Spis treści
- Łysica – królowa Gór Świętokrzyskich
- Szczytniak - trudny i atrakcyjny
- Bukowa Góra - zwieńczenie niebieskiego szlaku
- O tym warto pamiętać
Województwo świętokrzyskie to malownicze krajobrazy i szlaki idealne na wiosenne wędrówki. Majówka dla wielu miłośników takich wypraw jest doskonałym czasem na to, aby odkryć piękno Gór Świętokrzyskich i zdobyć kilka wyjątkowych szczytów. Oto trzy propozycje, które warto wziąć pod uwagę, wskazała je sztuczna inteligencja.
Łysica – królowa Gór Świętokrzyskich
Łysica to najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich, a zarazem jeden z symboli regionu. Liczy 613,31 metrów na poziomem morza. Znajduje się w zachodniej części pasma łysogórskiego. Wejść na nią można od strony Świętej Katarzyny. W tej miejscowości, u stóp góry znajduje się obecnie klasztor sióstr Bernardynek.
Łysica jest całkowicie porośnięta lasem, głównie jodłą oraz bukiem. Na stoku południowym, na wysokości około 590 m, położone jest niewielkie torfowisko. Przez Łysicę przechodzi Główny Szlak Turystyczny imienia Edmunda Massalskiego.
Atrakcje w pobliżu Łysicy:
- Klasztor na Świętym Krzyżu. Słynne sanktuarium na szczycie Łysej Góry, gdzie pielgrzymują tysiące osób. Wspomniana Łysa Góra, licząca 592 metry n.p.m to drugie pod względem wysokości wzniesienie w Górach Świętokrzyskich.
- Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego na Świętym Krzyżu,
- Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi,
- Park Legend w Nowej Słupi,
- Park rozrywki SABAT Krajno,
- Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej. Tam można można zobaczyć, jak żyli nasi przodkowie.
- Znane miasta i wsie: Bodzentyn, Święta Katarzyna, Kakonin, Bieliny, Krajno, Nowa Słupia i inne.
Czytaj również:
Szczytniak - trudny i atrakcyjny
Ma wysokość 554 metrów nad poziomem morza. Znajduje się na terenie Jeleniowskiego Parku Krajobrazowego (na południowy wschód od Nowej Słupi oraz na północny wschód od Łagowa). Mieści się tutaj rezerwat przyrody "Szczytniak". Uwaga - szlak i szczyt jest trudny do pokonania i zdobycia, ale jednocześnie bardzo atrakcyjny.
Atrakcje w pobliżu Szczytniaka:
- Klasztor na Świętym Krzyżu. Słynne sanktuarium na szczycie Łysej Góry, gdzie pielgrzymują tysiące osób.
- Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego na Świętym Krzyżu,
- Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi,
- Park Legend w Nowej Słupi,
- Znane miasta i wsie w okolicy: Nowa Słupia, Łagów, Baćkowice, Gołoszyce (tu zaczyna się najdłuższy szlak turystyczny województwa świętokrzyskiego, a kończy w Kuźniakach w gminie Strawczyn) i inne.
Zobacz także:
Bukowa Góra - zwieńczenie niebieskiego szlaku
Ma wysokość 482 metrów nad poziomem morza. Znajduje się na pograniczu gmin: Łączna i Bodzentyn oraz powiatów: skarżyskiego i kieleckiego. To najwyższy szczyt w tak zwanym Paśmie Klonowskim. Jest zbudowany z piaskowców dewońskich. W tym miejscu zaczyna się tak zwany żółty szlak turystyczny, który wiedzie do Barczy w powiecie kieleckim.
Atrakcje w pobliżu Bukowej Góry:
- Lotnisko w Masłowie,
- Zalew w Wilkowie w gminie Bodzentyn,
- Szklany dom w Ciekotach - pamiątka po Stefanie Żeromskim i jego rodzinie,
- Znane miasta i wsie w okolicy: Kielce, Masłów, Łączna, Klonów, Barcza i inne.
Czytaj również:
O tym warto pamiętać
Wyprawa w Góry Świętokrzyskie, nawet jeśli wiąże się "tylko" z wejściem na wysokość kilkuset metrów nad poziomem morza, wymaga odpowiedniego przygotowania. Przed wyruszeniem na szlak sprawdź prognozę pogody i odpowiednio się ubierz. Zabierz ze sobą prowiant, wodę do picia, apteczkę i mapę.
- Pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa w górach:
- nie schodź ze szlaku i informuj bliskich o planowanej trasie,
- szanuj przyrodę i nie zostawiaj śmieci na szlaku.
Niezależnie od tego, który szczyt wybierzesz, majówka w Górach Świętokrzyskich z pewnością może być niezapomniana. Piękne krajobrazy, bogata historia i liczne atrakcje przyrodnicze czekają na ciebie!
