Spis treści
- Zamek Królewski w Chęcinach
- Zamek Krzyżtopór w Ujeździe
- Święty Krzyż
- Rynek w Sandomierzu
- Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej
- Muzeum Wsi Kieleckiej
- Góra Miedzianka
- Dąb Bartek w Zagnańsku
- Ruiny Huty "Józef" w Samsonowie
- Wiślica i rzeka Nida
Tych miejsc specjalnie reklamować nie trzeba. Każdego roku odwiedzają je tysiące turystów. Oczywiście wybór to kwestia indywidualna, jedni preferują bardziej znane szlaki i atrakcje, drudzy szukają nowych, jeszcze nie odkrytych miejsc. Każdy szuka pięknego pejzażu, charakterystycznych, znanych i rozpoznawalnych obiektów, pięknego, przyrodniczego tła. Wybraliśmy dziesięć miejsc, które warto odwiedzić, jeśli chcemy zrobić ciekawe zdjęcia na Instagrama, Facebooka czy inne media społecznościowe.
Zamek Królewski w Chęcinach
Wybudowano go na przełomie XIII oraz XIV wieku. Dziś to jedna z największych turystycznych atrakcji województwa świętokrzyskiego. Można podziwiać zamkowe ruiny, ale też piękne pejzaże, jakie rozpościerają się na Kielecczyznę ze wzgórza. Ciekawą sesję zdjęciową można także zainicjować w samych, podkieleckich Chęcinach, na przykład w tamtejszym rynku.
Zamek Krzyżtopór w Ujeździe
Znajduje się w gminie Iwaniska w powiecie opatowskim. Powstawał w latach 1621-1644 w kilku etapach. Wzorowany był na włoskich budowlach, wzniesiony w typie palazzo in fortezza, czyli rezydencji łączącej wygodę mieszkańców z funkcją obronną. Spodobał się nawet koreańskiemu zespołowi Enhypen, który wiosną 2023 roku nagrywał ta teledysk.
Święty Krzyż
To symbol województwa, od którego zresztą wzięło ono swoją nazwę. Na szczycie Łysej Góry znajduje się klasztor Ojców Oblatów. Dostępna dla zwiedzających (za opłatą) jest wieża kościelna, z której można podziwiać świętokrzyskie pejzaże, widoki na pasmo łysogórskie, Puszczę Jodłową, okoliczne pola, łąki i miejscowości. Kolejna alternatywa to pobliski taras widokowy na gołoborzu (tu opłaty za wstęp pobiera Świętokrzyski Park Narodowy).
Rynek w Sandomierzu
Znają go turyści z Polski i wielu innych krajów. Ratusz, Brama Opatowska to tylko niektóre słynne miejsca, gdzie warto się zatrzymać i podziwiać. Kiedy już poznamy starówkę, nie pozostaje nic innego jak udać się na pobliski Zamek Królewski, bulwary wiślane czy np. Wąwóz Świętej Królowej Jadwigi. Więcej o sandomierskich atrakcjach dowiecie się tutaj: To najstarsze miasto w Świętokrzyskiem. Sandomierz ma bogatą historię, dziś jest rajem dla turystów!
Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej
Znajduje się w podkieleckiej gminie Bieliny. Centrum Tradycji, Turystyki i Kultury Gór Świętokrzyskich, które łączy tradycję i nowoczesność. Położona jest u stóp Świętego Krzyża. W skansenie możemy zobaczyć, jak dawniej żyli nasi przodkowie. Widoki na instagramowych zdjęciach także będą nie do podrobienia!
Muzeum Wsi Kieleckiej
Park Etnograficzny w podkieleckiej Tokarni (gmina Chęciny) to kolejne miejsce, które możemy ładnie pokazać w mediach społecznościowych. Dawne wiejskie chałupy mają swój urok, na zdjęciach też prezentują się wyjątkowo. To miejsce lubią także filmowcy, rok temu Artur Żmijewski ze swoją ekipą kręcił tu większość scen do filmu "Sami swoi. Początek", który doczekał się premiery w lutym 2024 roku. Wielu aktorów na swoich "socialach" pokazywało piękno Muzeum.
Góra Miedzianka
Położona w zachodniej części powiatu kieleckiego, w gminie Chęciny. Swoją nazwę wzięła o rudy miedzi, którą niegdyś tam wydobywano. Liczy 354 metry nad poziomem morza, jedno z ulubionych wzniesień, na które wdrapują się turyści. Miedzianka znajduje się na żółtym szlaku turystycznym imienia Juliusza Brauna, który zaczyna się obok stacji kolejowej Wierna Rzeka a kończy w Chęcinach.
Dąb Bartek w Zagnańsku
Tego miejsca, jako atrakcji turystycznej w województwie świętokrzyskim, także specjalnie przedstawiać nie trzeba. Około 700-letnie drzewo w Zagnańsku, na północ od Kielc, należy do czterech najstarszych, jakie rosną w Polsce. Więcej informacji i ciekawostek o tym "staruszku" znajdziecie tutaj: Najstarsze drzewo w Świętokrzyskiem! Obok niego mają stanąć posągi polskich królów. Historia i ciekawostki
Ruiny Huty "Józef" w Samsonowie
Lata swojej świetności przeżywała w pierwszej połowie XIX wieku, dziś jest jedną z atrakcji turystycznych podkieleckiej gminy Zagnańsk, położona kilka kilometrów na zachód od wspomnianego powyżej Dęba Bartka. To miejsce lubią turyści ale także nowożeńcy. Więcej o nim piszemy tutaj: Dawna huta - klimatyczne miejsce 20 kilometrów od Kielc! Lubią je turyści i... nowożeńcy
Wiślica i rzeka Nida
Ciekawe miejsce na południu województwa świętokrzyskiego, zwanym Ponidziem. W Wiślicy (15 kilometrów na południe od Buska-Zdroju) znajduje się Muzeum Archeologiczne, niedaleko przepływa rzeka Nida. Sam obiekt i krajobrazy obok robią wrażenie "w realu", tak samo będzie ze zdjęciami w mediach społecznościowych. Więcej o tym miejscu dowiecie się tutaj: Święty Krzyż i Relikty z Wiślicy na podium Top Atrakcji 2024 w Polsce! Zobacz wyniki głosowania