Galeria zdjęć

Najwyższy szczyt Mazowsza znajduje się blisko świętokrzyskiego. To leśne, klimatyczne pogranicze dwóch regionów

2025-01-22 15:33

Najwyższy szczyt w województwie mazowieckim znajduje się tuż przy granicy ze świętokrzyskim. Z Góry Altana, która znajduje się w powiecie szydłowieckim, blisko gminy Bliżyn, można podziwiać leśne pejzaże i okoliczne miejscowości. To nieoczywiste miejsce dla turystów, którzy nie lubią zatłoczonych szlaków.

Spis treści

  1. Altana jak kielecki Telegraf
  2. Jak dotrzeć do Góry Altana?
  3. Ciekawe miejsca i atrakcje w pobliżu
  4. Co warto zobaczyć?

To miejsce idealne na piesze, lub rowerowe wyprawy. Jeśli spadnie odpowiednia ilość śniegu, swoich sił mogą próbować tam również biegacze narciarscy. Latem czy jesienią to miejsce odwiedza także wielu grzybiarzy. Góra Altana znajduje się na terenie Nadleśnictwa Skarżysko-Kamienna, w pobliżu popularnego "trójmiasta". Tak okoliczni mieszkańcy nazywają trzy wsie: Ciechostowice, Łazy i Majdów, które znajdują się w gminie Szydłowiec.

Altana jak kielecki Telegraf

To jeszcze województwo mazowieckie, ale kilka kilometrów dalej na południe zaczyna się świętokrzyska gmina Bliżyn i powiat skarżyski, zarazem ruchliwa trasa krajowa numer 42 (odcinek Skarżysko-Kamienna - Końskie). Wracając do wspomnianych wyżej trzech wsi - ich urok najlepiej oddaje samo położenie - wszystkie otoczone są lasami. Sama Góra Altana to najwyższe wzniesienie tak zwanego Garbu Gielniowskiego i zarazem najwyższy punkt w województwie mazowieckim. Liczy 408 metrów nad poziomem morza. Dla porównania - najwyższy szczyt w Górach Świętokrzyskich - Łysica - liczy 614 metrów, zaś w samych Kielcach Telegraf, który ma dokładnie taką samą wysokość jak Telegraf.

Świętokrzyskie. Klimatyczny rezerwat Oczy Ziemi - tak wygląda zimą

Jak dotrzeć do Góry Altana?

Podróżujący w to miejsce od strony Skarżyska, Końskich, Stąporkowa czy Kielc mogą dotrzeć do celu z Bliżyna, przez Ubyszów. Z kolei turysta jadący od Warszawy czy Radomia może odbić z trasy S7 do Szydłowca, tam ruszyć w południowe rejony miasta, ulicami: Podgórze lub Hubala (w rejonie Książka Starego) i potem w kierunku Majdowa. Do tej miejscowości wiedzie leśna droga, trzeba więc tam uważać, aby autem nie potrącić dzikiego zwierzęcia.

Na zachód od Altany znajdują się już inne miejscowości, między innymi Hucisko, Leszczyny, Borki, granica gmin Szydłowiec i Chlewiska. W czasie II wojny światowej stacjonowały tutaj różne oddziały partyzanckie. Dziś to ciekawe miejsce dla spacerowiczów ale też miłośników kolarstwa MTB. Inni, w sezonie, kochają chodzić tam na grzyby.

Ciekawe miejsca i atrakcje w pobliżu

W promieniu kilku czy też kilkunastu kilometrów od Altany znajdują się też inne, ciekawe miejsca turystyczne. Są to między innymi:

  • "Biały stok" - źródło rzeki Kamiennej, która płynie stąd na wschód w stronę Skarżyska i później Starachowic oraz Ostrowca Świętokrzyskiego,
  • Zalew Bernatka w Skarżysku-Kamiennej, aktualnie powstaje tam nowa atrakcja turystyczna - Noe Park,
  • Zamek Szydłowieckich i Radziwiłłów w Szydłowcu,
  • Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu,
  • Zalew w Szydłowcu,
  • Zabytkowa Huta Żelaza w Chlewiskach (powiat szydłowiecki, mazowieckie),
  • Skałki Piekło koło Niekłania (powiat konecki, świętokrzyskie),
  • Gagaty Sołtykowskie (powiat skarżyski, świętokrzyskie). 
  • Zalew w Bliżynie

Gdzie dokładnie znajduje się Altana? Sprawdźcie na mapie poniżej.

Co warto zobaczyć?

Do okolic Altany wiedzie także zielony szlak turystyczny, zaczynający się już w rejonie stacji kolejowej w Przysusze (mazowieckie). Charakterystycznym punktem na samym wzgórzu jest wieża widokowa, mająca 34 metry wysokości. Wejście na nią jest zabronione, ale turyści czy mieszkańcy okolic mogą odpocząć na ławkach obok i delektować się świeżym powietrzem.

Miłośników historii z pewnością zaciekawi także fakt, że kilka kilometrów dalej, na południe od Altany, przed Urzędem Gminy w Bliżynie stoi pomnik króla Władysława Jagiełły. Postawiono go tutaj w 2010 roku, na 600-lecie miejscowości, upamiętniając też wizyta monarchy, który ze swoim orszakiem podążał tędy pod Grunwald.

Z kolei na północ od Altany, w Szydłowcu, można zobaczyć tamtejszy rynek, wejść na wieżę ratuszową czy też udać się do kościoła Świętego Zygmunta.

Altana zaliczana jest do szczytów Korony Gór Świętokrzyskich, do jej zdobycia zachęca oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Kielcach.

Kielce Radio ESKA Google News
Autor:
QUIZ. Jak dobrze znasz Końskie? Sprawdź co wiesz o historii miasta, znanych osobach i miejscach?
Pytanie 1 z 10
Jak nazywał się biskup krakowski, który w osadzie Końskie wybudował kościół w XIII wieku?