Galeria zdjęć

Jezioro Chańcza w Świętokrzyskiem zaprasza! Tu schronisz się przed upałem i skorzystasz z atrakcji

2024-07-19 8:51

Szukacie ochłody przed upałem? Jezioro Chańcza w województwie świętokrzyskim jest jednym z najpopularniejszych miejsc do wypoczynku. Latem nie brakuje tam atrakcji. Z czego można skorzystać w czasie wypoczynku? Sprawdźcie poniżej.

Spis treści

  1. Chańcza dużą atrakcją turystyczną
  2. Co można zwiedzić w rejonie Chańczy?

Jezioro Chańcza znajduje się w gminie Raków w powiecie kieleckim, już na pograniczu ze staszowskim. Położony jest na wysokości 216,8 metrów nad poziomem morza. Obszar zalewu obejmuje tereny otuliny Cisowsko-Orłowińskiego Parku Krajobrazowego i Chmielnicko-Szydłowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.

Chańcza dużą atrakcją turystyczną

Zalew powstawał przez 10 lat, od 1974 do 1984 roku. Powierzchnia lustra wody wynosi 340 hektarów. Głębokość (poza okresami suszy i powodzi) waha się od 11 metrów w pobliżu tamy do poniżej trzech metrów w północnych krańcach.

Obecnie Chańcza to jedna z największych atrakcji wakacyjnych w Świętokrzyskiem. Przyjeżdża tu wielu turystów, nad jeziorem wypoczywają też mieszkańcy okolicznych miejscowości. W pobliżu jeziora działają: Hotel Chańcza, Tawerna Chańcza. Atrakcje oferują prywatni przedsiębiorcy czy najemcy. To również raj dla miłośników sportów wodnych. Na miejscu działa wypożyczalnia nart wodnych, rowerków, kajaków, skuterów, tak zwanych wakeboardów, motorówek czy innych. Nad jeziorem działa bar o nazwie Żagiel. Można także wynajmować domki letniskowe.

Co można zwiedzić w rejonie Chańczy?

Chańcza to odpowiednie miejsce dla miłośników plażowania oraz turystyki. Kilka kilometrów od jeziora znajduje się choćby słynny Pałac w Kurozwękach, na terenie którego jest także zagroda z bizonami. Okolice Jeziora można zwiedzać pieszo bądź udać się na rowerową przejażdżkę i podziwiać malownicze miejsca.

Jak dojechać nad Jezioro Chańcza? Zobacz na mapie poniżej.

Wybierz z nami najpopularniejsze kąpielisko (zalew) w województwie świętokrzyskim - zagłosuj w sondzie poniżej.

Sonda
Które kąpielisko (zalew) w województwie świętokrzyskim oceniasz najlepiej?
Świętokrzyskie. Tężnia Busko-Zdrój i Park Zdrojowy popularne wśród turystów i kuracjuszy
Listen on Spreaker.