Ciekawostka

Najkrótsze nazwy wsi w Świętokrzyskiem. Wymienisz je błyskawicznie! Zobacz, gdzie znajdują się te miejscowości

2024-05-24 13:19

Zastanawialiście się, ile wsi w województwie świętokrzyskim posiada najkrótsze nazwy? Wymówić ich nazwy to żadna trudność, wystarczy raptem jedna sylaba. Sprawdźcie, gdzie znajdują się te miejscowości.

W województwie świętokrzyskim znajduje się ponad 2,2 tysiąca wsi. Przygotowując zestawienie za kryterium obraliśmy nie ilość liter w danym wyrazie, ale to, czy nazwy są jednosylabowe (te, jak wiadomo, najłatwiej i najszybciej wymówić). Jak się okazuje, najkrótsze nazwy wsi w naszym regionie posiadają trzy litery, wymieniamy je jednosylabowo (co ciekawe, jedna nazwa powtarza się dwukrotnie i to w tym samym powiecie).

Przygotowując zestawienie mogliśmy przekonać się, że w Świętokrzyskiem nie mamy zbyt wiele miejscowości, posiadających krótkie, jednosylabowe nazwy. Znaleźliśmy takich dziesięć, najwięcej znajduje się w powiecie koneckim. Jesteśmy raczej regionem, gdzie więcej jest wsi o dłuższych, rozbudowanych i dwuczłonowych nazwach.

Listę sporządziliśmy na podstawie danych serwisu Polska w liczbach. Przegląd miejscowości znajdziecie w galerii powyżej.

Polecamy:

Świętokrzyskie. W Kielcach rozpoczęły się studenckie Juwenalia 2023