Spis treści
- Wizytówką zabytki oraz kajakarstwo
- Sobków odzyska prawa miejskie
- Podwójne świętowali w Sylwestra
- Stąd pochodzi zasłużony strażak
- "Nieoczywiste", turystyczne atrakcje
Gmina Sobków liczy obecnie ponad osiem tysięcy mieszkańców, sama miejscowość, która od 1 stycznia 2025 roku zostanie miastem - ma ich nieco ponad tysiąc. Położona jest na północny wschód od Jędrzejowa, nad rzeką. Kilkanaście kilometrów dalej na północ leży m.in. Tokarnia i tamtejsze Muzeum Wsi Kieleckiej.
Wizytówką zabytki oraz kajakarstwo
- Jest to teren typowo turystyczny, najbardziej znaną atrakcją są ruiny fortalicji, obecnie w rękach prywatnego właściciela, ale dostępne dla zwiedzających. Znajduje się tam również hotel oraz restauracja. Mamy atrakcyjne położenie, nad rzeką Nidą, popularne jest u nas kajakarstwo. Ze względu na malownicze obszary, zyskaliśmy miano "Małej Toskanii". Na tych terenach nie ma dużego przemysłu - wskazuje Iwona Mitręga, sekretarz gminy Sobków.
Jeśli chodzi o dwór, powstał on w połowie XVI wieku z inicjatywy ówczesnego kasztelana sandomierskiego Stanisława Sobka oraz jego małżonki, Anny z Ryterskich. Na przełomie kolejnych stuleci zmieniał swoich właścicieli, później popadł w ruinę, w 1944 roku przejęło go państwo. Dopiero w 1997 roku ruiny fortalicji przejął i zagospodarował prywatny właściciel.
Sobków odzyska prawa miejskie
Miejscowość nad Nidą była miastem jeszcze w drugiej połowie XIX wieku, ale utraciła prawa decyzją władz carskich. W ten sposób zaborca karał wiele miasteczek dzisiejszego województwa świętokrzyskiego za pomoc powstańcom styczniowym. Sobków odzyska swoje prawa po około 155 latach.
- Starania o to rozpoczęliśmy około dwa lata temu, zdecydowaliśmy się złożyć wniosek o nadanie praw miejskich, aby tak się stało, musieliśmy przejść całą administracyjną procedurę, zorganizować konsultacje społeczne i ankiety dla mieszkańców - dodaje sekretarz Iwona Mitręga. Pozytywna dla Sobkowa decyzja zapadła w tym roku, na mocy rozporządzenia rządu.
Gdzie leży Sobków? Zobaczcie na mapie poniżej.
W czasie Powstania Styczniowego w 1863 roku w pobliżu Sobkowa stacjonował polskie oddziały pod dowództwem Mariana Langiewicza. W czasie II wojny światowej Niemcy wywieźli do obozów Żydów, którzy stanowili tu przeważającą grupę mieszkańców.
Podwójne świętowali w Sylwestra
31 grudnia gmina organizuje sylwestrową zabawę, w trakcie której powita nie tylko nowy, 2025 rok, ale również nadanie praw miejskich. Odbędzie ona się w parku w centrum Sobkowa.
Start o godzinie 21, karnawałowe przeboje będzie serwował didżej, o północy władze gminy z wójtem Tomaszem Chają na czele złożą mieszkańcom życzenia noworoczne. 1 stycznia włodarz będzie już oficjalnie burmistrzem miasta i gminy. W imprezie wezmą też udział zaproszeni goście. Kto z władz wojewódzkich i parlamentarnych przyjedzie do Sobkowa, tego dziś jeszcze nie wiadomo. Jak usłyszeliśmy w Urzędzie Gminy, uroczystości nie będą może zbyt huczne, ale miłe i sympatyczne.
Stąd pochodzi zasłużony strażak
- Na przełomie lat wiele się w Sobkowie oraz w gminie zmieniło. Inwestujemy w drogi, kanalizację, modernizujemy budynki tak zwanej użyteczności publicznej, szkół. Inwestycje to priorytet dla wójta i naszych władz, rozwijamy się prężnie, zasłużyliśmy na to, aby stać się miastem - mówi sekretarz.
Warto dodać, że z gminy Sobków (z pobliskiej Korytnicy) pochodzi brygadier Grzegorz Borowiec, dziś służący w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej, należący do grupy GFFFV POLAND. W ostatnich latach pomagała ona ludności między innymi w czasie pożarów w Grecji czy trzęsienia ziemi w Turcji.
"Nieoczywiste", turystyczne atrakcje
- Ja wychowałem się w Korytnicy, drugiej większej miejscowości w gminie. Mieliśmy jednak zawsze wspólne tematy, znajomych, współpracują ze sobą choćby jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, działają razem. Na pewno bardzo cieszę się z tego, ze Sobków stanie się miastem, będzie to zachęta do dalszego rozwoju. Jak często odwiedzam rodzinne strony? To zależy od służbowych obowiązków. Na pewno zachęcam w czasie sezonu to udziału w spływach kajakowych rzeką Nidą, odwiedzin ruin zamku. Jeśli ktoś lubi podróże w takie nieoczywiste, atrakcyjne turystycznie miejsca, to na pewno warto wybrać się do Sobkowa - dodaje Grzegorz Borowiec.
Czytaj również:
Będzie to już piąta miejscowość w województwie świętokrzyskim, która na przełomie ostatnich dwóch lat otrzymała (i odzyskała) prawa miejskie. 1 stycznia 2023 roku były to Łopuszno i Piekoszów w powiecie kieleckim, zaś dwanaście miesięcy temu Bogoria (staszowski) oraz Gowarczów (konecki).
Galerię zdjęć Sobkowa oraz jego okolic zobaczycie poniżej.