Inwestycje

Mieszkańcy przeciwko budowie wschodniej obwodnicy Kielc. Gmina Masłów szykuje uchwałę

2023-11-29 8:11

Nie milkną echa konsultacji społecznych w sprawie budowy wschodniej obwodnicy Kielc. Trzy proponowane warianty przebiegu trasy spotkały się ze społecznym sprzeciwem. Radni gminy Masłów mają podjąć w tej sprawie uchwałę.

W założeniu wschodnia obwodnica ma odciążyć ruch w Kielcach, bo obecnie ten tranzytowy odbywa się trasą numer 73, z północy na południe kolejno Aleją Solidarności oraz ulicami Źródłową i Tarnowską. Biuro Neotrans, na zlecenie Miasta Kielce i Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, opracowało trzy różne warianty przebiegi obwodnicy - przez Kielce i okoliczne miejscowości oraz gminy: Daleszyce, Morawicę, Górno i Masłów. Praktycznie wszystkie budzą dyskusje i kontrowersje.

Mieszkańcy przeciwko obwodnicy. Dlaczego?

W czwartek 24 listopada w Masłowie odbyły się konsultacje społeczne w sprawie budowy obwodnicy, wzięli w nich udział zainteresowani mieszkańcy, przedstawiciele inwestora, przedstawiciele lokalnych władz, świętokrzyscy parlamentarzyści. O tym spotkaniu pisaliśmy tutaj: Spór w sprawie wschodniej obwodnicy Kielc. Konsultacje są burzliwe, mieszkańcy protestują.

Mieszkańcy obawiają się tego, że trasa będzie przebiegała zbyt blisko osiedli, budynków mieszkalnych, konieczne będą wywłaszczenia a proponowane warianty jej przebiegu tak naprawdę nie wyprowadzą ruchu tranzytowego poza miasto. Kielczanie pytają, co będzie z ich działkami na terenie Rodzinnego Ogrodu imienia Stefana Żeromskiego, z kolei mieszkańcy Domaszowic czy niektórych miejscowości w gminie Górno boją się choćby o to, że nastąpią wyburzenia domów.

Będą protesty w gminie Masłów

Wśród przeciwników wszystkich trzech wariantów przebiegi trasy są też mieszkańcy podkieleckiej gminy Masłów.

- Zdecydowanie przeciwko nim wystąpili samorządowcy z gminy Masłów. To efekt wcześniejszych spotkań i rozmów prowadzonych przez m.in. Artura Lisa, sołtysa Domaszowic, który wnioskował o organizację otwartego spotkania i utrzymuje bieżący kontakt z mieszkańcami. Podczas spotkania w Masłowie wójt Tomasz Lato zachęcał do składania pisemnych protestów przeciwko trzem wariantom bezpośrednio w czasie spotkania. Służyły temu specjalnie uruchomione stanowiska, gdzie można było zapoznać się z przebiegiem tras, ale również wyrazić swoje zdanie. Wójt zapowiedział również, że wystąpi do ŚZDW (Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich) z wnioskiem o przedłużenie trwania konsultacji społecznych - informuje Gmina Masłów na swojej stronie na Facebooku.

Radni Masłowa podejmą uchwałę

Piotr Zegadło, przewodniczący Rady Gminy w Masłowie zapowiedział, że w najbliższych dniach samorządowcy podejmą uchwałę, w której sprzeciwią się tej inwestycji.

- W spotkaniu głos zabierali mieszkańcy Domaszowic, Woli Kopcowej i Dąbrowy, którzy jeszcze przed spotkaniem wyrazili swój zdecydowany formalny sprzeciw kierując pismo do Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. Przedstawicielka grupy mieszkańców Adrianna Michalska zanegowała każdy jej przebieg podkreślając m.in., że to zamach na Domaszowice powodujący odcięcie od wszystkich dziedzin życia. Głos zabierali również przedstawiciele ogródków działkowych „Żeromskiego” i „Hortensja”, które niszczy obwodnica - czytamy w poście zamieszczonym na facebookowym profilu Gminy Masłów.

Konsultacje społeczne mają potrwać do 5 grudnia. Zainteresowani mogą zgłaszać swoje uwagi w formularzu, który znajduje się na stronie internetowej szdw.kielce.com.pl. Warianty przebiegu obwodnicy można zobaczyć m.in. na stronie konsultacje.kielce.eu.

Świętokrzyskie. Trwa zielona rewitalizacja w Rynku oraz przy Alei IX Wieków Kielc