy zalew upodobało sobie wielu kielczan i nie tylko. Powierzchnia wody wynosi tutaj 65 hektarów. Długość plaży wschodniej liczy około 180 metrów, plaży zachodniej około 50 metrów plus plaża z boiskiem około 20 metrów. Do dyspozycji są tam dwa kąpieliska - zachodnie (od strony Cedzyny) oraz wschodnie (od Leszczyn).

Atrakcje nad zalewem w Cedzynie

- Do dyspozycji gości jest 6 parkingów, toalety, przebieralnie, dwa boiska do siatkówki plażowej, siłownia zewnętrzna. Wzdłuż głównej promenady znajdują się punkty gastronomiczne, usługowe i handlowe. Można tu smacznie zjeść, napić się orzeźwiających napojów, skorzystać z atrakcji dla dzieci, czy zrobić zakupy - czytamy na stronie internetowej swietokrzyskietravel.pl.

Na miejscu można wypożyczyć sprzęt wodny. Działają tu stowarzyszenia i kluby żeglarskie, które organizują różne zajęcia oraz szkolenia. Dla tych, którzy cenią aktywny wypoczynek, lecz niekoniecznie w wodzie, atrakcją będą z pewnością ścieżki rowerowe. Jednośladem można dojechać stąd choćby na szczyty Klonówki, Radostowej czy np. do Parku Rozrywki SABAT Krajno.

Nowością będą domki na wodzie

- Ciągle rozwija się baza gastronomiczna, wybudujemy nowe miejsca parkingowe, ponieważ o takie nad zalewem w Cedzynie jest najtrudniej. To duża inwestycja, którą realizujemy za pieniądze z funduszy zewnętrznych. Swoje przedsięwzięcia i atrakcje szykują też przedsiębiorcy, prowadzący działalność na tym terenie - mówi w rozmowie z serwisem kielce.eska.pl Przemysław Łysak, wójt gminy Górno.

W tym sezonie nowością w Cedzynie mają być domki letniskowe... na wodzie. Postawią je prywatni przedsiębiorcy, to będzie dodatkowa atrakcja dla wypoczywających. Problemem do rozwiązania, jak przyznaje wójt, jest ruch skuterów na wodzie. - W zderzeniu z nim nie ma szans żaglówka, kajak, łódka ani osoba pływająca w wodzie. To rodzi niebezpieczne sytuacje i wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Kielcach będziemy szukali rozwiązania problemu - dodaje wójt Górna.

W Cedzynie szkolą ratowników

Warto dodać, że właśnie w Cedzynie Świętokrzyskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe organizuje w tym sezonie między innymi projekt dla dzieci i młodzieży (w wieku 12-18 lat) pod hasłem "Młodszy ratownik". Zajęcia odbędą się od 24 do 28 czerwca. Zapisy pod numerami telefonów: 607-753-756 oraz 690-037-439. 

Trwa wprawdzie odliczanie do początku wakacji i zarazem sezonu letniego w Cedzynie, ale już teraz, kiedy pogoda dopisuje, nad zalewem nie brakuje wypoczywających. Tak było choćby w czasie długich weekendów w maju i na przełomie maja oraz czerwca oraz w dniach, kiedy dopisuje piękna aura.

Wkrótce Urząd Gminy rozstrzygnie przetarg na wyłonienie obsługi ratowniczej nad zalewem i sezon zostanie oficjalnie otwarty.

Jak dojechać do zalewu w Cedzynie? Zobaczcie mapę poniżej.

Świętokrzyskie. Rajski Ogród i Arka Noego powstają w Skarżysku-Kamiennej

QUIZ. Jak dobrze znasz Chęciny w Świętokrzyskiem? Sprawdź swoją wiedzę

Pytanie 1 z 10
W którym powiecie znajduje się obecnie gmina Chęciny?
Listen on Spreaker.